هاآرتص با اشاره به نقش سوزان رایس در همراهی اوباما در قبال برجام مطرح كرد

نگرانی نتانیاهو از انتخاب احتمالی رایس بعنوان وزیر خارجه آمریكا

نگرانی نتانیاهو از انتخاب احتمالی رایس بعنوان وزیر خارجه آمریكا

یك روزنامه صهیونیستی در گزارشی بیان كرد كه رژیم صهیونیستی نگران است دولت بایدن كسانی را در سمت های اصلی سیاست خارجی اش بگمارد كه سیاست های باراك اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریكا را درباره خاورمیانه و ایران دنبال می كنند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از روزنامه صهیونیستی هاآرتص، با پشت سر قرار گرفتن انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و آمادگی های کاخ سفید برای بایدن، جهان نظاره گر این است که جو بایدن، رئیس جمهور منتخب چه کسی را برای سمت ارشد سیاست خارجی انتخاب می کند. رژیم صهیونیستی مانند دیگر کشورها مضطرب است که بداند چه کسی وزیر امور خارجه بعدی است و چه روندی را در خاورمیانه در پیش خواهد گرفت.
دو اسمی که توسط نزدیکان(بایدن) اغلب به آنها اشاره می شود و در فهرست کوتاه بایدن قرار دارند، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی پیشین و سفیر آمریکا در سازمان ملل و تونی بلینکن، معاون وزیر امور خارجه و معاون مشاور امنیت ملی پیشین تونی بلینکن است.
عوامل زیادی به نفع رایس هستند. او یکی از انتخاب های نهایی برای معاونت بایدن بود و بعد از اینکه کامالا هریس انتخاب شد، این باور به شکل گسترده وجود داشت که رایس در دولت جدید در سمت های ارشد قرار خواهد گرفت.
ناداو تامیر، یک دیپلمات سابق اسرائیلی و مشاور ارشد امور بین المللی و دیپلماتیک در مرکز صلح و نوآوری پِرِز، در این زمینه اظهار داشت که دولت فعلی رژیم صهیونیستی احیانا واکنشی منفی به انتخاب سوزان رایس خواهد داشت و این برای شان نشان دهنده دنباله روی دولت بایدن از سیاست های اوباما خواهد بود.
در صورتیکه تامیر شخصا باور دارد رایس «خیلی خوب خواهد بود»، اظهار داشت که او فکر می کند دولت نتانیاهو حتما بلینکن را ترجیح می دهد و «بلینکن آدم بایدن خواهد بود و به همین خاطر در خاورمیانه بهتر از رایس پذیرفته می شود که همیشه با اوباما شناخته خواهد شد».
اما دقیقا به خاطر روابط نزدیک بلنیکن با بایدن است که انتظار می رود سمت مشاور امنیت ملی به او پیشنهاد شود، سمتی که او را کنار بایدن قرار می دهد.
بلینکن همین طور نقش مهمی در تایید شدن توافق هسته ای دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ در کنگره داشت و در کارزار انتخاباتی بایدن گفته بود که خروج دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای، رژیم صهیونیستی را در مخاطره بیشتری نسبت به ایران قرار داد.1399/08/21
22:13:44
5.0 / 5
1257
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام