زاكانی:

مجلس با رد كلیات بودجه مانع تورم و كاهش ارزش پول ملی شد

مجلس با رد كلیات بودجه مانع تورم و كاهش ارزش پول ملی شد

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ضمن اشاره به اینکه مجلس با رد کلیات بودجه مانع تورم و کاهش ارزش پول ملی شد، اظهار داشت: نمایندگان تشخیص دادند لایحه به دولت برگشته و دولت لایحه را تنظیم و به مجلس تقدیم کند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، علیرضا زاکانی در جلسه علنی امروز(یکشنبه) در نطق میان دستور خود، با اعلان اینکه حضور رئیس مجلس در روسیه و تقدیم پیام مقام معظم رهبری و حضور رئیس دستگاه قضایی در عراق حاوی نکات بسیار مهمی بود، اظهار داشت: همه دنیا غرب نیست و همه غرب نیز آمریکا نیست.
وی با اعلان اینکه دوران جدید انقلاب در گام دوم آن در شرایطی شروع شده است که نگاه به شرق و همسایگان یک اولویت قطعی است، گفت: باتوجه به شرایط امروز جهان و نقش ملت رشید ایران در سازندگی آن یک اولویت خاص را برای ما هموار کرده و آن اینکه با خودباوری و ابتکار عمل بتوانیم معاملات قدرت را در سطح جهان تغییر دهیم و شرایط را به سمت و سویی ببریم که نقش فزاینده ایران اسلامی را درجهان آینده روز به روز پر رنگ تر ببینیم؛ از هر دو رئیس قوه تشکر می نماییم و به هیئت های همراه خدا قوت می گویم.
دوره تحمیل ننگ نامه ها تمام شده است
رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اعلان اینکه برجام سندی است که جز به رفع تحریم ها باقی نخواهد ماند، اشاره کرد: همانگونه که دوره بزن در رو به اتمام رسید، دوره تحمیق ملت ها و تحمیل ننگ نامه ها نیز تمام شده است، لااقل برای ایران اسلامی دیگر قابل تکرار نخواهد بود.
زاکانی افزود: رهبری هوشمند و فرزانه، ملتی آگاه و در صحنه، نخبگانی شجاع و مبتکر شرایطی را برای ما فراهم نموده که بواسطه آن ننگنامه هایی که توسط دشمنان به ما تحمیل می شد را در راه لغو شدن می بینیم.
وی اشاره کرد: مجلس شورای اسلامی با هوشمندی لازم در ۱۲ آذر امسال با تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم های ظالمانه، در خصوص گام به گام عمل کردن توانمندی های هسته ای و رجوع به توانمندی ها شرایط جدیدی را رقم زد.
نماینده مردم قم در مجلس با اعلان اینکه مدلول این حرف راس امور بودن مجلس است، اظهار داشت: بدین سبب دست دولت را باز گذاشت و اگر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان حرکت نکنند، اسفند ماه خداحافظی با پروتکل الحاقی و خروج ناظران افزون بر آنچه که در ان پی تی اعلام نموده ایم را شاهد خواهیم بود.
زاکانی اشاره کرد: بدین جهت گره برجام فقط با رفع تحریم ها باز خواهد شد از این جهت ابتکار عمل مجلس، میدان عمل را برای مسئولان کشور باز کرد.
مجلس قائل به شفافیت است
وی با اشاره به اینکه مجلس یازدهم اصلاحات را از خودش شروع کرد، گفت: تعارض منافع، عدم شفافیت و رانت سه خاصیت خاصی است که به کشور لطمه می زند، پس اگر مجلس طرح شفافیت آرا را با سه رای تصویب نکرد باردیگر توسط نمایندگان امضا شده و در دستور کار مجلس قرار می گیرد.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس با تاکید براینکه مجلس قائل به شفافیت است و بخش عمده ای از همکارانی که رای ندادند، قائل بودند که شفافیت کم است، به همین جهت دو نفر از سه سخنران مخالف طرح این نکته را اذعان داشتند، اضافه کرد: ما به مردم قول می دهیم در این راه هیچ کوتاهی نخواهیم کرد و در آینده نزدیک با تصویب این طرح شروع شفافیت و اصلاح را از مجلس خواهیم داشت.
زاکانی همین طور با اشاره به رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت: مجلس دهم و دولت کنونی اشتباه بزرگی را انجام دادند و در سال ۹۸، مبلغ ۱۶۷ هزار میلیارد کسری بودجه برای دولت به ارمغان آمد و سال ۹۹ این رقم به ۲۷۳ هزار میلیارد رسید.
وی افزود: آنچه که در مجلس رخ داد شفافیت و جبران کسری بودجه و مواجهه با لایحه سیاسی بود که دولت به مجلس تقدیم کرده بود، کمیسیون تلفیق با همه مجاهدت ها و کوشش های خودش اصلاحاتی را انجام داد، گر چه آن تمام اصلاحات نبود، اما اصلاحات بسیار مهمی بود. دولت اعلام نمود این بودجه را اجرا نخواهد کرد، برای جلوگیری از این تعارض، نمایندگان مجلس تشخیص دادند که کلیات را رد کنند و لایحه به دولت برگشت و باردیگر دولت با در نظر گرفتن شفافیت، رفع تعارض منافع و ایجاد رانت لایحه را تنظیم و به مجلس تقدیم کند.
مجلس با رد کلیات بودجه مانع تورم و کاهش ارزش پول ملی شد
رئیس مرکز پژوهش های مجلس اشاره کرد: امیدواریم لایحه تقدیمی دولت در ایام آینده حاوی پیام بسیار مثبتی در جهت رفع مشکلات، تناقضات و کسری بودجه باشد که در لایحه اولیه به مجلس ارائه شد.
زاکانی با اعلان اینکه آنچه که مجلس انجام داد خدمت به مردم و جلوگیری از تورم و کاهش ارزش پول ملی بود، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم در پاسخ معتبر به نیاز جامعه و حرکت در راه تحقق اهداف عالیه انقلاب اسلامی با همکاری سایر قوا، گام های بلندی را برداریم؛ مجلس جز به مصالح انقلاب و منافع ملت نمی اندیشد.

1399/11/26
15:27:48
0.0 / 5
1188
تگهای خبر: دستگاه قضایی , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام