ورود كمیسیون اصل نود به موضوع وام ازدواج

خضریان: صف وام ازدواج باید برچیده شود

خضریان: صف وام ازدواج باید برچیده شود

به گزارش خبرگزاری نام سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به اینکه طبق آمار رسمی بانک مرکزی و محاسبات موجود، بانک ها با مشکلی جهت تأمین منابع تخصیص وام ازدواج رو برو نیستند، خواهان برچیده شدن صف وام ازدواج شد و اظهار داشت که در صورت ادامه این روند، کمیسیون اصل ۹۰ با عنایت به تخلفات صورت گرفته شده به صورت ویژه به این مورد ورود خواهد نمود.


علی خضریان در گفتگو با ایسنا با اعلان اینکه منابع بانک ها جهت تخصیص وام ازدواج به جوانان، همان سپرده های قرض الحسنه ای هستند که در بانک ها موجود است، اظهار داشت: طبق آخرین آمار انتشار یافته از بانک مرکزی مربوط به آذرماه سال ۱۳۹۹، بانک ها بعد از کسر سپرده های صندوق مسکن، معادل ۱۸۸ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه پس انداز با نرخ صفر درصد از مردم جذب نموده اند که بعد از کسر ذخیره قانونی، حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان می شود.
وی ادامه داد: علاوه بر این، حجم سپرده های قرض الحسنه جاری هم که آن هم با نرخ صفر درصد جذب شده، بعد از کسر ذخیره قانونی حدود ۴۵۰ هزار میلیارد تومان است که طبق قانون بانک ها باید بخشی از این منابع را هم به تسهیلات ازدواج پرداخت کنند. از مجموع این دو سپرده که ۶۲۰ هزار میلیارد تومان می شود، تابحال حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به مردم پرداخت شده است.
نماینده تهران افزود: بر مبنای آخرین آمار رسمی بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ ظرفیت پرداخت وام قرض الحسنه از چند مسیر امکان پذیر خواهد بود؛ یکی از مسیرها بازپرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه است، همانطور که برآوردها و آمارهای بانک مرکزی نشان میدهد سالانه حدود ۲۰ درصد از حجم کل تسهیلات قرض الحسنه از راه اقساط بازپرداخت شده و بعنوان منبع جدید جهت اعطای وام، در اختیار بانک ها قرار می گیرد. ازاین رو از این محل در امسال، حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان منابع از محل بازپرداخت اقساط جهت اعطای تسهیلات قرض الحسنه در اختیار بانک ها قرار خواهد گرفت که در واقع ۲۰ درصد از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان از تسهیلات قرض الحسنه پرداختی است.
خضریان با اشاره به میزان سپرده های قرض الحسنه پس انداز اظهار داشت: در آذرماه ۱۳۹۹ نسبت به زمان مشابه سال قبل این سپرده ها نسبت به یک روال و روند ثابت، رشد ۷۲ درصدی داشته است. آمارهای سالهای قبل نشان میدهد که سپرده های قرض الحسنه در هر سال حداقل ۳۰ تا ۵۰ درصد رشد داشته است. بر این اساس و با در نظر گرفتن رشد حداقل ۳۰ درصدی سپرده های قرض الحسنه پس انداز، در سال آتی ۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جدید جهت اعطای تسهیلات قرض الحسنه در اختیار بانک ها قرار خواهد گرفت که این ۳۰ درصد از ۱۷۰ هزار میلیار تومان سپرده های قرض الحسنه است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در توضیح روش سوم اظهار داشت: باتوجه به اجبار قانون در تبصره بودجه، اگر تنها ۱۰ درصد از سپرده های قرض الحسنه جاری که بیشتر از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان حجم آن است، جهت اعطای تسهیلات قرض الحسنه مورد استفاده قرار گیرد، از این محل هم امسال حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان جهت اعطای تسهیلات قرض الحسنه همچون ازدواج در اختیار بانک ها خواهد بود.
وی افزود: ازاین رو ۸۵ هزار میلیارد تومان از محل سپرده های قرض الحسنه پس انداز و ۴۵ هزار میلیارد تومان از محل سپرده های قرض الحسنه جاری، در مجموع ۱۳۰ هزار میلیارد تومان، منابعی خواهد بود که برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه امسال در اختیار بانک ها خواهد بود.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ همینطور اظهار داشت: برای پرداخت یک میلیون وام ازدواج ۷۰ میلیون تومانی (مطابق آمار سالانه) به ۷۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز است که با محاسبه وام های ۱۰۰ میلیونی زیر ۲۵ سال حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان برآورد می شود؛ همینطور هم اکنون حدود ۱۰۰ هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی سال قبل قرار دارند که در مجموع به ۵ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارند. سایر مصارف قرض الحسنه که در بودجه ۱۴۰۰ آمده شامل اشتغالزایی، زندانیان، ودیعه مسکن و... حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد. بنابراین برای پرداخت کل تسهیلات قرض الحسنه مدنظر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع امسال نیاز است در حالی که طبق محاسبات انجام شده، بانکها حداقل ظرفیت پرداخت ۱۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه دارند.
خضریان افزود: علیرغم این که حدود ۱۰۰ هزار نفر از جوانان کشور در صف وام ازدواج معطل تأمین منابع بانکی هستند، اما آمار رسمی بانک مرکزی و محاسبات موجود نشان می دهد، بانک ها با مشکلی جهت تأمین منابع تخصیص وام ازدواج رو به رو نخواهند بود بنابراین بهانه تراشی هایی مانند عدم وجود منابع از جانب مقامات بانکی کشور پذیرفته نیست و در چنین شرایطی، صف وام ازدواج بی مفهوم است و باید برچیده شود. بنابراین در صورت ادامه این روند، کمیسیون اصل ۹۰ باتوجه به تخلفات صورت گرفته شده به صورت ویژه به این مساله ورود خواهدنمود.1400/02/26
14:46:45
0.0 / 5
975
تگهای خبر: زندان , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام