سرلشكر صفوی:

مكتب سلیمانی قدرت نرم افزاری و راهبردی شكست آمریكا و صهیونیسم است

مكتب سلیمانی قدرت نرم افزاری و راهبردی شكست آمریكا و صهیونیسم است

خبرگزاری نام: دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، مکتب شهید سلیمانی را قدرت نرم افزاری و راهبردی شکست آمریکا و صهیونیسم بین الملل دانست.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پیش نشست «دومین همایش بین المللی گام دوم انقلاب، مکتب شهید سلیمانی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز»، با اشاره به اینکه مکتب فکری چشم اندازی فلسفی، جنبشی، اجتماعی، فرهنگی و هنری است، اظهار داشت: مکتب، مجموعه ای از اعتقادات محکم و اخلاق و رفتارهای مرتبط برخاسته از باورهای قلبی و عملکرد منبعث از اندیشه و تفکر انسان است، بگونه ای که از او شخصیت جامع و الگو عرضه نماید. مکتب، مجموعه جهان بینی و ایدئولوژی و رفتارهای متفاوت اما همسو است که نیازهای فکری و عملی را برای رسیدن به رشد و کمال انسان روشن می سازد.
وی اضافه کرد: مکتب سلیمانی یعنی مکتب اسلام ناب محمدی (ص) که در عصر حاضر مصداق این مکتب، رهبری و ایدئولوژی و پرچمداری این مکتب را حضرت امام خمینی (ره) و الان حضرت امام خامنه ای عهده دار هستند. مهمترین کارکرد و عملکرد این مکتب تربیت و ساختن ملت جوانی است که توانستند تحت تاثیر این ایدئولوژی و مکتب چهار رخداد راهبردی را در ۴۲ سال قبل رقم بزنند.
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در برشماری چهار رخداد راهبردی ۴۲ سال گذشته، خاطرنشان کرد: پیروزی انقلاب کبیر اسلامی در ایران، پیروزی در دفاع مقدس، تثبیت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی و نظام مردم سالاری دینی و شکل گیری و تشکیل جبهه مقاومت ضدصهیونیستی و ضداستکباری چهار رخداد راهبردی بود که توسط تربیت شدگان مکتب اسلام ناب محمدی (ص) رقم خورد.
صفوی اضافه کرد: شهید سلیمانی تربیت شده مکتب اسلام ناب محمدی (ص) است و این سه رکن اساسی در اندیشه و تفکر و اخلاق و رفتارهای اجتماعی و جهادی و مدیریت و فرماندهی اش، اساس کار و رفتار او بود.
وی با اشاره به اینکه شهید سلیمانی یک فرد انقلابی بود که در مکتب سپاه پاسداران و دفاع مقدس آموزش دید، اظهار داشت: او پاسدار واقعی اسلام و امام حسین (ع) و سرباز امام زمان (عج) بود.
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: او نشان داد در قالب مکتب اسلام و رهبری امامین انقلاب فکر می کند، عمل می کند و عملیات های جهادی و انقلابی اش را در سطح راهبردی و در منطقه غرب آسیا و تحت تأثیر این مکتب آسمانی اجرا کرد.
مؤلفه ها و اصول حاکم بر مکتب شهید سلیمانی
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی در تشریح ۷ مؤلفه و اصول حاکم بر مکتب شهید سلیمانی اظهار داشت: اعتقاد کامل به معاد و قرآن و مکتب اسلام و حقانیت مکتب اسلام و شیعه اثنی عشری، عشق به خدا و خلق خدا خصوصاً مستضعفان که تحت سلطه مستکبران هستند از مؤلفه های مکتب سلیمانی هستند.
صفوی اضافه کرد: اعتقاد به جهاد فی سبیل الله به صورت مستمر تا آشکار شدن غلبه اسلام بر کفر و شرک جهانی، اعتماد و اتکال به نصرت الهی در همه شرایط زندگی و عملیات های دفاع مقدس از دیگر مؤلفه ها است.
فرمانده عالی دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: همان گونه که ما در عملیات های دفاع مقدس در کنار تدبیر و طرح ریزی عملیات ها، در نهایت به نصرت الهی اعتماد و توسلات ائمه اطهار (ع) ایمان کامل داشتیم، این بزرگوار هم در طول ۲۲ سال فرماندهی نیروی قدس و مبارزه بی امان با صهیونیست ها، امریکایی ها و داعشی ها علاوه بر خردمندی و تدبیر و شجاعت، اعتمادش به نصرت الهی کامل بود.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در توصیف سایر مؤلفه ها و اصول حاکم بر مکتب شهید سلیمانی، تصریح کرد: اصول حاکم بر مکتب سلیمانی دشمن شناسی و مبادرت به موقع ضد دشمنان، التزام عملی و قلبی به تدابیر رهبری است. در مکتب سلیمانی، مردمداری و مردمیاری و خدمت به عموم انسان ها از هر ملت و آیینی حتی انسان های غیر مذهبی دارای یک اصل است، این جزو مکتب سلیمانی و اسلام ناب است.
اصول حاکم بر فرماندهی و مدیریت راهبردی مکتب سلیمانی
وی در ادامه به اصول حاکم بر فرماندهی و مدیریت راهبردی مکتب سلیمانی پرداخت و اضافه کرد: شناخت عمیق آمریکایی ها و صهیونیست ها و راهبردهای آنان در منطقه و وابستگان ضعیف آنها در بعضی از کشورهای عربی، شناخت راهبرد آنها برای منطقه و اسلام، شناخت ظرفیت های مردمی و خلق قدرت از این ظرفیت ها در فرماندهی و مدیریت شهید سلیمانی برجسته بود.
صفوی ضمن اشاره به قابلیت های سردار سلیمانی در ظرفیت سازی جبهه بین الملل مقاومت اسلامی، تاکید کرد: فرماندهی و مدیریت و ساماندهی نیروهای مردمی کشورهای مختلف در جبهه مقاومت، از حیدریون و زینبیون و فاطمیون، هنر بالایی بود که توسط شهید سلیمانی به انجام شد. شهید سلیمانی جبهه مقاومت را بازتعریف کرد، در مکتب سلیمانی جبهه مقاومت از شرق مدیترانه تا غرب آسیا تا جنوب امریکا گسترده است.
قدرت فرماندهی همزمان شهید سلیمانی در سطوح راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی
وی قدرت فرماندهی همزمان شهید سلیمانی در سطوح تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی را از خصوصیت های منحصربفرد شهید سلیمانی دانست که سایر فرماندهان کمتر از آن برخورداند.
عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) اضافه کرد: ما چنین فرماندهانی کمتر داریم، که هم تاکتیک بکارگیری انواع سلاح ها در انواع صحنه های عملیاتی را بشناسد، بداند با موشک کورنت چگونه عملیات کند، چگونه در سطح عملیاتی چندین هزار نیروی عملیاتی را در کنار ارتش های کلاسیک وارد عملیات کند و راهبرد شکست امریکا و رژیم صهیونیستی و بعضی از کشورهای عربی را تشخیص دهد و در سطح راهبردی بتواند با روسای جمهور روسیه، ترکیه، عراق و افغانستان بعنوان یک دیپلمات ورزیده مذاکره کند. این ناشی از عملکرد ایشان در سطح راهبردی است.
شهید سلیمانی زمان را از دست نمی داد
صفوی با اشاره به اینکه سختی های دوره کودکی و نوجوانی شهید سلیمانی که در کتاب خودنوشت اش چاپ شده است و تجربه و مصیبت های دوران دفاع مقدس از او شخصیتی بردبار، صبور و مقاوم در مقابل شدائد ساخته بود، خاطرنشان کرد: فشارهای زیادی بر جسم و جان این انسان مطلوب الهی و بنده صالح خدا وارد شده بود، او زمان را از دست نمی داد حتی وقتی در ماشین بود یا قرآن می خواند یا فکر می کرد یا می نوشت. از نظر خصوصیت های اخلاقی او یک پاسدار انقلابی با روحیه جهادی و جسارت مقابله با دشمن بود.
وی با تاکید بر اینکه جنگیدن با دشمن جسارت و شجاعت و نترسیدن از مرگ می خواهد، اضافه کرد: آنهایی که در دفاع مقدس به میدان آمدند انسان های شجاع بودند، ترسوها هیچ گاه به جنگ نیامدند، ترسوها به مدافعان حرم نپیوستند.
حاج قاسم از سیم خاردار نفسش عبور کرده بود
عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) تصریح کرد: حاج قاسم از سیم خاردار نفسش عبور کرده بود. در حرف آسان است اما در عمل مشکل است او آرامش و اعتماد به نفس بالایی داشت. متوکل بر خدا و متوسل بر امامان بود و عقلانیت و دوراندیشی را همراه با اعتقادات قلبی اش در عملیات ها شرکت می داد.
صفوی اضافه کرد: حاج قاسم اهل تحزب و نگرش حزبی نبود، خط امام و ولایت خط سیاسی و خط قرمز او بود، هر کسی با امام و رهبری بود قاسم به او نزدیک بود هر که از امام و رهبری دور می شد قاسم هم از او فاصله می گرفت، خط قرمزش انقلاب و رهبری بود.
وی افزود: او سوء ظن و بدبینی به کسی نداشت، بدقول و جاه طلب نبود، بشدت تحت تأثیر اخلاق و رفتار و تدابیر رهبری بود و در اینکه ۲۲ سال که فرماندهی نیروی قدس را عهده دار بود، به صورت مستمر خدمت اقا می رسید و عمق بینش راهبردی حضرت اقا نسبت به امریکا و صهیونیست ها در رشد حاج قاسم بسیار موثر بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) اضافه کرد: او از صمیم قلب اعتقاد کامل به فلسفه ولایت فقیه که فلسفه حکومت در دوران غیبت است و به شخص امام و رهبری ایمان داشت، بدعاقبتی برخی از سیاسیون بخاطر جدا شدن از این صراط است.
مدیریت راهبردی در مکتب سلیمانی یعنی تبدیل تهدیدات به فرصت ها
صفوی با بیان خصوصیت های فرماندهی و مدیریت در مکتب سلیمانی، عنوان کرد: مدیریت راهبردی در مکتب سلیمانی یعنی تبدیل تهدیدات به فرصت ها، او تهدید داعش را تبدیل به فرصت کرد و در عراق بیشتر از ۲۲ تیپ مردمی را در کنار ارتش عراق ساماندهی نمود و در سوریه بیشتر از ۶۰ یا ۷۰ هزار نیروی مردمی و کشورهای دیگر را سامان داد این تبدیل تهدید به فرصت و ایجاد زیرساختی ماندگار برای امنیت و استقلال ملت هاست.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرمانده دفاع از بلاد مسلمین هستند، اظهار داشت: در مکتب سلیمانی از ظرفیت های عظیم ملت های اسلامی در سوریه و عراق و یمن و لبنان خوب استفاده شد، البته تدابیر مقام معظم رهبری و سیاست های کلان شورای عالی امنیت ملی بالاسر ایشان بود اما آن سیاست ها را ایشان در صحنه میدان به بهترین شکل عملی می کرد.
حاج قاسم تدابیر مقام معظم رهبری را روی زمین به پیروزی می رساند
عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) اضافه کرد: داعشی ها و امریکایی ها می خواستند پس از سوریه و عراق برای ایران ایجاد ناامنی کنند آن فرمانده ای که تدابیر حضرت اقا و سیاست های کلان نظام را تبدیل به پیروزی روی زمین می کرد شخص قاسم سلیمانی و فرماندهان تابع حاج قاسم بودند.
صفوی ضمن اشاره به قدرت مدیریت و فرماندهی سردار سلیمانی، خاطرنشان کرد: مدیریت و فرماندهی ایشان در هماهنگی نیروهای داوطلب مردمی و انقلابی با ارتش های کلاسیک عراقی و سوریه بسیار کار مهم و سختی است اما حاج قاسم قابلیت انعطاف داشت. او سرداری خردمند اهل تدبیر در صحنه مقاومت اسلامی منطقه ضد دشمن بود.
وی تاکید کرد: من اعتقاد دارم همان گونه که خون شهدای دفاع مقدس راه کربلا را باز کرد خون شهدای مدافع حرم و شهید سلیمانی و مجاهدان جبهه مقاومت راه قدس را باز خواهد نمود و این آرزوی دست یافتنی است که در دوران حیات ما محقق خواهد شد.
مکتب سلیمانی عامل شکست سیاسی نظامی آمریکا در منطقه شد
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی افزود: مکتب سلیمانی عامل شکست سیاسی نظامی امریکایی ها در اشغال افغانستان و عراق برای تشکیل هژمونی قدرت امریکا پس از ۱۱ سپتامبر و عامل شکست امریکا در شکل گیری خاورمیانه جدید بود.
صفوی اضافه کرد: عامل شکست صهیونیست ها در جنگ ۳۳ روزه و قبل و پس از آن در صحنه های عملیاتی جنوب لبنان، مکتب سلیمانی بود و صهیونیست ها امروز در ایجاد امنیت در سرزمین های اشغالی هم ناتوان هستند. صهیونیست ها بارها برای تصرف نوار غزه حمله کردند اما شکست خوردند.
وی در جمع بندی سخنان خود اظهار داشت: حاج قاسم سلیمانی تک چهره قهرمان ملی ایران و قهرمان امت اسلامی است که می تواند الگوی قدرت نرم افزاری مدیریت و فرماندهی جهاد مومنانه و شجاعانه همراه با تدبیر و دانش نظامی و اخلاق انسانی و اسلامی باشد.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا اضافه کرد: مکتب سلیمانی برای نسل های امروز و فردای ایران و جبهه مقاومت از شما آفریقا تا غرب آسیا و از کرانه های اقیانوس اطلس و اقیانوس هند و اقیانوس آرام، برای مجاهدان و جوانان مبارز ۲ میلیارد مسلمان در جهت شکست راهبردی رژیم تروریستی امریکا و صهیونیسم بین الملل، الگو و چراغ راهنماست.
کمترین تاثیر خون شهید سلیمانی اخراج آمریکا از منطقه خواهد بود
صفوی ضمن اشاره به آیه شریفه «کتب الله لاغلبن انا و رسلی» خاطرنشان کرد: کمترین تاثیر خون شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و شهید فخری زاده و مدافعان حرم اخراج قوای تروریستی امریکا از غرب آسیا و آزادی قدس شریف خواهد بود که به حول قوه الهی و با پیاده سازی مکتب سلیمانی به دست جوانان مجاهد جبهه مقاومت در زمان حیات ما تحقق پیدا خواهد نمودمنبع:

1399/10/22
15:13:23
0.0 / 5
856
تگهای خبر: حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام