واکنش انور قرقاش به بازگشت سفیر امارات به تهران

واکنش انور قرقاش به بازگشت سفیر امارات به تهران

به گزارش خبرگزاری نام، مشاور رئیس دولت امارات در امور دیپلماتیک تصریح کرد که بازگشت سفیر این کشور به تهران در جهت رویکرد منطقه ای ابوظبی برای ترمیم پل ها و تقویت روابط است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، انور قرقاش، مشاور رئیس دولت امارات در امور دیپلماتیک در واکنش به بازگشت سفیر این کشور به تهران در صفحه توییتر خود نوشت: تصمیم رهبری امارات برای بازگشت سفیرش به تهران در جهت رویکرد منطقه ای این کشور در خصوص ترمیم پل ها و تقویت روابط برای ایجاد فضای اعتمادسازی و تفاهم و همکاری است.
وی اظهار داشت: ما بر این باوریم که همکاری و هماهنگی عربی و منطقه ای برای ایجاد منطقه ای باثبات و آینده ای شکوفا امری ضروریست.
پیش از این وزارت خارجه امارات اعلام نمود: در قالب تمایل رهبری امارات برای تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران و در اجرای تصمیم قبلی خود در خصوص ارتقای سطح نمایندگی دیپلماتیک به درجه سفیر و هم در جهت تماس تلفنی ۲۶ ژوئیه ۲۰۲۲ شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه و همکاریهای بین المللی و جناب آقای دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، طی روزهای آینده سیف محمد الذابی سفیر امارات به تهران باز می گردد.
این وزارت خانه اعلام نمود که این تصمیم بر مبنای هماهنگی های مستمر با وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بر مبنای موازین دیپلماتیک جاری بین کشورها صورت می گیرد.
وزارت امور خارجه امارات در بیانیه خود تصریح کرد: سیف محمد الذابی با هماهنگی و همکاری مقامات ایران، به منظور کمک به پیشبرد روابط دوجانبه و دستیابی به منافع مشترک دو کشور همسایه و منطقه، در ایام آینده برای انجام وظایف دیپلماتیک خود در سفارت امارات، به تهران بازخواهد گشت.
سیف محمد عبید الزعابی از سال ۲۰۱۱ سفیر امارات در تهران و سفیر غیر مقیم این کشور در ارمنستان از سال ۲۰۱۳ است.
به دنبال قطع روابط ایران و عربستان در سال ۱۳۹۴، امارات متحده عربی هم بعنوان بزرگ ترین شریک تجاری ایران طی سالهای اخیر به تبعیت از ریاض، سطح روابط سیاسی و دیپلماتیک خویش را با تهران کم کرد و این روابط از سطح سفیر به کاردار تنزل پیدا کرد. امارات همینطور در آن سال تصمیم گرفت که تعداد دیپلمات های ایرانی موجود در آن کشور را کم کند.
در این سال ها روابط ایران و امارات، دوران پر از فراز و نشیبی را طی کرده است چنانکه گاهی رقابت ها و اختلافات موجود بین دو کشور به سمت خصومت سوق پیدا کرده ولی به نظر می آید که در مدت اخیر مقامات دو کشور در تعاملات دیپلماتیک رسمی و غیررسمی خود کوشیده اند به رغم بعضی از اختلاقات همچون ارتباط نزدیک موجود بین امارات و رژیم صهیونیستی و اخطار چندین باره ایران در مورد عواقب این موضوع، این روابط را مدیریت کنند و برپایه اظهارات علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در آذرماه سال قبل پس از سفر به امارات، صفحه جدیدی در روابط ایران و امارات باز کنند.
منبع:

1401/05/31
13:16:13
0.0 / 5
592
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام