جهانگیری:

رشد منفی سرمایه گذاری اخطار جدی برای اقتصاد كشور است

رشد منفی سرمایه گذاری اخطار جدی برای اقتصاد كشور است

به گزارش خبرگزاری نام اولین نشست كارگروه رفع موانع جهش تولید قبل از ظهر امروز(سه شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، اولین نشست کارگروه رفع موانع جهش تولید قبل از ظهر امروز(سه شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.
اسحاق جهانگیری در این نشست با قدردانی از مقام معظم رهبری به خاطر نامگذاری سال جاری تحت عنوان جهش تولید اظهار داشت: ایشان با نامگذاری سال جاری بعنوان سال جهش تولید توجه مردم و مسئولین را به مبحث مهم تولید جلب کردند و متعاقب آن هم تاکید کردند که کارگروهی موثر و کارآمد متشکل از قوای سه گانه ذیل شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برای رفع موانع جهش تولید تشکیل گردد تا بتواند در شرایط فعلی کشور به گره گشایی از مسایل اصلی بخش تولید بپردازد.
معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد: وظیفه اصلی کارگروه رفع موانع جهش تولید، رفع دغدغه ها، مشکلات و مسائل اصلی بخش تولید است چون که مساله تولید امروز یکی از مهمترین مسائل کشور است و اشتغال کشور هم ارتباط مستقیمی با بخش تولید دارد.
جهانگیری با اشاره به فرآیندهای طولانی و زمان بر صدور مجوز و استعلام های مختلف جهت راه اندازی کسب و کارهای جدید را از موانع اصلی رونق بخش تولید برشمرد و اظهار داشت: اگر فضای کسب و کار اصلاح و بهبود یابد و بخش خصوصی انگیزه لازم را برای فعالیت پیدا کند، گام مهمی برای جهش تولید برداشته خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به منفی بودن رشد سرمایه گذاری ظرف ده سال گذشته، خاطرنشان کرد: کسانی که خویش را نسبت به آینده کشور دلسوز می دانند باید استمرار این روند را بعنوان یک اخطار جدی تلقی و برای رفع این مشکل تلاش کنند.
وی اضافه کرد: موانع پیش روی جهش تولید مشتمل بر مجموعه مسائلی است که تحریم، شیوع ویروس کرونا، مسائل مدیریتی، مشکلات فضای کسب و کار و تأمین مالی بخش تولید همچون این موارد است که باید تلاش نماییم در کارگروه رفع موانع جهش تولید با اتخاذ تصمیمات راه گشا، کارآمد و موثر برای رفع ریشه ای این مسائل و بهبود فضای کسب و کار اقدامات جدی انجام دهیم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وجود کارگروه ها و ستادهای مختلف در دستگاه های اجرایی که برای رفع موانع پیش روی تولید فعال می باشند، اظهار داشت: متاسفانه این ستادها و کارگروه ها، نتوانسته اند با عنایت به شرایط تحریم و فشارهای موجود، مشکلات بخش تولید را برطرف کنند که لازم است کارگروه رفع موانع جهش تولید تصمیماتی را اتخاذ کند تا این ستادها کارآمدتر و مصوبات آنها نافذتر باشد.
وی با تاکید بر اینکه در جلسات کارگروه رفع موانع جهش تولید باید به شکل جدی به موضوعات و مسائل اصلی بخش تولید پرداخته شود، تصریح کرد: باید مسائل و مشکلات اصلی فراروی بخش تولید شناسایی و برپایه اهمیت، اولویت بندی شوند و در جلسات این کارگروه بر مبنای اولویت بندی صورت گرفته مورد بررسی قرار گیرند و با فوریت برای رفع مشکلات تصمیمات لازم اتخاذ شود.
جهانگیری با تاکید بر اهمیت فعالیت رشته های پیشران اقتصاد و تولید کشور در به حرکت درآوردن سایر فعالیتهای تولیدی، اضافه کرد: اگر بخش های پیشران اقتصاد فعال شوند به سایر رشته های صنعتی مرتبط هم تحرک خواهند داد.
معاون اول رئیس جمهور بخش صادرات را یکی از مهمترین بخش های پیشران اقتصاد توصیف کرد و اظهار داشت: اگر بخش صادرات فعال شود، علاوه بر تأمین ارز مورد نیاز کشور به خیلی از واحدهای تولیدی که با رکود مواجهند جان تازه ای می بخشد و بنگاه های اقتصادی با ظرفیت بیشتری فعال خواهند شد.
وی بخش مسکن را از دیگر بخش های پیشران اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: با فعال شدن بخش مسکن حداقل 120 رشته صنعتی وابسته به آن فعال می شود و می تواند نقش موثری در ایجاد فرصت های شغلی ایفا کند.
جهانگیری به مبحث خصوصی سازی هم اشاره و خاطرنشان کرد: باید لزوم انجام خصوصی سازی در کشور برای همگان روشن شود چونکه هنوز عده ای نسبت به لزوم آن تردید دارند. نمی توان به ظاهر بگوییم که به سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی را باور داریم اما با خصوصی سازی مخالف باشیم. اگر ایراد یا اشکالی بر فرآیندهای خصوصی سازی مترتب است باید این فرآیندها اصلاح گردد نه اینکه اصل خصوصی سازی زیر سوال برود.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید برای جهش تولید عزم و اراده کافی در مسئولین کشور ایجاد و هماهنگی های لازم میان دستگاه های مختلف برقرار شود، تصریح کرد: لازم است برای تحقق جهش تولید، فضای رسانه ای و روانی در جامعه هم مدیریت شود و اگر می خواهیم نقدینگی کشور را به سمت تولید هدایت نماییم باید سیاست گذاری های مشخص و روشن داشته باشیم.
وی با اشاره به اقدامات دولت برای رونق بخش تولید امسال تاکید کرد: بعد از نامگذاری سالجاری بعنوان سال جهش تولید، دولت کوشش کرد با وجود همه محدودیت های پیش روی تولید به این شعار جامه عمل بپوشاند و کشور را وارد دوره رونق و جهش بخش تولید نماید.
جهانگیری اضافه کرد: در نخستین گام از کارگروه های در رابطه با بخش تولید خواسته شد تا فعال تر شوند و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید را در استان های کشور فعال کرد.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی هم که کارگروه بهبود فضای کسب و کار را بوجود آورده و هیئت مقررات زدایی هم در این دستگاه اجرایی مأموریت یافت تا نسبت به حذف مقررات زائد و دست و پا گیر پیش روی بخش تولید اقدام نماید و گزارش تصمیمات را به این کارگروه ارسال نماید.
در این جلسه که وزیر امور اقتصادی و دارایی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، رئیس اتاق بازرگانی تهران، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و مشاور اقتصادی رئیس قوه قضاییه به عنوان نمایندگان رئیس قوه قضاییه هم حضور داشتند، اصلی ترین موانع پیش روی بخش تولید مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در این نشست همینطور ضمن بررسی راهکارهای رفع موانع جهش تولید مقرر شد وزارت امور اقتصادی و دارایی مبحث فضای کسب و کار را بعنوان یکی از مهمتری عوامل تأثیرگذار بر بخش تولید مورد بررسی قرار دهد و موانع و مسائل اصلی در رابطه با فضای کسب و کار را احصاء و در جلسه آتی کارگروه رفع موانع جهش تولید مطرح کند تا تصمیمات لازم برای حل این مسائل اتخاذ شود.
همچنین مقرر شد موضوعات مهم در رابطه با جهش تولید نظیر رفع موانع پیش روی توسعه صادرات، تأمین مواد اولیه بخش تولید به خصوص بخش صنعت و مبحث بخش های پیشران اقتصادی بعنوان اولویت های بعدی در دستور کار کارگروه رفع موانع جهش تولید در دستور کار قرار گیرد.
گفتنی است با عنایت به معرفی رئیس سازمان بازرسی کل کشور و مشاور اقتصادی رئیس قوه قضاییه بعنوان نمایندگان رئیس قوه قضاییه در کارگروه رفع موانع جهش تولید که از جانب رئیس قوه قضاییه معرفی شده اند، مقرر شد نظر به مکاتبات انجام شده با رئیس مجلس شورای اسلامی برای معرفی دو نفر بعنوان نمایندگان قوه مقننه برای عضویت در کارگروه، دفتر معاون اول رئیس جمهور پیگیری های لازم را در این خصوص انجام دهد.

1399/06/25
23:47:15
5.0 / 5
1829
تگهای خبر: دولت , قانون , قوه قضاییه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام