رئیس قوه قضائیه در پایان سفر به كرمانشاه:

شرایط كنونی كولبری قابل قبول نیست و باید ساماندهی گردد

شرایط كنونی كولبری قابل قبول نیست و باید ساماندهی گردد

خبرگزاری نام: کرمانشاه رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: شرایط کنونی کولبری در استان کرمانشاه قابل قبول نیست و باید ساماندهی گردد.


آیت الله ابراهیم رئیسی امروز(19 دی) در انتها سفر دو روزه خود به استان کرمانشاه در جمع بندی این سفر در جمع خبرنگاران، بااشاره به نشست ها و دیدارهایی که در این سفر داشته، اظهار نمود: توفیقی بود تا در این سفر دو روزه دیدارهایی ولو به صورت محدود با مسئولین استان در شورای اداری، با اصحاب اقدام کننده به صلح و سازش و فعالان مدنی و مهره های پرنفوذ در استان که نقشی در جهت حل اختلاف و صلح و سازش دارند، با برخی از چهره های نخبه و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی و همکاران قضایی داشتیم.

وی اضافه کرد: در نشستی که با همکاران قضایی خود در استان کرمانشاه داشتیم تنگناها، مشکلات و پیشنهاداتی عنوان شد و مصوباتی هم داشتیم و برای رفع مشکلات نهادهایی همچون پزشکی قانونی، سازمان زندان ها و واحدهای مختلف دادگستری و سایر نهادهای وابسته به دستگاه قضایی حدود 1300 میلیارد ریال از بودجه قوه قضائیه و منابع استانی در نظر گرفته شد که با جذب این منابع گشایشی در بعضی مشکلات استان خواهیم داشت. البته برای رفع برخی مشکلات هم باید آنها را در بودجه های سنواتی قرار دهیم.

ربیس قوه قضائیه در ادامه به برخی اقدامات مهم قضایی در استان اشاره نمود و اظهار داشت: حرکت خوبی در دادگستری استان برای کاهش تعداد پرونده های معوقه صورت گرفته، بگونه ای که تابحال حدود 70 درصد این پرونده ها تعیین تکلیف شده اند. البته باید تلاش شود تا دیگر پرونده ها با تعویق همراه نشود و برای آن دسته از پرونده هایی که می شود آنها را با صلح و سازش ختم کرد، با رضایت شاکی خصوصی آنها را تمام کرد.

وی با تاکید براینکه توجه به صلح و سازش در پرونده های قضایی در کرمانشاه برنامه خوبی است که دنبال می شود، اضافه کرد: این کار ریش سفیدی و کدخدامنشی که هم در فرهنگ اسلامی و هم فرهنگ ملی ما که از هم جدا نیستند، ریشه دارد، اقدام خوبی است که در کرمانشاه بسیار موفق بوده و در این راستا باید از افراد بانفوذ در اقدام و مذاهب مختلف که در بخش های مختلف استان در جهت صلح و سازش نقش آفرینی می کنند، تشکر کرد.

رئیس قوه قضائیه افزود: تاکید داریم پرونده های در ارتباط با مشکلات خانوادگی، مسائل مالی و آن دسته از پرونده هایی که می تواند با صلح و سازش ختم شود از این روش پسندیده که مورد تاکید دین ما قرار دارد به مصالحه کشیده و به دادگاه و محاکم قضایی کشیده نشود.

وی در ادامه به برخی دغدغه های مطرح شده از جانب مسئولین و مردم استان در این سفر اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از مسائل مطرح شده، مبحث کولبری بود که امروز هم در مسافرت به شهرستان پاوه مسئولین و مردم آنجا هم این مشکل را مطرح نمودند و البته قبلا در نشستی با استاندار و فرماندهان سپاه هم این مورد را بررسی کردیم و قرار بر این شد که پیشنهاداتی که برای رفع این مشکل وجود دارد را در کارگروهی زیر نظر استاندار تا ظرف یک ماه آینده مطرح و بررسی شود تا ببینیم این راهکارها چگونه می تواند مشکل کولبری را حل کند.

رئیسی تصریح کرد: آنچه ما به آن تاکید داریم این است که کولبری باید ساماندهی گردد، چونکه شرایط فعلی، شرایط قابل قبولی نیست. به نظر می رسد بازارچه های مرزی می تواند فعال شود تا هم کار صادرات و واردات بخوبی در آن انجام گیرد، هم نظام مند شود و هم اینکه مرزنشینان هم از آن بهره مند شوند و از سوی دیگر سازمان های مربوطه بتوانند کاملا نظارت بر صادرات و واردات داشته باشند.

وی متذکر شد: ساماندهی نظام صادرات و واردات به نحوی که همه دستگاههای مربوطه بتوانند نظارت کنند و هم اینکه مرز نشینان به اشتغال برسند، کاری است کاملا شدنی و کار پیچیده و دست نیافتنی نیست. حتی اگر این کار در کرمانشاه صورت گیرد، می تواند در استان های همجوار هم به این شکل عمل کرد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه به مطرح شدن مشکل حق آبه در سفرش به پاوه توسط مسئولین و مردم این شهرستان اشاره نمود و اظهار داشت: این مورد توسط کارشناسان استانداری در حال بررسی است. من هم از وزرات نیرو می خواهم این خواست مردم پاوه را مورد بررسی قرار دهد.

وی در ادامه به نگرانی هایی که در استان دررابطه با مبحث خصوصی سازی بخصوص واگذاری پالایشگاه کرمانشاه وجود دارد، اشاره نمود و اضافه کرد: در مبحث واگذاری پالایشگاه کرمانشاه هم سازمان خصوصی سازی و هم مجلس در این رابطه گزارشی عرضه کرده و هم سازمان بازرسی هم گزارشی تهیه کرده است. این مورد بدون اینکه هیچ گونه اخلالی در روند تولید و روند کار پالایشگاه رخ دهد قابل بحث است و می توان گزارشاتی که تابحال تهیه شده را در هیات داوری مطرح و در آنجا مورد بررسی و داوری قرار داد.
رئیسی در ادامه به امنیت حاکم در کشور و استان های مرزی اشاره نمود و اظهار داشت: موضوعی که در کرمانشاه و دیگر استان ها همواره آنرا مطرح می نماییم، مساله امنیت است که باید مورد توجه قرار گیرد. امروز ما در کشور از نعمت امنیت برخورداریم که ساده بدست نیامده و باید این امنیت بماند و افرادی که به هر نحوی امنیت مردم را مبتلا به اختلال می کنند، نباید به آنها مجال داده شود.

1399/10/19
22:50:48
0.0 / 5
1298
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام