نایب رئیس كمیسیون امنیت مجلس:

امنیت را ما در عراق ایجاد كردیم و تركیه سود تجاری آنرا می برد

امنیت را ما در عراق ایجاد كردیم و تركیه سود تجاری آنرا می برد

كرمانشاه نایب رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاكید بر ضرورت استفاده بیشتر از ظرفیت بازار عراق، اظهار داشت: ایران برای ایجاد شعاع امنیتی در عراق تلاش بسیاری كرده، اما كشور تركیه از مزایای تجاری آن استفاده می نماید.


شهریار حیدری در نشست کمسیون تجارت اتاق بازرگانی کرمانشاه که امروز (دوم مرداد) برگزار شد، با اشاره به تحریم ها و شرایط سخت اقتصادی کشور، اضافه کرد: تنها راه برون رفت از این شرایط استفاده از ظرفیت مرزهای کشور در زمینه مبادلات خارجی است.
وی از وجود 144 مرز زمینی، دریایی و هوایی در کشور یاد کرد و افزود: کمتر کشوری این تعداد مرز برای مبادلات خارجی دارد.
نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید تلاش نماییم از همه 14 رویه تجاری که وجود دارد استفاده نماییم، اظهار نمود: متاسفانه الان از سه، چهار رویه بیشتر استفاده نمی گردد.
حیدری خواهان استفاده بیشتر از ظرفیت بازار عراق هم شد و عنوان کرد: در زمینه تأمین امنیت در عراق ما پای کار بودیم و انتظار داشتیم سهم بیشتری در صادرات به این کشور داشته باشیم، اما ترکیه جایگزین ما شده است.
وی در ادامه از تجارت بعنوان یک زنجیره به هم پیوسته یاد کرد و با اشاره به اینکه در کنار استفاده از زیرساخت های مرزی باید سیاست های اقتصادی مناسبی هم در این حوزه داشته باشیم، اظهار داشت: هم اکنون تیم اقتصادی دولت درگیر بی نظمی و ناهماهنگی هایی است که گاهی شرایط کار را دشوار می کند.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه از سیاست های بانک مرکزی هم انتقاد نمود و اظهار داشت: این سیاست ها سبب بی انگیزگی تجار شده است.
وی اظهار داشت: در سالی که از جانب مقام معظم رهبری بعنوان جهش تولید نامگذاری شده، تیم اقتصادی باید شرایط را بیشتر از پیش برای جهش تولید در کشور فراهم نمایند.
نایب رئیس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جهش تولید بدون سرمایه گذاری و پشتوارنه مالی میسر نخواهد شد، خواهان همکاری بیشتر بانک ها در این شرایط برای کمک به بخش تولید شد.
حیدری اظهار نمود: در شرایطی که قیمت دلار از 12 هزار تومان به 25 هزار تومان می رسد، تأمین مواد اولیه برای بخش تولید بسیار دشوار خواهد بود و باید نقدینگی بیشتری برای این منظور اختصاص دهند.
همیاری شهرداری مانع اصلی سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین
وی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره ای هم به مشکلات استان کرمانشاه داشت و اضافه کرد: علیرغم این همه ظرفیت که برای جذب سرمایه گذاری داریم، اما در خیلی از مواقع در شاخص فلاکت، نرخ بیکاری و بعضی از معضلات اجتماعی رتبه اول کشور را داریم که این امر زیبنده استان نیست.
نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی از تصمیم و اتحاد مجمع نمایندگان استان برای پیگیری امور کرمانشاه با اتکا به ظرفیت های ملی هم اطلاع داد و اضافه کرد: اگر مشکلی از درون استان حل نشود، تلاش می نماییم از اختیاراتی که در مجلس داریم، برای حل آنها استفاده نماییم.
حیدری افزود: بخش خصوصی و تشکل های در رابطه با آن هم باید در این حوزه به ماه پیشنهاد و خط مشی بدهند.
وی یکی از مهمترین کارهایی که باید برای کرمانشاه صورت گیرد را جذب سرمایه گذار دانست و بر ضرورت همدلی و هماهنگی نمایندگان مجلس با مسئولین استان در این حوزه تصریح کرد.
حیدری خاطرنشان کرد: از طرفی باید شرایط سرمایه گذاری هم در کرمانشاه تسهیل شود. دلیلی ندارد با وجود آنکه قوانین سرمایه گذاری در سرتاسر کشور یکسان است، اما یک سرمایه گذار در کرمانشاه چندماه معطل بماند و در استان دیگر چند روزه جذب شود.
عضو مجمع نمایندگان کرمانشاه از ظرفیت خوب مرزهای استان هم یاد کرد و افزود: با پیگیری هایی که در سال های اخیر انجام شد، توانستیم سه مرز شیخ صله، شوشمی و سومار را رسمی نماییم که این امر پتانسیل خوبی برای رونق اقتصادی کرمانشاه است.
وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین هم تصریح کرد و اظهار داشت: متاسفانه سازمان همیاری شهرداری ها مانع اصلی سرمایه گذاری در این منطقه است.
حیدری افزود: این سازمان به دنبال سود و منافع خود است و دغدغه ای برای رفع مشکلات مردم ندارد.
نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب عنوان کرد: این عملکرد نامناسب وضعیت سایر مرزها را هم تحت تأثیر قرار داده است.
حیدری از مشکلاتی که در مرز پرویزخان وجود دارد هم انتقاد نمود و اضافه کرد: گمرک عامل این بی نظمی ها است.
وی با اشاره به اینکه در شرایط بیماری کرونا که مرزهای دیگر بسته بود باید از ظرفیت مرز پرویزخان بیشتر استفاده می کردیم، تصریح کرد: در این زمان چندین نفر از تجار اعلام نمودند که از انجام مجدد معاملات در مرز پرویزخان به علت مشکلاتی که دارد، توبه کرده اند.
عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه همینطور از پیگیری برای بازگشایی مرز "تیله کوه" هم اطلاع داد و اضافه کرد: به اعتراف عراقی ها این مرز می تواند همپای خیلی از مرزهای دیگر فعال باشد و نباید ظرفیت آنرا نادیده بگیریم.1399/05/02
16:47:10
5.0 / 5
2135
تگهای خبر: دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام