جهانگیری:

واكسن كرونا را همزمان با كوشش برای تولید داخلی از منابع معتبر خارجی تأمین می نماییم

واكسن كرونا را همزمان با كوشش برای تولید داخلی از منابع معتبر خارجی تأمین می نماییم

به گزارش خبرگزاری نام معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به توانمندی شرکتهای دانش بنیان در حوزه های مختلف اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان در شرایط کرونا نشان دادند که قادر هستند کارهایی معجزه آسا برای تولید تجهیزات و ابزار مقابله با بیماری کرونا انجام دهند اما علیرغم این توانمندی ها، دولت برای تأمین واکسن کرونا منتظر تولید واکسن داخلی نخواهد ماند و هر زمان که واکسنی مطمئن و اطمینان بخش در دنیا فراهم باشد که مورد قبول وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی باشد، نسبت به خرید آن اقدام خواهیم کرد و بانک مرکزی هم با وجود همه محدودیت ها، ارز مورد نیاز برای خرید واکسن کرونا را تأمین کرده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز(چهارشنبه) در همایش بزرگداشت سالروز تصویب قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش و تجلیل از اعضای شوراهای برتر کشوری با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) عنوان کرد: به علت اهمیت آموزش و پرورش است که هم در سخنان مقام معظم رهبری و هم سخنان رئیس جمهور بارها بر این مورد تاکید شده که هزینه کردن در آموزش و پرورش در حقیقت هزینه جاری و مصرفی نیست بلکه یک هزینه سرمایه ای و بلکه بهترین و پربازده ترین سرمایه گذاری حتی از نگاه اقتصادی می باشد.
معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه منابع طبیعی و زیرساخت ها از عوامل مهم توسعه به شمار می آیند، خاطرنشان کرد: امکان دارد گاهی همه این عوامل در اختیار یک کشور باشد اما به علت نیروی انسانی ناکارآمد، چیزی جز فقر و بدبختی نصیب آن کشور نشود اما در مقابل گاهی مشاهده می شود که کشوری هیچ یک از این عوامل طبیعی را ندارد اما به علت آنکه نیروی انسانی کارآمد تربیت کرده است، با حداقل امکانات توانسته به توسعه و شکوفایی برسد.
جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم جامعه و نظام توانمند داشته باشیم و تاب آوری جامعه را بالا ببریم رمز آن در داشتن آموزش و پرورش پویا، روزآمد و کارآمد است.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: کسانی که در شوراهای آموزش و پرورش فعالیت می نمایند در هر مسئولیتی که هستند باید بدانند که کار آنها جزو ماندگارترین باقیات و صالحات بوده و خدمتی ماندگار به مردم کشور است.
جهانگیری ضمن اشاره به اینکه امروز در شرایطی خطیر قرار داریم، لزوم شناسایی و تمرکز اولویت ها را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: آموزش و پرورش در مقطع فعلی با سه لزوم روبروست که یکی از این لزوم ها مقابله با تحریم است. شاید تصور شود که آموزش و پرورش نقش چندانی در مقابله با تحریم ندارد اما تحریم های ظالمانه آمریکا با هدف متلاشی کردن اقتصاد، نظام و سقوط کشور طراحی شد و همه ما برای مقابله با این تحریم ها مسئولیت داریم و فرد فرد مردم و همه آحاد کشور مسئولیت دارند که تحریم ها را بی اثر کرده و تاب آوری جامعه را بالا ببرند.
معاون اول رئیس جمهور دومین لزوم پیش روی آموزش و پرورش را غلبه بر بیماری کرونا عنوان نمود و اضافه کرد: امروز همه کشورها در حال مدیریت برای مقابله با کرونا هستند و شیوه مدیریت هر کشوری امروز مورد قضاوت و مقایسه دیگران قرار می گیرد. در این شرایط، مهم ترین مبحث سلامت مردم است و بهترین راهکار برای حفظ سلامت جامعه، رعایت فاصله اجتماعی و دستورالعمل های بهداشتی است و اگر این نکات را رعایت نکنیم علاوه بر مخاطره برای سلامتی خود، بار سنگینی را بر دوش بخش بهداشت و درمان کشور قرار می دهیم.
جهانگیری ضمن اشاره به همراهی و مشارکت مردم کشور برای مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: مردم ایران نمایش بسیار خوبی از فرهنگ و تمدن خود در این حوزه به نمایش گذاشتند. البته علما و در رأس آن مقام معظم رهبری تصویری ماندگار از روحانیت شیعه عرضه کردند و تجربه جدیدی از درک دینی را به نمایش گذاشتند. شاید کسی تصور نمی کرد روزی علما با بسته شدن حرم ها و یا ایجاد محدودیت در مراسم عزاداری ماه محرم موافقت کنند این نشان داده است دین اسلام تا چه اندازه برای سلامت مردم ارزش قائل است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: آموزش و پرورش علاوه بر اینکه می تواند در فرهنگ سازی برای جامعه در راه مقابله با کرونا نقش تعیین کننده داشته باشد، چگونگی استمرار تعلیم و تربیت در شرایط کرونایی هم یکی از دغدغه هایی است که وزارت آموزش و پرورش در قبال آن مسئولیت دارد.
جهانگیری افزود: خوشبختانه مجموعه آموزش و پرورش و دانشگاه های کشور توانستند در مقطع زمانی کوتاه شبکه شاد و فضایی را برای یادگیری از راه دور فراهم نمایند که شاید اگر در شرایط عادی از آموزش و پرورش خواسته می شد سامانه ای را برای ارتباط با ۱۵ میلیون دانش آموز طراحی کند، آنرا کاری سخت و نشدنی تلقی می کرد اما وزیر آموزش و پرورش بر مبنای وظیفه ملی و دینی نسبت به این امر مهم اقدام نمود.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: البته دولت همواره به مردم اطمینان داده است که از تمامی امکانات و ابزارها استفاده می نماید و اجازه نخواهد داد مردم دغدغه ای در مورد آموزش و تعلیم وتربیت فرزندان خود داشته باشند.
جهانگیری ضمن اشاره به توانمندی شرکتهای دانش بنیان در حوزه های مختلف اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان در شرایط کرونا نشان دادند که قادر هستند کارهایی معجزه آسا برای تولید تجهیزات و ابزار مقابله با بیماری کرونا انجام دهند اما علیرغم این توانمندی ها، دولت برای تأمین واکسن کرونا منتظر تولید واکسن داخلی نخواهد ماند و هر زمان که واکسنی مطمئن و اطمینان بخش در دنیا فراهم باشد که مورد قبول وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی باشد، نسبت به خرید آن اقدام خواهیم کرد و بانک مرکزی هم با وجود همه محدودیت ها، ارز مورد نیاز برای خرید واکسن کرونا را تأمین کرده است.
معاون اول رئیس جمهور سومین لزوم پیش روی آموزش و پرورش را عدالت آموزشی دانست و عنوان کرد: عدالت، آرمان بزرگ هر انسان و برای ما آرمانی انقلابی و دینی است. امام (ره) و مقام معظم رهبری همواره بر تمامی جنبه های عدالت توجه و تاکید داشتند که عدالت آموزشی هم یکی از این جنبه ها است.
جهانگیری افزود: امروز که بعضی از دانش آموزان کشور در مناطق دورافتاده از ابزارهایی نظیر تبلت برخوردار نیستند، عدالت آموزشی حکم می کند تا برای این دانش آموزان، امکانات لازم را جهت برخورداری از آموزش از راه فضای مجازی فراهم نماییم.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: از معلمین دلسوزی که به تنهایی راه افتادند و دانش آموزان خویش را در زیر یک درخت جمع کردند و نگذاشتند دانش آموزان از درس عقب بیفتند، قدردانی می کنم و سر تعظیم در مقابل آنها فرود می آورم.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه در تجربه دینی، ملی و جهانی شناخته شده ترین راه برای انجام لزوم های پیش رو، تکیه بر مردم و جلب مشارکت جامعه است، اظهار داشت: هر گاه اعتماد مردم جلب شده و جامعه اطمینان پیدا کرده است، شاهد مشارکت آحاد جامعه بوده ایم.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت مشارکت مردم در پیشبرد امور آموزش و پرورش در اغلب کشورها اضافه کرد: هیچ کشوری نیست که آموزش و پرورش آن فقط توسط دولت اداره شود. گاهی مشارکت مردم در چارچوب ساخت و اداره مدارس و گاهی به شکل های دیگر است باید تلاش نماییم فاصله بین مدرسه و خانواده، مدرسه و نهادهای عمومی، مدرسه و نهادهای حاکمیتی به حداقل برسد که اگر این اتفاقات محقق شود قادر خواهیم بود از همه امکانات و ظرفیت ها بهره برده و مدرسه را به کانون مهمی تبدیل نماییم که دانش آموزان را نسبت به آینده امیدوار کند.
دکتر جهانگیری ضمن اشاره به دغدغه های معلمین کشور در حوزه های مختلف اظهار داشت: دولت تلاشهای وسیعی برای افزایش درآمد و حقوق کارکنان دولت و معلمین طی سه سال گذشته که سالهای سختی هم بود، انجام داده است. به علت آنکه طرف مقابل ما آمریکا است و آمریکا کشوری زورگو با سیاست های ظالمانه است، مجبور هستیم فعلاً مسایل در رابطه با تحریم و سختی های سه سال گذشته را بازگو نکنیم تا مورد سو استفاده آنها قرار نگیرد.
معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه در سالهای اخیر گاهی درآمد سالانه حاصل از فروش نفت تا ۵۰ میلیارد دلار رسید و در سالهای اخیر پنج یا هشت میلیارد دلار بود، خاطرنشان کرد: اگر از پدر یک خانواده خواسته شود که با ده درصد از درآمد معمول خود خانواده را مانند قبل اداره کند، اساسا نمی تواند و اداره آن خانواده مبتلا به اختلال هایی خواهد شد اما دولت اداره امور ۸۰ میلیون نفر را با وجود کاهش شدید درآمدها بر عهده دارد و اقتصاد کشور گرفتار فروپاشی نشد البته آثار گرانی و فشار بر مردم قابل انکار نیست.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت با وجود همه محدودیت ها کوشیده است به آموزش و پرورش توجه کند و اجازه ندهد کارکنان این دستگاه مهم به علت کاهش درآمدها صدمه ببینند، اضافه کرد: دولت به مبحث رتبه بندی معلمین پایبند است و امسال که درآمد کارکنان دولت را افزایش دادیم. تا آخر بهمن ماه لایحه ای به مجلس شورای اسلامی در مورد رتبه بندی معلمین ارسال خواهد شد و اعتبار بودجه ای آن هم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور دیده شده است دولت بودجه سال ۱۴۰۰ آموزش و پرورش را از ۵۹ هزار به ۹۴ هزار میلیارد تومان با ۴۶ درصد رشد، افزایش داده است.
معاون اول رئیس جمهور از وزیر آموزش و پرورش خواست تمرکزی جدی نسبت به دغدغه های مهم کارکنان آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ معطوف کند تا جامعه فرهنگیان کشور با دغدغه هایی نظیر بیمه تکمیلی و بیمه اتکایی مواجه نباشند.
دکتر جهانگیری در ادامه ضمن اشاره به گزارش عرضه شده در جلسه در مورد شوراهای آموزش و پرورش اظهار داشت: این میزان از جلسات، مصوبات و تصمیمات در شوراهای آموزش و پرورش بسیار مثبت است و قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش هم قانون خوبی است که نظارت مستمر همه ذینفعان آموزش و پرورش از خانواده ها و سایر کسانی که نسبت به کشور علاقمند هستند را فراهم می آورد.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: شوراهای آموزش و پرورش باید به فرصتی طلایی تبدیل گردد و اختیاراتی که قابلیت تفویض دارند از جانب وزارت آموزش و پرورش به این شوراها تفویض شود و بالا بردن مشارکت خانواده ها و سازمان های مردم نهاد در دستور کار این وزارتخانه باشد.
دکتر جهانگیری با قدردانی از وزارت آموزش و پرورش بخاطر راه اندازی شبکه شاد، اظهار داشت: اگر این شبکه راه اندازی نمی شد مشخص نبود تا چه زمان باید منتظر از بین رفتن بیماری کرونا باشیم تا جریان آموزش باردیگر فعال شود. البته صدا و سیما و دستگاههای دیگر هم در این حوزه همکاری مثبتی داشتند.
وی ضمن اشاره به راه اندازی سامانه ای از جانب وزارت آموزش و پروش برای اهداء کمک هایی نظیر تبلت به دانش آموزان در مناطق محروم، تصریح کرد: بسیار از خیرین، نهادهای عمومی و شرکتهای نیمه دولتی آمادگی دارند که در این کار مشارکت کنند.
دکتر جهانگیری از دکتر حریرچی معان کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در جلسه حضور داشت هم بخاطر تلاشهای گسترده برای مدیریت بیماری کرونا قدردانی کرد.
در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از استاندار زنجان به نمایندگی از استانداران کشور بعنوان روسای شوراهای آموزش و پرورش و از مدیرکل آموزش و پرورش تهران به نمایندگی از مدیران کل استانها و دبیران شوراهای آموزش و پرورش و هم دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت تقدیر گردید.
وزیر آموزش و پرورش هم در این مراسم با اشاره به اینکه توجه به آموزش و پروش امروز به یک دغدغه عمومی در کشور تبدیل گشته است، اظهار داشت: قانون شوراهای آموزش و پرورش به اجتماعی شدن آموزش و پرورش کمک می نماید و یکی از مهم ترین مأموریت های شوراها کوشش برای تحقق هم راستایی است.
در این مراسم که چهار هزار نفر شامل۷۰۰ نفر از روسای شبکه های بهداشت کشور و اعضای شوراهای آموزش و پرورش ۳۵۰ منطقه در کشور و برخی از ائمه جمعه و مسئولین استان ها هم از راه ویدئو کنفرانس شرکت داشتند، استانداران اصفهان و یزد و مدیران کل آموزش و پرورش استان های چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه به نمایندگی از سایرین از راه ویدئوکنفرانس به بیان نظرات ودیدگاه های خود در مورد اهمیت شوراهای آموزش و پرورش پرداختند.
منبع:

1399/10/24
23:39:55
0.0 / 5
897
تگهای خبر: حكم , دولت , زندان , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام