عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

رشد تولید، ریشه نجات اقتصاد کشور است

رشد تولید، ریشه نجات اقتصاد کشور است

به گزارش خبرگزاری نام، خراسان رضوی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: تولیدات داخلی در هر زمینه ای شامل تولیدات کشاورزی، صنعتی و... باید ساماندهی گردد و خصوصا در مواقعی که ما افزایش تولید داریم، صادرات باید به شکل جدی در دستور کار قرار گیرد؛ رشد تولید، ریشه نجات اقتصاد کشور است.


بهروز محبی نجم آبادی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به شعار سال، "مهار تورم و رشد تولید" اظهار نمود: وجود تورم، ثبات تصمیم گیری را بهم می ریزد و مشکلات اجتماعی بوجود می آورد.
وی با اشاره به اینکه وجود تورم بالا با شعارهای انقلاب و عدالت تعارض دارد، اضافه کرد: افزایش نرخ ارز بر افزایش تورم انتظاری تأثیر بسیاری دارد. در صورتی که تنها در ۳ درصد معاملات، قیمت بالای ارز اثرگذار است، اما همین مساله سبب ایجاد تورم انتظاری می شود و به افزایش تورم واقعی می انجامد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: تولید صادرات محور و استفاده از ارزهای کشورهای هم پیمان در معاملات که به حذف آقایی دلار می انجامد، همچون کارهایی است که در صورت انجام، منجر به کاهش تورم می شود. اتفاقات خوبی که در انتهای سال گذشته رخ داد منجر به این شد که ایران بتواند در معاملات خود از درهم امارات استفاده نماید و چون امارات یک کریدور مهم وارداتی برای ما به حساب می آید، این مورد می تواند کمک بسیار بزرگی بکند که عرضه و تقاضای دلار را در داخل کشور به تناسب برساند و عاملی برای کاهش تورم خواهد شد.
محبی ضمن اشاره به بخشی از سخنرانی نوروزی رهبری در خصوص ضرورت پرهیز از در نظر گرفتن منابع غیرواقعی و بلندپروازانه در قانون بودجه، اظهار داشت: پارسال این مشکل رخ داد و ما از مقام معظم رهبری درخواست کردیم که اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی را بدهند، چونکه در غیر این صورت کسری بودجه بشکلی جدی خویش را نشان می داد.
وی با تکیه بر ضرورت توجه به سرمایه گذاری و افزایش بهره وری در حوزه تولیدات داخلی، اظهار داشت: ما باید بگونه ای کیفیت و کمیت کالاهای داخلی را افزایش دهیم که به مرحله رقابت پذیری در بازارهای جهانی برسند و از ظرفیت های شرکتهای دانش بنیان استفاده نماییم. بعلاوه توجه به افزایش درآمدهای مالیاتی دولت هم ضروری می باشد. هرچه این اقدامات بهتر صورت گیرد، منابع بیشتری برای دولت محقق خواهد گردید.
عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی ضمن اشاره به افزایش پایه پولی توسط بانکها بخصوص بانکهای خصوصی، خاطرنشان کرد: اگر نقدینگی هم ایجاد می شود، باید به سمت تولید هدایت شود، نه به سمت سوداگری.
محبی همینطور با اشاره به اینکه بهبود شاخصهای اقتصادی کشور در سایه رشد تولید اتفاق خواهد افتاد، اضافه کرد: تولیدات داخلی در هر زمینه ای شامل تولیدات کشاورزی، صنعتی و... باید ساماندهی گردد و خصوصا در مواقعی که ما افزایش تولید داریم، صادرات باید به شکل جدی در دستور کار قرار گیرد. رشد تولید، ریشه نجات اقتصاد کشور است.
وی بیان نمود: کسری تراز عملیاتی بودجه کشور با فروش اوراق و اموال جبران می شود که اشتباه است و زمینه تورم را بوجود می آورد و کسری تراز عملیاتی را باید با افزایش تولید جبران کرد. هرچه تولید ما بیشتر رشد کند، مالیات، عوارض صادرات و منابع پایدار افزایش خواهد یافت و در نهایت رشد تولید، منجر به مهار تورم خواهد شد.

منبع:

1402/01/02
13:33:41
0.0 / 5
395
تگهای خبر: برنامه , دولت , قانون , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام