واكنش یك وزیر صهیونیست به بازگشت احتمالی بایدن به برجام

واكنش یك وزیر صهیونیست به بازگشت احتمالی بایدن به برجام

به گزارش خبرگزاری نام یك وزیر رژیم صهیونیستی موضع نامزد دموكرات انتخابات ریاست جمهوری آمریكا را سبب تقابل میان ایران و این رژیم خواند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، تساهی هنگبی، وزیر همکاریهای منطقه ای رژیم صهیونیستی در واکنش به سیاست های جو بایدن، نامزد حرب دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در مورد برجام با بیان این که بایدن برای مدتی طولانی به طرز آشکاری گفته است به توافق هسته ای بازمی گردد، این گفته بایدن را تقابل میان ایران و اسرائیل خواند.
وی با اشاره به اینکه برجام از نگاه وی، نتانیاهو و دیگر مقامات اسرائیلی یک "اشتباه است" افزود: اگر بایدن به این سیاست خود ادامه دهد در نهایت تقابل خشونت باری میان ایران و اسرائیل رخ خواهد داد.
این مقام صهیونیستی مدعی شد: هدف ترامپ برای رسیدن به توافقی با ایران فرق داشته چونکه "توافقی خواهد بود که از راه تحریم های فشار حداکثری حاصل خواهد شد".
زوی هاسر، رئیس کمیته جنگ و روابط خارجی کنست رژیم صهیونیستی هم روز پنج شنبه در گفت وگویی با رادیو ارتش این رژیم اظهار داشت: تصور می کنم که حتی اگر توافق هسته ای با ایران احیا شود.... از [توافق] قبلی بهتر خواهد بود. این یک توافق جامع است که زمانی که منافع دنیای آزاد مطرح می شود، می بینیم که حفره های بزرگی دارد.
هاسر ادعا نمود که خاورمیانه از زمانی که بایدن از دفتر ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ خارج شد فرق کرده است.
وی ادعا کرد: این خاورمیانه ای است که در آن ایران خطرناک تر شده و فناوری ها و تسلیحات دقیق تر و مرگ بارتر شده اند. این تنها مشکل اسرائیل نیست بلکه مشکل کل جهان است.
هاسر با اشاره به اینکه روش های ترامپ و بایدن برای حصول توافق با یکدیگر متفاوت است، عنوان نمود که نتیجه این تلاش ها از همه چیز مهم تر است. وی در این خصوص اظهار داشت: آیا او [بایدن] ایران را محدود کرده و جلوی دسترسی این کشور به سلاح هسته ای را می گیرد؟
این مقام صهیونیستی ادعا نمود که برجام "برای پیشگیری از توسعه" سلاح هسته ای توسط ایران کافی نبوده است.
وی آن چه آنرا دسترسی ایران به سلاح هسته ای می نامید را باعث آغاز مسابقه تسلیحاتی خواند و اظهار داشت: عربستان، ترکیه و مصر هم در آن به توسعه سلاح هسته ای خواهند پرداخت.
وی در این خصوص مدعی شد: کسی رفتارهای ایران را نمی بیند؛ این کشور در حال ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه است و آنها فکر می کنند اینکه بگذارند ایران پیروز شود درست است. نه آمریکایی ها و نه اسرائیلی ها اجازه به تشکیل ایران هسته ای نخواهند داد.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، ادعاهای این مقام صهیونیست در حالی مطرح شده که مقامات کشورمان بارها تاکید کرده اند که سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی نداشته و نخواهد داشت.
همچنین مقامات ایران همچون محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان بارها اعلام نموده اند که هیچ وقت باردیگر بر سر مفاد برجام مذاکره نمی نماییم.
ظریف روز سه شنبه هم در گفت وگویی با سی بی اس نیوز با بیان اینکه کمپین "فشار حداکثری" ضد ایران شکست خورده است، اظهار داشت: آنها به ایران صدمه زده اند اما آن تغییرات سیاسی که آمریکا خواستار آن بود را به ارمغان نیاورده اند؛ حال این خواسته چه تغییر نظام باشد که این در ذهن بخش خاصی از دولت کنونی آمریکا است و چه خواسته دونالد ترامپ باشد که خواستار به زانو درآوردن ایران به منظور تعیین مفاد توافق است.
این مقام ارشد دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: من می دانم که بایدن معاون رئیس جمهور پیشین درک می کند که این اتفاق [مذاکره مجدد بر سر توافق هسته ای] نخواهد افتاد و امکان دارد بگونه ای دیگری اقدام نماید.
وزیر خارجه کشورمان عنوان کرد: اگر ما می خواستیم باردیگر مذاکره نماییم، این کار را چهار سال پیش با ترامپ انجام می دادیم.
ظریف بیان کرد که "تحت هیچ شرایطی" تهران به مذاکره مجدد بر سر مفاد توافقی که بعنوان قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درآمده بود، فکر نخواهد کرد.
ظریف ضمن ابراز امیدواری نسبت به الحاق مجدد آمریکا به توافق هسته ای اظهار داشت: ما به شکل واضح راهی برای تعامل باردیگر پیدا خواهیم کرد اما تعامل مجدد به معنای مذاکره مجدد نیست. به معنای آن است که آمریکا به پای میز مذاکره بازگردد.

منبع:

1399/08/16
21:05:11
5.0 / 5
1352
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام