آكسیوس مدعی شد:

گفت و گوی غیر مستقیم ایران و آمریکا در عمان

گفت و گوی غیر مستقیم ایران و آمریکا در عمان

خبرگزاری نام: یک پایگاه خبری آمریکایی در گزارشی ادعایی به نقل از منابع آگاه ادعا نمود که مقامات ایران و آمریکا ماه گذشته (میلادی) در گفت وگوهایی غیرمستقیم در عمان شرکت کرده اند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، پایگاه خبری آکسیوس در گزارشی به نقل از سه منبع مطلع ادعا نمود که مقامات ایران و آمریکا در ماه مه (ماه گذشته میلادی) بطور غیر مستقیم با یکدیگر در عمان گفت و گو کرده اند.
به نوشته آکسیوس، این گفت وگوها که قبل از این گزارشی درباره ی آن منتشر نشده بود، نخستین تعامل غیرمستقیم مشخص شده میان ایالات متحده و ایران از این طریق در چند ماه گذشته است. این گفت وگوها همین طور در بحبوحه نگرانی های فزاینده در کاخ سفید نسبت به پیشرفت های هسته ای ایران انجام شده است.
آکسیوس هفته گذشته گزارش داده بود که برت مک گورک، هماهنگ کننده امور خاورمیانه در کاخ سفید، در تاریخ 8 مه بطور محرمانه به عمان سفر کرد تا با مقامات عمانی در مورد ارتباط دیپلماتیک احتمالی با ایران درباب برنامه هسته ای این کشور گفت و گو کند.
بگفته این منابع آگاه، مک گورک و مقامات ایرانی با یکدیگر ملاقات نکردند و دو طرف در محلهای جداگانه ای حضور داشتند و مقامات عمانی بین آنها رفت و آمد داشته و پیام هایی را رد و بدل می کرده اند.
این منابع آگاه همین طور گفته اند که یکی از پیام های اصلی آمریکا در این گفت وگوها بر بازدارندگی متمرکز بوده است و آنها به صراحت درباره ی غنی سازی اورانیوم در سطح ۹۰ درصد در ایران هشدار داده اند.
بنابر گزارش ادعایی آکسیوس، این منابع آگاه گفته اند که هدف از تبادل غیرمستقیم پیام هایی بین دولت بایدن و ایران، دستیابی به یک "تفاهم" در مورد راه های کاهش تنش درباب برنامه هسته ای ایران، سیاست ایران در منطقه و آن چه دخالت این کشور در جنگ اوکراین عنوان شده است، بود.
آکسیوس در ادامه اضافه کرد: دستیابی به چنین تفاهمی و تنش زدایی در منطقه می تواند بعدها به عنوان مبنایی برای مذاکرات آینده در مورد توافق هسته ای جدید بین طرفین مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود، هنوز مشخص نیست که آیا دو طرف به حصول این فهم مشترک نزدیک هستند یا خیر.
منبع:

1402/03/20
11:20:39
0.0 / 5
277
تگهای خبر: برنامه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام