تاكید سخنگوی اتحادیه اروپا بر پایبندی به برجام

تاكید سخنگوی اتحادیه اروپا بر پایبندی به برجام

خبرگزاری نام: سخنگوی اتحادیه اروپا در گفت و گویی ضمن تاكید بر اهمیت توافق هسته ای اظهار داشت كه اتحادیه اروپا به اجرای این توافق پایبند است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، به نقل از روزنامه نیو یوروپ، پیتر استانو، سخنگوی امور خارجه و مسائل امنیتی اتحادیه اروپا در گفت و گویی با این روزنامه اظهار داشت که اتحادیه اروپا در جهت پایبندی به توافق های بین المللی و حفظ منافع امنیتی مشترک اتحادیه اروپا، به اجرای توافق هسته ای متعهد است.
استانو همینطور از تصمیمات اخیر ایران برای انجام دادن فعالیتهایی که آنرا "ناسازگار با تعهداتش تحت توافق هسته ای" خواند، انتقاد نمود.
سخنگوی اتحادیه اروپا در اینباره اظهار نمود: ما از ایران خواسته ایم بدون تاخیر این اقدامات را بازگردانده و از انجام دادن اقدامات دیگری که باعث تضعیف توافق هسته ای می شوند، خودداری کند. ما ثابت قدم بوده و به وضوح گفته ایم که تعهد ما به توافق هسته ای به پایبندی کامل از جانب ایران بستگی دارد.
او درباره توافق هسته ای اظهار داشت: توافق هسته ای که به اتفاق آرا توسط شورای امنیت سازمان ملل به امضا رسید، یکی از رکن های مهم ساختار عدم اشاعه تسلحات جهانی بوده و به امنیت منطقه برای اروپا و فراتر از آن کمک میکند.
استانو همینطور به لغو تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر ۲۰۲۰ اشاره کرده و اظهار داشت که لغو این تحریم بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که سند قانونی توافق هسته ای است، مقرر شده است.
اظهارات استانو درباره اقداماتی ناسازگار با تعهدات ایران تحت توافق هسته ای به دنبال این مطرح می شود که ایران با گذشت یک سال از خروج آمریکا از توافق هسته ای و بعد از متحمل شدن تحریم های شدید اقتصادی، با تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهدات پیشینشان نسبت به خنثی کردن تأثیر این تحریم ها و نرمال سازی روابط اقتصادی با ایران، اعلام نمود در چند گام تعیین شده تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای را می کاهد.
مقامات کشورمان تاکید کرده اند در صورت عملی شدن تعهدات کشورهای اروپایی همه این اقدامات به حالت اولیه بازخواهند گشت.
منبع:

1399/06/09
14:40:00
5.0 / 5
1806
تگهای خبر: قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام