در نوبت صبح جلسه علنی ۵ اسفند انجام شد

ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱4۰۰ در مجلس

ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱4۰۰ در مجلس

ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش درآمدی همچون مهم ترین اخبار امروز (سه شنبه) پنجم اسفند ماه ۱۳۹۹ مجلس هستند که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، جلسه علنی نوبت بامداد امروز به ریاست قالیباف و با دستور بررسی بودجه ۱۴۰۰ برگزار شد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی از روز یکشنبه هفته جاری بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را شروع کرده و روز گذشته هم در دو شیفت عصر و شب بودجه را بررسی کردند.


در جلسه نوبت بامداد امروز سه شنبه، نمایندگان بندی از لایحه بودجه را که در ارتباط با افزایش آبهای مشترکان پر مصرف می باشد را مورد بررسی قرار دادند.
محمد باقر قالیباف در جریان بررسی این بند تصریح کرد که هم دولت و هم مجلس به دنبال پشتیبانی از مشترکان کم مصرف آب، برق و گاز هستند و ما دیدیم که آب، برق و گاز برای مشترکانی که زیر الگوی مصرف استفاده می نماید مجانی شد. این که در پشت تربیون مجلس بگونه ای صحبت شود که ما به اقشار محروم و افرادی که مصرف آنها کم است بی توجه بوده و به دنبال افزایش فشار به مردم هستیم صحیح نیست.
همینطور نمایندگان آب بهای مشترکان پرمصرف را افزایش داده و وزارت نیرو را مکلف کردند تا به ازای هر مترمکعب فروش آب آشامیدنی بالاتر از الگوی مصرف مبلغ ۲۰ تومان از مشترکان دریافت کند.
پیشنهاد الحاقی سید شمس الدین حسینی هم با موافقت نمایندگان روبرو شد و بر این اساس به دولت اجازه دادند تا از ظرفیت بازار سرمایه به منظور اجرای پروژه های عمرانی در سال ۱۴۰۰ استفاده نماید.
در مصوبه ای دیگر مقرر شد که مالیات یک در هزار ارزش مواد اولیه، قطعات و کالاهایی که تمام یا قسمتی از آنها قابل بازیافت است أخذ شود.


در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه در بخش درآمدی، نمایندگان مجلس در مصوبه ای عوارض واردات لوازم آرایشی در سال آینده را بالا بردند که برپایه آن در سال ۱۴۰۰ به عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی مجموعاً پانزده درصد (۱۵%) اضافه و منابع حاصله به صورت صددرصد (%۱۰۰) به ردیف درآمدی ۱۶۰۱۸۸ واریز می شود.
با تصویب مجلس همینطور مقرر شد که کلیه مراکز درمانی شامل دولتی، خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی، نیروهای مسلح، خیریه ها و شرکتهای دولتی ده درصد (%۱۰) از حق الزحمه یا حق العمل پزشکی پزشکان را بعنوان علی الحساب مالیات کسر کنند.


در ادامه این جلسه نمایندگان مصوبه ای را به تصویب رساندند که طبق آن، عوارض مبحث ماده ۵ قانون پشتیبانی از صنعت برق کشور به میزان ۱۰ درصد مبلغ برق مصرفی در سقف سی و چهار هزار میلیارد ریال تعیین می شود و مشترکان برق روستایی و عشایری مجاز و برق چاه های کشاورزی مجاز از شمول حکم این بند معاف می باشند.
همینطور مقرر شد که پول برق روستاهای فاقد گاز در استان سیستان و بلوچستان ۵۰ درصد محاسبه شود.


در ادامه بررسی های در ارتباط با بودجه، نمایندگان سازمان امورمالیاتی را مکلف به تعیین تکلیف مطالبات مالیاتی دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی کردند.
برپایه این بند سازمان امور مالیاتی مکلف است در مورد مالیات بر خانه های خالی موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم تا آخر دیماه سال ۱۴۰۰ نسبت به اعلام مالیات متعلق به مالکین واحدهای مشمول این ماده اقدام نمایند.
در انتها جلسه نوبت اول، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام نمود: مجلس شورای اسلامی فردا تنها در شیفت بامداد برای ادامه بررسی لایحه بودجه جلسه علنی برگزار می نماید.
گروهی از هواداران تیم استقلال هم در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی از نحوه مدیریت این باشگاه انتقاد کردند.
همینطور گروهی از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی هم با تجمع مقابل مجلس خواهان تعیین تکلیف وضعیت استخدامی و تحقق حقوق خود شدند.
منبع:

1399/12/05
13:52:32
0.0 / 5
950
تگهای خبر: پروژه , حكم , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام