آزادی جاسوسان آمریکایی چرا واشنگتن تن به مبادله داد؟

آزادی جاسوسان آمریکایی چرا واشنگتن تن به مبادله داد؟

خبرگزاری نام: خبرگزاری نام: شب گذشته (پنجشنبه) جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا در موضع گیری های جداگانه ای و بصورت رسمی اعلام نمودند که در رابطه با تبادل زندانیان بین 2 کشور و همین طور آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی های ایران که برای چندین سال بطور غیرقانونی در کره جنوبی به بهانه تحریم های واشنگتن مقابل تهران توقیف شده بود، به توافق رسیده اند و روند این 2 موضوع شروع شده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، مذاکرات برای تبادل زندانیان بین تهران و واشنگتن و همین طور آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، موضوعی است که میان ایران و آمریکا در طول ۲ سال قبل و جدا از روند مذاکرات رفع تحریم با وساطت تعدادی از کشورهای منطقه همچون عمان و قطر در جریان بوده است و حتی در مقطعی برمبنای آن چه که «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت ماه سالجاری اعلام کرد، صورت جلسه ای بین ایران و نماینده آمریکا «که یک دیپلمات خانم انگلیسی بوده» در این ارتباط به امضا رسید اما به علت برخی ملاحظات طرف آمریکایی، ماه ها اجرای این صورت جلسه به تعویق افتاد.
بالاخره شب گذشته و در حالیکه اینروزها باردیگر بحث تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و آزادسازی قسمتی از داریی های ایران در صد خبرها قرار گرفته بود و وزیر امور خارجه ایران در روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه درباره ی بریکس در تهران اعلام نموده بود که تهران برمبنای نگاه انسانی خود به موضوع تبادل زندانیان هیچ پیش شرطی برای این مورد ندارد، عدد زندانی ها مهم نیستند و مانعی هم در این ارتباط نیست، اعلام گردید که دو کشور در ارتباط با این مورد به توافق رسیده اند.
شب گذشته در ابتدا رسانه های آمریکایی مبادرت به خبررسانی در مورد توافق اخیر ایران و امریکا کردند، چنان که روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به نقل از منابع خود اعلام نمود مطابق با توافق حاصله میان ایران و آمریکا، پنج زندانی آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران به حبس محکوم شده بودند، در ازای آزادی چند زندانی ایرانی و دسترسی تهران به ۶ میلیارد دلار برای اهداف بشردوستانه، اجازه ترک ایران را پیدا خواهند کرد.
این روزنامه نوشت: مراد طاهباز، سیامک نمازی و عماد شرقی همچون زندانیان آزاد شده توسط ایران هستند و نام ۲ زندانی آزاد شده دیگر ذکر نشده است. سه زندانی نام برده و یکی از ۲ زندانی ناشناس در روز پنج شنبه از زندان اوین به هتلی در تهران منتقل شده اند، آنها مقرر است چندین هفته در این هتل بماند تا ایران به آنها اجازه خروج از کشور را بدهد.
سیامک نمازی در سال ۱۳۹۵ به جرم جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا، عماد شرقی در سال ۱۳۹۹ به جرم جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی و مراد طاهباز در سال ۱۳۹۸ به جرم جاسوسی از مراکز حساس نظامی در پوشش محیط زیستی، هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده بودند. با عنایت به تخلیه اطلاعاتی این جاسوس ها و این که عملا مهره های سوخته به حساب می آیند، اما آمریکایی ها برای تبادل آنها حاضر به پذیرش شرایط ایران شده اند.


«آدرین واتسون» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در یک موضع گیری رسانه ای، گزارش انتشار یافته توسط روزنامه نیویورک تایمز را تایید و اعلام نمود که ۵ جاسوس آمریکایی در ایران از زندان آزاد شده اند و الان در حصر خانگی به سر می برند.
در ادامه اظهارنظر رسانه ها و مقامات آمریکایی در مورد این توافق که بنا بگفته مقامات ایرانی امکان تحقق آن خیلی زودتر از این وجود داشت و آمریکایی در این زمان تلاش داشتند که این مورد را با مذاکرات احیای برجام و تعدادی از تحولات داخلی ایران طی ماه های گذشته گره بزنند، ولی با عنایت به عدم موفقیت در این حوزه، بالاخره تن به انجام این توافق دادند.
نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز روز پنج شنبه در ارتباط با اخبار انتشار یافته به شبکه خبری سی بی اس آمریکا اعلام نمود: بعنوان قسمتی از توافق همکاری بشردوستانه که با میانجی گری یک دولت ثالث حاصل شده است، ایران و آمریکا پذیرفته اند که متقابلا پنج زندانی را آزاد و آنها عفو کنند. جا به جایی امروز آنها گام ابتدایی حائز اهمیتی در راستای اجرای توافق است.
همین طور «نور نیوز» رسانه نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ایران پنج شنبه شب در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) نوشت: جمهوری اسلامی ایران ماه هاست که به دلیلهای بشردوستانه، گفت وگوهای غیرمستقیم برای تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا را شروع کرد. این مذاکرات با رویکرد سیاسی آمریکا و گره زدن موضوعات غیر مرتبط بسیار طولانی شد اما حالا شرایط درحال تغییر است.
«علی باقری» معاون سیاسی وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی که اینروزها برای انجام دور جدید گفتگوی های سیاسی بین ایران و برزیل در این کشور آمریکای لاتین به سر می برد و احتمالاً از باخبر ترین افراد در وزارت خارجه ایران در مورد جزئیات توافق انجام شده است و به نظر می آید سفر هفته پیش او به عمان نیز بی ارتباط با این مورد نبوده است در یک موضع گیری در این ارتباط نوشت: پروسه آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی های ایران که چند سال است بطور غیرقانونی توسط آمریکا توقیف شده، شروع شد. ایران تضمین لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خودرا دریافت کرده است. آزادی چند ایرانی که بطور غیرقانونی در آمریکا بازداشت شده بودند در این چارچوب است.
البته تعدادی از فعالان فضای مجازی پس از این اظهارنظر باقری در خصوص اینکه «ایران تضمین لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خودرا دریافت کرده است» این پرسش را مطرح نمودند که «آیا اساسا می شود در این ارتباط از تعهد آمریکا سخن گفت؟» که عده ای نیز در پاسخ به پرسش مطرح شده معتقد بودند احتمالاً منظور باقری از تعهد این است که ایران تا وقتی که آمریکا به تعهد خود در مورد آزادسازی داریی های ایران عمل نکند و پول های آزاد شده به حساب های مدنظر ایران واریز نشود، تبادل صورت نخواهد گرفت.
در این راستا، «محمد جمشیدی» معاون سیاسی رییس جمهور اعلام نموده است تا زمان انتقال کامل پول ها، زندانیان مدنظر آمریکا همچنان در ایران باقی می مانند.
سفر اخیر باقری به عمان


منبع:

1402/05/20
21:31:51
0.0 / 5
369
تگهای خبر: بازداشت , حبس , دولت , زندان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام