سوال از وزیر راه

نوروزی: وزارت راه برای ساماندهی بازار مسكن برنامه دهد

نوروزی: وزارت راه برای ساماندهی بازار مسكن برنامه دهد

خبرگزاری نام: نماینده مردم علی آباد در مجلس شورای اسلامی اصرار كرد كه وزارت راه و شهرسازی باید در عمر باقیمانده از دولت برنامه ای برای ساماندهی وضعیت بازار مسكن ارائه كرده و آنرا با جدیت دنبال كند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، رحمت الله نوروزی در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ضمن بیان سوال خود از وزیر راه و شهرسازی درباب علت عدم اقدام لازم برای تامین مسکن مورد نیاز کشور بیان کرد: آقای رئیس جمهور چند روز پیش اعلام نمودند که دولت در حوزه مسکن کارنامه قابل قبولی دارد و مسکن باید توسط خود مردم با طرحی که خودشان می خواهند ساخته شود. در صورتیکه شعار ایشان در مرحله اول ریاست جمهوری تامین مسکن خانه اولی ها و تسهیلات کم سود برای تامین مسکن بود. بر طبق قانون اساسی تامین مسکن برعهده رئیس جمهور است و باید همه اعضای هیات دولت خصوصاً وزارت راه و شهرسازی آنرا در اولویت قرار دهند.
ایشان سپس اظهار کرد، یکی از دغدغه های مردم تلاطم در بازار مسکن می باشد در یک سال اخیر در بعضی از شهرها قیمت مسکن افزایش بسیاری داشته است. در سال ۹۴ آقای آخوندی طرحی را ارائه کردند تا سال ۱۴۰۴ سالانه یک میلیون و ۱۰۰ واحد مسکن در کشور ساخته شود اما آمارها نشان میدهد که در سال ۹۸ صدور پروانه ها نسبت به سال ۹۲، کاهش یافته است یعنی بازار مسکن به حال خود رها شده است.
نماینده مردم علی آباد در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: مقام معظم رهبری بر رشد جمعیت و فرزندآوری تاکید داشتند ابتدا باید اشتغال و مسکن فراهم گردد تا زمینه ازدواج نیز به وجود آید مقایسه عملکرد دولت نهم و دهم در تامین مسکن با دولت آقای روحانی نتایج قابل قبولی را نمی دهد. ما انتظار داریم تا وزارت راه و شهرسازی در چند ماه باقیمانده برنامه جدی برای ساماندهی این بازار ارائه نماید. امیرکبیر تنها مدت کوتاهی بر مسند قدرت بود اما با کارهایی که انجام داد امروز نامش در تاریخ معاصر ایران ثبت شده است.
ایشان سپس اشاره کرد: وزارت راه و شهرسازی باید برنامه جدی برای کنترل قیمت مصالح ساختمانی و احیای بافت فرسوده داشته باشد سوءمدیریت ها و ضعف در مدیریت ها موجب نابسامانی در بازار شده است. طرح اقدام ملی مسکن باید دنبال شود.
ایشان سپس اشاره کرد: حالا معین نیست که کدام سیاست در تامین مسکن در کشور دنبال می شود هنوز تعداد زیادی از مسکن مهر در کشور باقیمانده است ما انتظار داریم طرح اقدام ملی مسکن محقق شود ولی مسکن مهر نیز باید تکمیل گردد. درحوزه تامین مسکن و شهرسازی متاسفانه مدیریت و سیاست مشخصی وجود ندارد. امروز طرح های جامعی شهری بجای آن که در امتداد منافع مردم باشد منجر به افزایش قیمت زمین و مسکن شده است.
نوروزی در ادامه با اشاره به کاهش توان اقشار مختلف جامعه در اجاره مسکن و افزایش قیمت مسکن بیان کرد، امروز کارگران و کارمندان در پرداخت هزینه رهن و اجاره مانده اند چه برسد به خرید مسکن. شیوع بیماری کرونا از یک سو و رکود در بازار مسکن از طرف دیگر برخی مشاغل را در این عرصه تحت تاثیر قرار داده است.
وی با اشاره به میزان خط فقر اظهار داشت: دولت و مجلس باید استراتژی و سیاست مشخصی را در حوزه تامین مسکن دنبال کند.
منبع:

1399/08/06
12:12:15
5.0 / 5
1273
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام