رئیسی در شورای عالی مسكن:

استانداران پیگیر تسهیل مجوزهای صدور ساخت مسکن باشند

استانداران پیگیر تسهیل مجوزهای صدور ساخت مسکن باشند

به گزارش خبرگزاری نام رییس جمهور اظهار داشت: باید استانداران پیگیری کنند که در صدور مجوزهای ساخت، چه برای بخش های مربوط به نهضت ملی ساخت مسکن و چه برای تقاضای ساخت مسکن عامه مردم تسهیل و تسریع شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی رییس جمهور بعدازظهر سه شنبه در جلسه شورای عالی مسکن با تسلیت فرارسیدن سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) از وزیر راه و شهرسازی و همه دست اندرکاران به سبب شروع نهضت ملی ساخت مسکن قدردانی کرد.
رئیس جمهور با اشاره به ابلاغ قانون نهضت ملی ساخت مسکن اظهار داشت: همه تلاش خودرا به کار خواهیم گرفت تا سهم سنگین مسکن در سبد خانوار و دغدغه خانواده ها در حوزه تامین مسکن کم شود.
رئیسی لازمه موفقیت نهضت ملی ساخت مسکن را ایفای نقش همه دستگاهها و نهادها در این نهضت دانست و اظهار نمود: از همه بخش هایی که دراین زمینه فعال می باشند همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قرارگاه امام حسن مجتبی (ع)، قرارگاه خاتم الانبیاء (ص)، بسیج، بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که در شکل گیری نهضت ملی ساخت مسکن سهم دارند، قدردانی می کنم.
رئیس جمهور همین طور با تشکر از دستگاه های اجرائی همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مشارکت در تامین مصالح و بانکها برای تامین تسهیلات ساخت مسکن اشاره کرد: صندوق ملی مسکن بعنوان زیرساخت تامین مالی نهضت ملی ساخت مسکن باید هر چه سریع تر فعال شود و استانداران نیز باید شورای مسکن استان را بطور منظم و دو هفته یک دفعه تشکیل دهند تا آثار این نهضت پدیدار شود.
رئیسی با تاکید بر لزوم در اختیار قرار دادن زمینهای مناسب ساخت مسکن از طرف دستگاهها و ادارات مختلف اشاره کرد: همه اقتصاددانان اتفاق نظر دارند که مسکن یکی از صنایع پیشران است که رونق گرفتن آن می تواند رونق اقتصادی را در همه بخش ها به همراه داشته باشد و پس همه موظف می باشند سهم خودرا در تحقق نهضت ملی ساخت مسکن ایفا کنند.
رئیس جمهور همین طور با تاکید بر ضرورت رصد همه کارهای ناظر بر تحقق نهضت ملی ساخت مسکن از طرف یک نهاد ناظر چابک در وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: تحقق نهضت ملی ساخت مسکن می تواند ناظر بر اجرای سیاست های کلان و مصوب نظام در حوزه های مختلف باشد.
رئیسی افزود: نهضت ملی ساخت مسکن می تواند در ذیل خود به اجرای مؤثرتر سیاست های پشتیبانی از خانواده، تشویق تشکیل خانواده، افزایش موالید، پشتیبانی از توسعه اقتصادی روستاها، معکوس شدن روند مهاجرت از روستاها و پشتیبانی از تولید کمک نماید.
رئیس جمهور اظهار داشت: باید استانداران پیگیری کنند که در صدور مجوزهای ساخت، چه برای بخش های مربوط به نهضت ملی ساخت مسکن و چه برای تقاضای ساخت مسکن عامه مردم تسهیل و تسریع شود.
رئیسی با اشاره به تجارب پیشین در اجرای سیاست های ساخت مسکن انبوه و سو استفاده سوداگران از تسهیلات فراهم شده دراین زمینه اشاره کرد: باتوجه به تجارب گذشته همه ملاحظات حقوقی لازم را لحاظ کنید تا تسهیلاتی که برای ساخت مسکن ارزان در این طرح ها فراهم گشته است برای جامعه هدف بماند و سوداگران نتوانند از آنها سو استفاده کنند.
رئیس جمهور در آخر این جلسه و بعد از امضای اسناد همکاری بین بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد: باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که موافقت کردند زمین رایگان برای ساخت مسکن اقشار محروم از طرف بنیاد مستضعفان اختصاص پیدا کند.
در اختتام این مراسم تفاهم نامه های همکاری میان بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی برای واگذاری زمین رایگان، راه اندازی مسکن و تحویل واحدهای مسکونی به گروههای کم درآمد و محروم، یک تفاهم نامه همکاری میان قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و وزارت راه و شهرسازی بمنظور راه اندازی یک میلیون واحد مسکونی برای اقشار کم درآمد و دارای درآمد متوسط، یک تفاهم نامه همکاری میان قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و وزارت راه و شهرسازی بمنظور راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای گروههای کم درآمد سراسر کشور، یک تفاهم نامه همکاری میان سازمان بهزیستی و وزارت راه و شهرسازی بمنظور ساخت ۱۲۰ هزار واحد مسکونی شهری و ۴۰ هزار واحد مسکونی روستایی برای خانواده های تحت پوشش سازمان بهزیستی و یک تفاهم نامه همکاری درخلال وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی بمنظور ایجاد زنجیره تامین نیازهای بخش ساخت مسکن به امضا رسید.


منبع:

1400/08/25
23:01:16
0.0 / 5
849
تگهای خبر: ابلاغ , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام