تكرار ادعای واشنگتن

وزارت خارجه آمریکا: توافق روی میز قرار دارد

وزارت خارجه آمریکا: توافق روی میز قرار دارد

یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا مدعی شد: اگر ایران بخواهد توافق روی میز قرار دارد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، ویکتوریا نولاند معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی روز جمعه در اظهاراتی کوشش کرد توپ را به زمین ایران بیندازد و تهران را مسئول نتیجه مذاکرات احیای برجام بداند.
بنابر گزارش یاهو نیوز، نولاند طی سخنان خود در نشست امنیتی آسپن ادعا نمود که توافق با ایران روی میز قرار دارد.
ایشان سپس ادعا کرد: اگر ایرانیها توافق را بخواهند، روی میز است اما آنها تا حالا تصمیمی برای آن نگرفته اند.
نولاند همین طور اظهار داشت: این کار نفت آنها را به بازار باز می گرداند، آنها را از برخی تحریم های اعمال شده رهایی می بخشد. اما ایرانیها تا کنون این مسیر را انتخاب نکرده اند.
این مقام آمریکایی بدون اشاره به کارشکنی های واشنگتن در روند مذاکرات احیای برجام و زیاده خواهی های این کشور که باعث شده است حصول توافق را به تعویق بیندازد، اضافه کرد: اگر ایران این توافق را نپذیرد، ما فشار را افزایش خواهیم داد.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز در کنفرانس خبری روز جمعه خود همین ادعاها را تکرار کرد و ادعا نمود، این ایران است که تا حالا تصمیمات سیاسی لازم برای بازگشت دوجانبه به پایبندی های برجامی را نگرفته است.
این مقام ارشد آمریکایی همین طور مدعی شد: حقیقت این است که ماه هاست توافقی روی میز قرار دارد. ما به دیپلماسی غیرمستقیم با ایران ادامه داده ایم اما ایران حداقل تا این زمان نشانه ای از کوشش برای دستیابی به آن توافق نشان نداده است.
آخرین دور از گفت وگوهای غیرمستقیم میان آمریکا و ایران برای حل وفصل آخرین مسائل باقیمانده درباب احیای توافق هسته ای، بتازگی با تسهیل گری اتحادیه اروپا در دوحه، پایتخت قطر انجام شد اما این مذاکرات نیز یه دلیل نبود اراده سیاسی کافی در بین مقامات آمریکایی برای حصول توافق، نتیجه ملموسی به دنبال نداشت.
حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران بعد از انجام این گفت وگوها در قطر بیان کرد: ما برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم و برخلاف تعدادی از ادعاهای طرف آمریکایی، ما هیچ نوع مطالبه زیاده خواهانه و هیچ نوع مطالبه فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: مطالبات ما کاملا در قالب توافق سال ۲۰۱۵ است و اگر در زمینه ای طرف آمریکایی احساس می کند موضوع فرابرجامی است ما در گفت وگوها به طرف آمریکایی تاکید کرده ایم که این کشور می بایست هر آنچه که مانع نفع اقتصادی ایران از برجام می شود را بردارد. ما در رایزنی های اخیر بر یک موضوع اساسی تمرکز کردیم و آن بحث تضمین موثر از طرف آمریکا در زمینه های در رابطه با هر آن چیزی است که بخواهد نفع اقتصادی ایران از برجام را تحت تأثیر قرار دهد و مطالبه و خواسته ما زیاده خواهانه نیست.1401/05/01
12:29:45
0.0 / 5
495
تگهای خبر: وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام