پورابراهیمی خبر داد؛

ایرادات شورای نگهبان به لایحه ساماندهی تجارت مرزی اصلاح می شود

ایرادات شورای نگهبان به لایحه ساماندهی تجارت مرزی اصلاح می شود

خبرگزاری نام: رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه ساماندهی تجارت مرزی (ملوانی و کولبری) در جلسات هفته آتی این کمیسیون آگاهی داد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، محمدرضا پورابراهیمی در در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان بوشهر ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور و اقدامات انجام شده توسط کمیسیون اقتصادی مجلس، اظهار داشت: مجلس یازدهم اقداماتی خوبی در عرصه های قانون گذاری در رابطه با بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم انجام داده و امیدواریم آثار ناشی از این اقدامات بتواند در کوتاه مدت در عرصه میدانی و عملیاتی قابل رؤیت باشد و در طولانی مدت نیز در فاکتورهای کلان اقتصادی کشور تأثیرگذار باشد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه ساماندهی تجارت مرزی (ملوانی و کولبری)، اظهار داشت: دولت این لایحه را به مجلس تقدیم کرد که کمیسیون اقتصادی تغییراتی را در آن اعمال کرد که می تواند اتفاقات بسیار مثبتی را در استانهای مرزی خصوصاً در استانهای مرزی دریایی فراهم نموده و معیشت ملوانان و معیشت فعالان اقتصادی منطقه را تحت تأثیر قرار دهد، همین طور ساختار رسمی برای کارهای تجارت مرزی در کشور فراهم آورد.
وی با اعلان اینکه کمیسیون اقتصادی هفته آتی ایرادات شورای نگهبان به این لایحه را بررسی می کند، اظهار داشت: مجلس هفته آتی بررسی برنامه هفتم را به پایان می رساند. سپس سایر دستورات مجلس همچون بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه ساماندهی تجارت مرزی (ملوانی و کوله بری) مورد رسیدگی قرار می گیرد. در نهایت در صورت تأیید شورای نگهبان می توان گفت اواسط آذر ماه قانون جدید ساماندهی تجارت مرزی ابلاغ و اجرا می گردد.
پورابراهیمی توضیح داد: با اجرای این قانون تحولات مهمی برای رونق اشتغال و کارهای اقتصادی و تجاری و در امتداد صادرات و واردات در کشور شکل می گیرد که آثار و نتایج آن می تواند در بخش اشتغال استانهای مرزی تأثیرگذار باشد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همین طور بیان کرد: با وجود همه کوشش های انجام شده و پیگیری صورت گرفته، قسمتی از اقدامات به علت عدم تصمیمات صحیح در دولت با مشکلات جدی مواجه گردید که یکی از آنها موضوعات مربوط به سیاست های پولی و سیاست های ارزی در کشور است که توسط بانک مرکزی اتخاذ می شود.
وی در ادامه استان بوشهر را دارای یکی از ظرفیتهای مهم کشاورزی خصوصاً در تولید خرما دانست و اظهار داشت: فعالیت این بخش به علت شرایطی که ما در عرصه سیاست های ارزی داریم، با مشکلاتی روبه رو شده که درحال پیگیری و رایزنی با بانک مرکزی برای حل مشکلات فعالان اقتصادی در کشور هستیم. تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم ظرفیت صادرات کشور را به شکل ویژه افزایش دهیم تا محصولات بخش کشاورزی بتواند سهم خودرا از حوزه اقتصادی پیدا کند.
پورابراهیمی به توانمندی های استان بوشهر در عرصه های مختلف اقتصادی اشاره و اظهار داشت: خوشبختانه در این سفر در دیدار با مسئولان استاندار و مدیران و فعالان بخش خصوصی تصمیمات بسیار خوبی برای پیگیری مشکلات اقتصادی بوسیله کمیسیون اقتصادی مجلس گرفته شد که ان شاالله بتوانیم با تشکیل کمیته تخصصی و با حضور نماینده عالی دولت و بخش خصوصی در این جلسات مصوبات نشست های تخصصی مرتبط را عملیاتی نماییم.
آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر نیز در این جلسه بیان کرد: در سالهای اخیر اتفاقات خوبی بین مجلس و دولت رقم خورده که نتایج مثبتی داشته است. امیدواریم بتواند به گونه ای اثرات خودرا در بهبود معیشت مردم بگذارد.
وی افزود: لازم است در عرصه کلان کشور برنامه های راهبردی ارائه شده و خلأ برنامه های راهبردی در عرصه اقتصادی توجه گردد. توقع از مجلس این است که با همکاری دولت در عرصه برنامه های راهبردی کلان اقتصادی اقداماتی را انجام دهد و طبیعتاً این مساله باید مبنای تصمیمات کلان اقتصادی باشد که بتواند به تصمیمات استانها در عرصه های اجرائی کمک نماید.
وی بیان کرد: مسائل در رابطه با بخشنامه های خلق الساعه دولت و موضوعات مربوط به تصمیمات که نیاز به بررسی بیشتر توسط دولت دارد و کار کارشناسی بیشتری را می طلبد سبب شده قسمتی از ظرفیتهای اقتصادی نتواند در خدمت مردم در این استان قرار بگیرد. بوشهر باتوجه به ظرفیتهای گردشگری کشاورزی و همین طور ظرفیتهای صنعتی باتوجه به وجود ذخایر بزرگ نفت و گاز کشور می تواند استان تامین کننده منابع ارزی و درآمدهای قابل توجهی برای دولت باشد که البته باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
منبع:

1402/08/26
19:47:17
0.0 / 5
246
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام