عامری :

کابینه رئیسی متخصص و برنامه محور است

کابینه رئیسی متخصص و برنامه محور است

به گزارش خبرگزاری نام، دبیرکل جمعیت ایثارگران اظهار داشت: آنچه من در نحوه انتخاب کابینه می بینم این است که، افراد جوان، متعهد و متخصص هستند و برنامه محور عمل می کنند.محمدجواد عامری دبیرکل جمعیت ایثارگران در گفتگو با خبرنگار مهر، کابینه پیشنهادی آیت الله رئیسی را کابینه ای نسبتاً جوان دانست و اظهار داشت: افرادی که انتخاب شده اند همگی متخصص و برخی از آنها جوان هستند؛ البته مجلس حق دارد و باید سوالاتی که مطرح شده را از افراد پیشنهادی بپرسد که آیا این افراد تجربه کافی، برنامه ای جدی و راه حل مناسب برای شرایط دارند یا نه.
وی اضافه کرد: ارزیابی بنده از نحوه انتخاب کابینه دولت سیزدهم این است که آقای رئیسی، افراد جوان و متعهدی که انرژی خوب و لازم را دارند، متخصص هستند و برنامه محور عمل می کنند را برای همکاری و اداره امور دعوت کرده است.
دبیرکل جمعیت ایثارگران اظهار نمود: به اعتقاد بنده، بهتر است مجلس کمک نماید تا افرادی که شرایط لازم را دارند، هرچه سریع تر انتخاب شوند. شرایط کشور بغرنج است و دولت قبل کشور را در وضعیت نامناسبی تحویل داده است و مردم تحت فشار قرار دارند، بدین سبب شاید مناسب باشد یک همکاری جدی برای پیشبرد سریع تر این مراحل صورت گیرد.
عامری اشاره کرد: یعنی این طور نباشد که در مجلس فقط به دنبال اشکال و ایراد بگردد و اگر فکر می کنند جایی از برنامه ها و طرح ها ایراداتی دارد که می توان آنها را رفع کرد، با توضیحات و پیش بینی های لازم، از اتلاف وقت جلوگیری نمایند.
وی با تاکید بر این که مجلس و دولت، هر دو انقلابی، متخصص و به فکر معیشت مردم هستند، عنوان کرد: با توجه به این که وقت کم و فشار روی مردم زیاد است، باید اهتمام بر این باشد که تا حد امکان از مواردی که می توان آنها را با اصلاحات و توضیحات و نکات، قابل قبول قلمداد کرد، عبور شود و به وزیر رأی اعتماد داده شود، مگر در مواردی که فرد شرایط لازم را ندارد؛ در چنین شرایطی مجلس باید به وظیقه قانونی خود عمل کند.
دبیرکل جمعیت ایثارگران بیان کرد: مشکل بزرگ دولت و کابینه قبل این بود که به این که ما خودمان می توانیم مشکلات را حل نماییم، اعتقادی نداشت؛ یعنی در کابینه دوره قبل افرادی آمده بودند که می گفتند «نمی شود، ما نمی توانیم و ما فقط باید با کدخدا توافق و صحبت کنیم» و می خواستند از روش هایی که بارها بی نتیجه بودن آنها ثابت شده بود، استفاده کنند.
عامری اضافه کرد: معتقدم هر چه بیشتر از فعالیت کابینه قبل می گذشت، ما را بیشتر در منجلاب فرو می برد که نتیجه آنرا همه دیده ایم. امروز بعد از گذشت هشت سال، شاهد می باشیم که مردم چه فشاری را تحمل می کنند، شرایط اشتغال، درآمد، تورم و مجموعه ای از مشکلات درهم ریخته را تحویل داده اند.
وی اشاره کرد: خاصیت اصلی این دولت این است که اعتقاد دارد که «ما می توانیم». اکثریت افراد کابینه قبل دراین زمینه مشکل داشتند و چون باوری بر توانایی داخلی نداشتند، نمی توانستند کار کنند. تیم وزارت خارجه و بسیاری از وزارتخانه های ما در این مساله مشکلات جدی داشتند و حتی خودِ رییس جمهور اعتقادی به این مسئله و حضور شایان توجهی در صحنه نداشت.
دبیرکل جمعیت ایثارگران افزود: هم اکنون هم رییس دولت نشان داده که با روحیه جهادی می خواهد کار کند و هم کابینه معرفی شده، انگیزه لازم، سابقه خوب و باور به خودرا دارد. تنها نکته ای که برخی کارشناسان هم اکنون به آن اشاره دارند این است که شاید کسانی باشند که از کابینه معرفی شده بهتر باشند، یعنی موضوع انتخاب بین خوب و خوب تر است.
عامری با تاکید بر این که در دوره قبل بر سر باورها و رویه ها مشکل داشتیم، اظهار نمود: مطمئن هستم که این کابینه تحول آفرین خواهد بود؛ بحث بر سر این است که آیا بهتر از این افراد کسانی هستند؟ آیا می توان برنامه ها را بهتر و اشکالات را برطرف کرد؟ این مساله خیلی تفاوتی با آنکه کسانی بر مسند مسئولیت باشند که اعتقادی به خودباوری نداشته باشند، نمی نماید.
وی اشاره کرد: کابینه قبل کابینه ای بود که به جوانان و پتانسیل داخلی هیچ اعتقادی نداشت و دائماً در پی این بودند که کشورهای اروپایی و آمریکا را راضی کنند؛ در صورتیکه ما می دانستیم نا ممکن است آنها از ما راضی باشند، مگر آنکه از آنها پیروی نماییم.
دبیرکل جمعیت ایثارگران با اشاره به این که تفاوت ماهوی بین کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم و کابینه قبل وجود دارد، بیان کرد: کسی الآن بر سر اصول، مبانی، رویه و کلیات اشکالی وارد نمی داند؛ بلکه نگران تجربه کم تعدادی از گزینه ها برای پیاده سازی برنامه ها هستند.
عامری اظهار نمود: باید شرایط را در نظر بگیریم، بالاخره رییس جمهور می گوید که با همین کابینه و میزان تجربه می توانم کار کنم و این نکته مهمی است. موضوع دیگر این است که این افراد حداقل ها را دارند و بالاتر از حداقل ها هستند؛ اما این که برای رفع اشکالات به کابینه فرصت بدهیم یا تشکیل کابینه را به تأخیر بیندازیم، بر عهده مجلس است.
وی افزود: در مجموع پیشنهاد بنده این است که موارد ضعفی که قابل رفع هستند، دوستانه و با تعامل مثبت بین مجلس و دولت برطرف شوند تا زمان از دست نرود.
دبیرکل جمعیت ایثارگران اشاره کرد: معتقدم افرادی که انتخاب شده اند، متعهد و متخصص هستند که هدف مشترک و به توانایی های خود باور دارند، این حداقل ها در دولت قبل نبود؛ مطمئنم چنین تیمی تحول آفرین خواهند بود.
عامری عنوان کرد: باید در این شرایط کمک کنند؛ برای مثال در دیدار اخیری که تعدادی از دانشگاهیان با وزیر پیشنهادی علوم داشتیم، اهتمام بر این بود که هرکس نگرانی ها، نقطه نظرات و پیشنهادات خودرا عرضه نماید، بنده فکر می کنم در بقیه موارد هم باید اینطور عمل شود و کارشناسان و افراد باتجربه برای بهبود شرایط به میدان بیایند.
وی افزود: اگر کسی فکر می کند وزیری جوان است و تجربه کمتری دارد، اما حداقل ها را دارا است، روحیه جهادی دارد و یک نیروی انقلابی است، افراد با تجربه باید پیشنهادات و نظرات و نکات خودرا مطرح کنند، الان زمانی نیست که بنشینیم و ایراد بگیریم که این فرد از آن یکی بهتر است، الآن اگر کسی هم فکر می کند بهتر است، باید به شرایط حساس نگاه کند و اگر کاری از دستش برمی آید، آنرا انجام دهد، این که مسئول باشیم یا مشاور، تفاوتی نمی نماید.


منبع:

1400/05/27
23:54:44
0.0 / 5
911
تگهای خبر: برنامه , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام