حاجی دلیگانی :

دارو ارزان می شود

دارو ارزان می شود

خبرگزاری نام: به گزارش خبرگزاری نام، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس اظهار داشت: اگر نمی توانیم نرخ تورم همه کالاها را تک رقمی نماییم، حداقل باید تلاش نماییم تا نرخ تورم 25 قلم کالای اساسی مردم را تک رقمی و تثبیت نماییم.حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در خصوص این که واردات داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی فاقد مشابه تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف و نرخ مالیات کالاهای اساسی یک درصد تعیین شد، گفت: این مصوبه بسیار مهم و در امتداد تثبیت قیمت کالاهای اساسی است.
وی متذکر شد: این کار در امتداد اجرای یکی از مصوبات بودجه ای مجلس در سال ۱۴۰۲ است که به دولت اختیار دادیم قیمت ۲۵ قلم کالای اساسی را تثبیت کند و این کالاها تا انتهای سال افزایش قیمت نداشته باشد. حرف ما آنست که اگر نمی توانیم نرخ تورم همه کالاها را تک رقمی نماییم، حداقل باید تلاش نماییم تا نرخ تورم ۲۵ قلم کالای اساسی و مایحتاج ضروری مردم را تک رقمی و تثبیت نماییم که اغلب این ۲۵ قلم کالا مربوط به معیشت مردم و مواردی مانند مرغ و گندم است.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی درباره ی اهمیت کاهش مالیات بر ارزش افزوده کالاهای اساسی، اظهار داشت: یکی از اقدامات مهمی که باید برای تثبیت نرخها صورت گیرد، این است که میزان مالیات آن مقدار از کالاها را که لازم است از خارج از کشور وارد شود، کاهش دهیم که مجلس مصوبه ای دراین زمینه داشت و مالیات بر ارزش افزوده تعدادی از کالاهای اساسی را از ۹ درصد به یک درصد کم کرد.
حاجی دلیگانی با اشاره به این که کاهش مالیات بر ارزش افزوده کالاهای اساسی بطور قطع روی ارزان شدن و ثبات قیمت کالاهای اساسی تأثیر می گذارد، افزود: البته این مصوبه به شرطی اثرگذار می باشد و منجر به کاهش قیمت کالاهای اساسی می شود که دولت اقدامات لازم را برای تنظیم گری بین میزان واردات و تولید داخل کالاهای اساسی انجام دهد و باید مطابق با نیاز کشور، میزان واردات و تولید داخلی کالاهای اساسی تعیین و بین آن تعادل ایجاد شود که در این صورت تأثیر خوبی روی کاهش قیمت کالاهای اساسی خواهد داشت.
وی گفت: ما دست دولت را باز گذاشتیم و دولت اختیار دارد میزان واردات کالاهای اساسی را تعیین کند. برای مثال، دولت خودش باید تشخیص دهد که چه میزان گندم و حبوبات نیاز داریم و باید برمبنای آن میزان واردات را تعیین کند و میزان تولیدات داخلی هم باید مدنظر قرار گیرد.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که ما واردات داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی فاقد مشابه تولید داخل را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کردیم، اظهار داشت: این مصوبه هم تأثیر زیادی بر کاهش و ارزان تر شدن قیمت دارو خواهد داشت. البته فقط واردات آن دسته از داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی معاف از مالیات بر ارزش افزوده است که مشابه داخلی نداشته باشد یا کمتر از میزان نیاز مردم در داخل تولید شود.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، مجلس اخیراً لایحه دوفوریتی الحاق یک بند به تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور را تصویب کرد که برمبنای آن قرار شد در سال ۱۴۰۲، واردات داروهای ضروری و تجهیزات مصرفی پزشکی که فاقد مشابه تولید داخل باشند، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف بوده و نرخ مالیات بر ارزش افزوده گندم، برنج، دانه های روغنی، انواع روغن خام، حبوبات (شامل عدس، نخود، لوبیا و ماش)، قند، شکر، گوشت مرغ، گوشت قرمز، چای و همین طور نرخ مالیات بر ارزش افزوده قند و شکر تولید داخل به یک درصد تقلیل یابد.


منبع:

1402/04/16
13:28:10
0.0 / 5
332
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام