پشت پرده استیضاح وزیر اقتصاد چه بود؟

پشت پرده استیضاح وزیر اقتصاد چه بود؟

خبرگزاری نام: الیاس حضرتی اظهار داشت: سال قبل هدف اصلی من استیضاح شخص وزیر امور اقتصادی و دارایی نبود و قصد داشتم با این اقدام نارضایتی ام از وضعیت موجود و عملكرد تیم اقتصادی را نشان دهم.زهرا علی اكبری- رئیس كمیسیون اقتصادی و نماینده مردم تهران در پاسخ به این سوال كه استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی تا چه حد تحت تاثیر مسائل سیاسی بود؟ اظهار داشت: حالا كه یك سال از آن تاریخ گذشته است، می توانیم در آن مورد صحبت نماییم.
وی اظهار داشت: مجلس در سال گذشته، در چنین روزهایی چندین استیضاح را در دستور كار داشت اما به صورت مشخص استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی به استیضاحی تاریخی تبدیل شد.
وی به پیش زمینه طرح این مورد در مجلس اشاره نمود و اظهار داشت: به جرات می گویم در این استیضاح هیچ شائبه سیاسی وجود نداشت و انتقاد من به صورت مشخص به تیم اقتصادی دولت یعنی سازمان برنامه و بودجه، رئیس كل بانك مركزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی بود.
وی اظهار داشت: این سه نهاد مغز متفكر تصمیم گیری در حوزه اقتصادی هستند و در وضعیت وحشتناكی كه پیش آمده بود و قیمت ها هر دقیقه و هر ثانیه بالا می رفت و نوسان شدید ارز همه چیز را تحت تاثیر قرار داده بود، هیچ واكنش درخوری نداشتند.
حضرتی در توضیح این مطلب افزود: به عبارت دیگر ما نه به علت اقدام یا عمل، بلكه به علت بی اقدامی دست به این استیضاح زدیم و صراحتا بگویم من دلم می خواست آقای نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و آقای سیف رئیس كل بانك مركزی را استیضاح كنم اما چون به لحاظ قانونی دستمان به آنها نمی رسید، تصمیم گرفتیم آقای كرباسیان را استیضاح نماییم.
وی درباره تهیه نامه استیضاح اظهار داشت: وقتی همكاران در مجلس نامه را آوردند من برای امضای نامه شروطی گذاشتم، اول اینكه كسی نباید با پس گرفتن امضا عقب نشینی كند چون كه در بعضی موارد ابتدا ۳۰ نفر نامه را امضا می كنند و بعد كم كم امضا را پس می گیرند تا خود به خود قضیه ملغی شود. شرط دوم من هم این بود كه حتما سخنرانی كنم، آن هم بعنوان نفر آخر. حالا می پرسید چرا؟ این برمی گردد به شیوه فرماندهی كه باید عملیات آخر را من انجام دهم. وی اظهار داشت: تاكید دیگرم این بود كه نباید وارد حوزه خصوصی شویم.
وی اظهار داشت: هسته اولیه امضاكنندگان استیضاح ۱۵ – ۱۶ نفر بودند، با این شروط نامه را امضا كردم، در این فضا بیشتر از صد نفر از بهترین دوستان اصلاح طلب و اصولگرا و حتی دوستان غیر سیاسی به من رجوع كردند كه امضایم را پس بگیرم، اما قبول نكردم.
وی افزود: از جانب دیگر من با استیضاح دوستی مواجه بودم كه رفیق سی ساله من بود اما شرایط جامعه به شدت دشوار بود و زمانی كه دیدم مردم زیر چرخ ماشین تورم و گرانی و نوسانات ارزی له می شوند و مانند جماعت بی صاحب برای خرید ارز و سكه و ثبت نام ماشین و... می دوند نتوانستم دست روی دست بگذارم.
وی اظهار داشت: با این مقدمه باز هم تاكید می كنم هدفم استیضاح شخص وزیر اقتصاد نبود و اگر قانون اجازه می داد، نوبخت و سیف را استیضاح می كردم اما وزیر اقتصاد تنها كسی بود كه مقابل مجلس پاسخگو بود.
وی به ماجرای استعفایش از فراكسیون امید اشاره نمود و افزود: من دلم می خواست فراكسیون امید در این استیضاح پشت سر من قرار گیرد تا به نمایندگی از اصلاح طلبان فریاد بزنم اما نشد.

وی اظهار داشت: هم فراكسیون امید و هم فراكسیون مستقلین و البته فراكسیون ولایی در جلساتی كه داشتند به مخالفت با استیضاح رای دادند اما آنچه در مجلس رخ داد جزء اتفاقات ماندگار بود كه هر سه فراكسیون در صدد ابقا برآمدند ولی وزیر رای نیاورد.
وی اظهار داشت: من در سخنرانی ام هم تاكید كردم كه كه امروز روز سخت من است. دوست سی ساله ام را استیضاح می كنم و از آنجائیكه فراكسیون امید به ابقای وزیر رای داده است، قصد ندارم كاری خلاف تشكیلات انجام دهم از فراكسیون استعفا دادم تا بعنوان فرد آزاد صحبت كنم.
وی اظهار داشت: البته شب پیش از استیضاح یكی از نمایندگان استیضاح كننده به من زنگ زد و اظهار داشت: من نخستین بار است در جلسه استیضاح شركت می كنم و نتوانستم نطقی مناسب آماده كنم، گفتم من برایت نطق می فرستم و نطقی كه برای خودم آماده كره بودم برای ایشان فرستادم؛ ایشان هم در نهایت نتوانست صحبت كند و نطق من نزد وی ماند. آنچه در جلسه استیضاح گفتم تنها حرف های دلم بود و فكر می كنم یك جمله سبب شد ماجرا تغییر كند، به همكارانم گفتم شما از آقای رئیس جمهور سوال كردید و محتوای سئوالتان هم اقتصادی می باشد، آیا رویتان می شود به وزیر اقتصادی ایشان رای بدهید بعد باردیگر بگویید ما در این عرصه سوال داریم؟
وی تصریح كرد: آقای كرباسیان هنوز هم دوست من است و آنچه در ان جلسه مورد سوال و استیضاح قرار گرفت عملكرد اقتصادی كل دولت در آن دوره بحرانی بود.


۲۲۳۲۲۲۳

1398/06/13
20:06:38
5.0 / 5
4594
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام