ایران سفیر آمریكا در عراق را تحریم كرد

ایران سفیر آمریكا در عراق را تحریم كرد

به گزارش خبرگزاری نام سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام نمود: امروز ایران سفیر آمریكا در عراق و دو مقام دیگر رژیم آمریكا را كه در ترور مجرمانه سردار سلیمانی نقش داشته اند، تحریم كرد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده در صفحه توییترش با انتشار تصویر بیانیه ایران درباب تحریم سفیر آمریکا در عراق نوشت: متیو تولر سفیر ایالات متحده در عراق در هماهنگی اقدامات تروریستی در عراق و منطقه، در ترور مجرمانه سردار سلیمانی و پیشبرد تحریم ها مقابل ملت ما نقشی محوری داشته است.
امروز ایران او و دو مقام دیگر رژیم آمریکا را که در این اقدامات نقش داشته اند، تحریم کرد.
اقدامات ضدایرانی بی پاسخ نخواهد ماند.

متن بیانیه وزارت خارجه در این خصوص بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
بیانیه وزارت امورخارجه در خصوص
قراردادن نام سفیر و برخی از مقامات رژیم آمریکا در عراق در فهرست
اشخاص مورد تحریم از طرف جمهوری اسلامی ایران
2 آبان 1399
در اجرای تبصره یک ماده ۴ و تبصره یک ماده ۵ از «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب بیست و دوم مردادماه یکهزار و سیصد و نود و شش مجلس شورای اسلامی، وزارت امور خارجه با همکاری نهادهای ذیربط، برمبنای اطلاعات و ادله مکفی که اثبات می کند ماتیو تولر، سفیر ایالات متحده آمریکا در بغداد، استیو فاگین، معاون سفیر و راب والر، سرکنسول ایالات متحده در اربیل، مشارکت موثر در سازماندهی، تامین مالی، راهبری و ارتکاب اقدامات تروریستی مقابل منافع دولت و یا شهروندان جمهوری اسلامی ایران؛ پشتیبانی از گروههای افراطی و تروریستی همچون داعش و جبهه النصره و از تروریسم دولتی مقابل مردم منطقه و ایفاء نقشی موثری که در آن داشته اند؛ و همین طور به سبب مشارکت در ارتکاب نقض قواعد اساسی و اصول بنیادین حقوق بین الملل ازجمله حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر مقابل مردم منطقه، خصوصاً به سبب معاونت در ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، و نیز به سبب نقشی که در اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی ایالات متحده مقابل مردم ایران داشته و دارند؛ مصداق بارز اشخاص یاد شده در بندهای سه تا پنج ماده ۴ و بند دو ماده ۵ قانون فوق به شمار رفته، و بدینوسیله از تاریخ صدور این بیانیه، دوم آبان ماه ۱۳۹۹، آنها را در لیست اشخاص مورد تحریم به گونه مقرر در قانون مذکور قرار می دهد.
اشخاص فوق الاشاره از این تاریخ مشمول تبعات و الزامات مندرج در «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» خواهند بود و کلیه نهادهای ذیصلاح طبق قانون اقدامات مقتضی جهت اثربخشی در این خصوص را اتخاذ خواهند نمود.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، وزارت خزانه داری آمریکا روز گذشته با صدور اطلاعیه ای ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد را در فهرست تحریم ها قرار داد.
وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای درباب تحریم ایرج مسجدی آورده است: این وزارت ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد را به سبب اقدام برای نیروهای قدس سپاه پاسداران یا به نیابت از آن تحریم کرده است. آقای مسجدی که مشاور نزدیکی برای قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیوهای قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران بوده است، نقشی اساسی در سیاست های نیروهای قدس سپاه پاسداران در عراق داشته است.
ایرج مسجدی، سفیرجمهوری اسلامی ایران در عراق در ارتباط با تحریم خود از طرف آمریکا اظهار نمود: از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدم.
وی اظهار نمود: البته رژیم تروریستی و جنایتکار آمریکا اینجانب را یک دفعه دیگر همراه 80میلیون ایرانی در فهرست تحریم جنایتکارانه خود قرار داده و مردم کشورم و هزاران کودک و بیمار را در اوج شیوع کرنا از رسیدن دارو و مواد غذایی با مشکل مواجه کرده و تحت فشارهای غیر انسانی خود قرار داده است.
این اقدام آمریکا اینجانب را بر حقانیت هدف و اقدامات خود در امتداد تحقق اهداف مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم کشورم راسختر کرد.

این دیپلمات ایرانی اشاره کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی قدس سند افتخاری است برای همه آزدیخواهان و مجاهدین فی سبیل الله در این راه مقدس. بدون شک محور مقاومت اسلامی با پشتیبانی قاطع جمهوری اسلامی راه آزادگی و مبارزه بی امان مقابل رژیم تروریست آمریکا و اسرائل غاصب را ادامه خواهد داد و به پیروزی و نصرت های الهی دست خواهد یافت.
1399/08/02
16:12:03
5.0 / 5
1344
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام