قاضی زاده هاشمی:

دوگانه سلامت و آموزش توسط دولت به خوبی مدیریت نشد

دوگانه سلامت و آموزش توسط دولت به خوبی مدیریت نشد

به گزارش خبرگزاری نام نایب رییس مجلس اظهار داشت: اگر دولت پیش از بازگشایی مدارس، نمایندگان را طرف مشورت خود قرار می داد بهتر می توانست دو گانه سلامت و آموزش را مدیریت كند؛ این دوگانه به خوبی مدیریت نشد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی در جمع بعضی از فرهنگیان بعد از استماع مشکلات نظام آموزشی در شرایط کرونا، اظهار داشت: همانطور که در این نشست عنوان شد کیفیت تحصیلی دانش آموزان مهمترین دغدغه این روزهای اولیای دانش آموزان است و مجلس شورای اسلامی هم باید دغدغه های اولیا و فرهنگیان را از دستگاه های اجرایی کشور پیگیری کنند تا بتوانیم به راهکارهای مشخص و کارآمدی برای مقابله با شیوع کرونا برسیم.
وی اضافه کرد: بعضی می گویند چرا الان که مدارس باز شده است و دانش آموزان به صورت حضوری در کلاس ها شرکت می کنند، مجلس دنبال راهکار است؟ خُب! این هم مشخص است که ما قوه اجرایی نیستیم که بتوانیم اقدامی نماییم ولی به دولت پیشنهادهایی را دادیم اما در نهایت این قوه مجریه است که سازوکار اجرایی را باید تعیین کند و به اجرا برساند؛ الان هم که مشاهده می نماییم این شیوه بازگشایی مدارس منجر به شیوع بیشتر کرونا می شود مجلس می تواند از باب وظیفه نظارتی برای تأمین سلامت مردم به مبحث ورود کند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر دولت پیش از بازگشایی مدارس، نمایندگان مردم در مجلس را طرف مشورت خود قرار می داد شاید بهتر می توانست دو گانه «سلامت» و «آموزش» را مدیریت کند ولی الان متاسفانه این دوگانه به خوبی مدیریت نشده است.
قاضی زاده هاشمی در مورد عملکرد وزارت آموزش و پرورش در بازگشایی مدارس خاطرنشان کرد: به نظر می آید بازگشایی مدارس با سهل پنداشتن موضوع، بی برنامگی و ساده انگاری مواجه بود.
وی با اشاره به نامه خود به رئیس جمهور تصریح کرد: در نامه ای به رئیس جمهور تاکید کردم که این شیوه بازگشایی مدارس باعث شیوع گسترده ویروس کرونا می شود چونکه این ویروس مانند یک مار خزنده است و هر تجمعی می تواند به گسترش بیماری کمک نماید و این یک اصل در ارتباط با ویروس کووید ۱۹ است که باید جدی گرفته شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بدون در نظرگرفتن واقعیت های بهداشت و درمان با مشکلاتی در موج سوم بیماری مواجه می شویم، بیان نمود: اگر حضور دانش آموزان در مدارس با دقت لازم همراه نباشد، با بحرانی خودساخته مواجه خواهیم بود که مشکلات فراوانی را سر راه کشور قرار می دهد.
قاضی زاده هاشمی با اشاره به بلاتکلیفی دولت در برگزاری کنکور ۹۹ و اتخاذ تصمیمات چندباره که در نهایت تبدیل به حضور داوطلبان در جلسات کنکور شد، اظهار داشت: نحوه عملکرد نظام آموزشی در دوران کرونا و تصمیم های چندباره نشان دهنده ضعف در مدیریت سیستم های آموزشی است.
وی تصریح کرد: متأسفانه تصمیم گیری در نظام آموزش در مواجهه با کرونا ناهماهنگ و عکس آنچیزی است که باید اتفاق بیفتد. اگر دانشگاه ها حضوری می شد و مدارس غیرحضوری پذیرفتنی تر بود؛ هرچند با حضوری بودن دانشگاه ها هم موافق نیستیم.
نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چرا دانشگاه ها مقوله ای جدا از مدارس در نظر گرفته می شود و نحوه برخورد این دو سیستم آموزشی با بیماری کرونا هماهنگ نیست؟ تصریح کرد: چرا به اخطارهای دلسوزان حوزه بهداشت و درمان توجه نمی گردد و اظهار نظرهای کارشناسان سلامت با بی تفاوتی مواجه است؟
قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه محققان تماس نزدیک برای مبتلا شدن به بیماری را ۱۵ دقیقه تعریف کرده اند، اظهار داشت: ۱۵ دقیقه زمان برای حضور شخص بدون ماسک در یک تجمع کافی است تا به بیماری کرونا مبتلا شود و چون دانش آموزان اساساً ناقلان خاموش هستند، به سادگی افراد مستعد را درگیر کرده و سبب افزایش بیماری در سطح جامعه می شوند.
وی تاکید کرد: دانش آموزان به لحاظ شرایط سنی که دارند اصول بهداشتی را با کیفیت لازم رعایت نمی کنند که این خود شرایط ناامنی سلامت جامعه و دانش آموزان را فراهم می آورد.
نایب رئیس اول مجلس با اشاره به نزدیک بودن فصل پاییز و رشد بیماری های آلرژی زا بیان نمود: در فصول پاییز و زمستان امکان بروز بیماری های تنفسی نوپدید دیگر همچون آنفلوآنزاهای جدید با تغییر ژنتیکی قابل تصور است که شرایط را برای نظام سلامت و مردم سخت تر می کند.
قاضی زاده هاشمی با اشاره به نگرانی خانواده ها و مسؤلان از کیفیت تحصیلی در شرایط کرونا، تصریح کرد: از آغاز شناسایی ویروس کرونا در دنیا و سپس در ایران، دولت فرصت داشت تا زیرساخت های لازم برای آموزش غیرحضوری مدارس و دانشگاه ها را فراهم آورد و نقصها آن برطرف شود؛ در کنار آن هم می توانست تولید محتوای آموزشی با اساتید مجرب و اهل فن به صورت سراسری صورت گیرد و به دانش آموزان عرضه شود.
وی تاکید کرد: بعد از ایجاد این زیر ساخت ها مدارس هم با رعایت تمامی اصول بهداشتی و حداقل حضور دانش آموزان می توانستند به نمایه ای برای رفع اشکالات تبدیل شوند.
نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با تصریح اینکه سیاستگذاری برای مقابله با کرونا تابع این اصل است که «هرگونه تجمع برابر با شیوع بیشتر بیماری است»، اظهار داشت: رعایت اصول بهداشت همگانی به خصوص زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی می تواند بیماری را به حداقل برساند و راه را برای مقاله صددرصدی با ویروس منحوس کووید ۱۹ هموار کند ولی متأسفانه نظام آموزش و پرورش در این حوزه خوب عمل نکرده و این امر موجبات نگرانی خانواده های دانش آموزان را فراهم آورده است.


منبع:

1399/06/26
14:04:59
5.0 / 5
1888
تگهای خبر: دولت , قاضی , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام