باقری:

شروع آزادسازی پول های ایران در عراق

شروع آزادسازی پول های ایران در عراق

به گزارش خبرگزاری نام، معاون سیاسی وزیر امور خارجه اظهار داشت: از حدود سه هفته گذشته نزدیک به ۷ برابر کل پولی که سال قبل از پول مان در عراق استفاده کردیم، توانستیم پول آزاد نماییم و این روند ادامه دارد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، علی باقری در سخنانی با اشاره به اینکه سیاست همسایگی دولت سیزدهم بر سه مبحث سیاسی، امنیتی و اقتصادی پایدار می باشد، اظهار داشت: سیاست همسایگی دولت سیزدهم مبتنی بر بازی برد _برد تعریف شده و این سبب شده که این سیاست موفق باشد.
علی باقری با اشاره به اینکه مناسبات دو جانبه ایران، روند خوبی را طی می کند، اظهار داشت: سفرای دو کشور در آینده نزدیک در تهران و ریاض مستقر می شوند و شاید طی دو هفته آینده، این اتفاق بیفتد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: اولین جلسه هشت کشور حاشیه خلیج فارس در سطح وزیران امور خارجه در شهریورماه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار می گردد.
باقری با اشاره به اینکه ما هم اکنون با کشورهای همسایه، منطقه ای و پیرامونی خود تعامل جدی، مؤثر و هدفمند در زمینه های سیاسی، اقتصادی و سیاسی داریم و ایران با ابتکارات دیپلماتیک خود شرایطی ایجاد کرد که در زمینه آزادسازی پول ها و تعاملات منطقه ای اهداف زیادی خواستار آمریکا در این حوزه ها محقق نشود.
باقری همینطور در قسمتی دیگر از صحبت های خود تصریح کرد من معتقدم که سیاست خارجی یک مساله ملی است و سیاست خارجی کشور نباید وارد بازی های سیاسی داخلی شود.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه مذاکرات رفع تحریم ها در زمینه های فنی و سیاسی ادامه دارد، اظهار داشت: در این زمان پس از اغتشاشات و اسفندماه ماه سال قبل مذاکرات مختلفی با طرف های مقابل داشته ایم. این مذاکرات در بعضی از کشورهای اروپایی و برخی کشورهای منطقه با طرف های اروپایی برگزار شده است. مذاکراتی را هم با طرف های چینی و روسی داشته ایم. حدود ۱۰ روز پیش معاون وزیر امور خارجه روسیه به تهران آمد من هم هفته جاری به پکن سفر می کنم.
وی افزود: در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل هم تاریخ هایی را برای مذاکره با طرف های مختلف تعیین کرده ایم.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه روند سیاسی و فنی مذاکرات ادامه دارد و در داخل کشور هم با دستگاههای مختلف مرتبط جلساتی را داریم، اظهار داشت: امیدواریم با عنایت به این که روند آزادسازی پول های بلوکه شده ایران شدت گرفته است، روند مذاکرات رفع تحریم ها هم به صورت جدی تری دنبال شود.
معاون سیاسی وزیر خارجه در ادامه گفتگوی خود در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا ایران پول بلوکه شده دیگری در دیگر کشورها دارد، اظهار نمود: غیر از کره جنوبی، بخشی از پول مان در عراق هم گرفتار مشکل است.
وی در این ارتباط توضیح داد: پول هایی در جاهای دیگر دنیا داریم که به سبب مبادلاتی که داریم، پول ها را مصرف نمی نماییم و این به خواست خودمان بوده است و از سود آنها استفاده می نماییم و یا این که از آنها برای خرید استفاده می نماییم.
وی همینطور در قسمت دیگر صحبت های خود در این ارتباط اظهار داشت: در تفاهمی که با طرف آمریکایی در مورد پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی داشتیم، مبحث پول های ایران در عراق هم عنوان شد که آزادسازی آنها شروع شده است.
باقری اضافه کرد: از حدود سه هفته گذشته نزدیک به ۷ برابر کل پولی که سال قبل از پول مان در عراق استفاده کردیم، توانستیم پول آزاد نماییم و در روند فعالیتهای اقتصادی از آن استفاده می نماییم. مسیر در این حوزه هموار است و البته انتظار داریم که روند آزادسازی سرعت بیشتری پیدا کند.
معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در قسمت دیگر صحبت های خود با اشاره به اینکه پیوستن ایران به مجموعه بریکس یک تصمیم راهبردی بود و این مورد در سطوح مختلف در کشور مورد پیگیری قرار گرفت، خاطرنشان کرد: اتفاق رخ داده یک اتفاق مهم بود.
وی ضمن اشاره به ظرفیتهای بالقوه و بالفعل جمهوری اسلامی ایران و منافع پیوستن ایران به گروه بریکس افزود: پیوستن ایران به گروه بلیکس نشان دهنده اینست که تهران در کنار سایر کشورهای بزرگ اراده جدی دارد که منافع خویش را مبتنی بر مؤلفه های درون زا در زمینه بین المللی پیگیری کند و در زمینه تصمیم گیری در زمینه جهانی نقش آفرین داشته باشد
باقری در قسمتی دیگر از صحبت های خود با عرضه توضیحاتی در مورد مذاکرات احیای روابط ایران و عربستان و با اشاره به اینکه این مذاکرات از دولت قبل آغاز شد و در دولت سیزدهم ادامه پیدا کرد، اظهار داشت: احیای روابط با عربستان در قالب سیاست همسایگی به صورت جدی از جانب دولت مورد پیگیری قرار|گرفت ما در زمینه سیاسی به دنبال اعتماد متقابل، در زمینه امنیتی به دنبال امنیت درون زا در منطقه و در زمینه اقتصادی به دنبال گسترش و همکاری تعاملات اقتصادی بین دوکشور هستیم.
باقری در قسمتی دیگر از صحبت های خود در گفتگوی تلویزیونی با برنامه «صف اول» ضمن اشاره به مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در طول دو سال قبل برای آزادسازی پول های بلوکه شده ایران و در ادامه تبادل زندانیان بین دو کشور و تلاش آمریکا برای گره زدن این مذاکرات به مذاکرات احیای برجام اظهار داشت: علیرغم این که آمریکایی ها تاکید داشتند که آزادسازی پول های ایران پس از توافق رفع تحریم ها و احیای برجام محقق شود، شرایط بگونه ای رقم خورد و ما توانستیم بگونه ای امور را سامان دهیم که آمریکایی ها مجبور شدند در حرف خود تجدیدنظر کنند و خارج از آن مسیر مورد نظر آنها توافق صورت گرفت.
باقری همینطور در قسمت دیگر صحبت های خود در این گفتگوی تلویزیونی اظهار نمود: امریکایی ها و غربی ها در مذاکرات رفع تحریم ها یکی از خواسته هایشان این بود که در توافق احیای برجام بندی گنجانده شود که مذاکرات آتی پس از احیای برجام شکل بگیرد و منظورشان از این مورد این بود که آمریکایی ها و اروپایی ها کنار بعضی از کشورهای همسایه و منطقه با ایران در مورد مسائل منطقه مذاکره کنند و این موضوعی بود که به صورت تلویحی در دولت آقای اوباما دنبال می شد و در دولت ترامپ هم به صورت جدی این مورد دنبال می شد.
وی ضمن اشاره به تلاش کشورهای غربی برای گنجاندن چنین بندی در توافق در خلال مذاکرات رفع تحریم ها و مخالفت ایران با این مساله اظهار داشت: منطق ما در این حوزه روشن بود و ما می گفتیم خودمان با کشورهای منطقه گفتگو می نماییم و برپایه سیاست همسایگی خود توانستیم در این حوزه به موفقیت های خوبی در تعامل با کشورهای منطقه برسیم.


منبع:

1402/06/03
09:30:32
0.0 / 5
259
تگهای خبر: بازی , برنامه , دولت , زندان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام