ایزدی :

می توانیم از معاهده NPT خارج شویم

می توانیم از معاهده NPT خارج شویم

به گزارش خبرگزاری نام یك كارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: معاهده NPT هیچ نكته مثبتی برای ما به همراه نداشت و جز مزاحمت برای كشورمان هم سودی نداشته است.فواد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اقدامات و کوشش های آمریکایی ها برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران، اظهار داشت: اقدامات آمریکا در شورای حکام و شورای امنیت برای آن است که پرونده هسته ای ایران را باردیگر امنیتی کند و تحریم ها را بازگرداند.
وی اضافه کرد: تکلیف شورای حکام که کاملا مشخص است و به صورتی کشورها در این نهاد چیده شدند که در نهایت مقاصد کشورهای غربی تامین گردد و یک ابزاری در اختیار آمریکا است. این مساله را ما سال ها است که می دانیم و هر زمانی که واشنگتن اراده می کند، شورای حکام مقابل ایران اقدامی انجام می دهد.
تحلیلگر مسائل بین الملل اظهار داشت: در شورای امنیت وضعیت پیچیده تر است و برای صدور قطع نامه حق وتو وجود دارد و به همین جهت است که کشورهایی مانند چین و روسیه تلاش دارند تا از زیاده خواهی های آمریکا جلوگیری نمایند.
ایزدی اضافه کرد: بدین جهت ایران متوجه شده است که غنی سازی در هر سطحی باشد و برنامه هسته ای در هر مرحله ای باشد، چون هدف گذاری سیاسی است، مقابل پرونده هر کاری انجام می گیرد. زمانی که ما متوجه این نکته شدیم باید تصمیم بگیریم که چه موضوعی برای کشور مناسب می باشد و برمبنای منافع ملی اقدام صورت پذیرد.
وی در مورد گزینه خروج از NPT بعنوان یکی از عوامل بازدارنده در مقابل زیاده خواهی ها مقابل ایران، اشاره کرد: این نکته را باید بگویم که NPT هیچ نکته مثبتی برای ما نداشته و جز مزاحمت برای کشورمان سودی نداشته است. ما به آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوییم که چرا آژانس از رژیم صهیونیستی که سلاح هسته ای هم ساخته، بازرسی نمی کند؟ جواب آن مشخص است، چونکه اسرائیل عضو NPT نیست.
کارشناس مسائل بین الملل افزود: باتوجه به عملکرد طرف غربی که ایران برجام را مو به مو اجرا کرده و در مقابل آنها یا به صورت رسمی مانند آمریکا از آن خارج می شوند و یا همچون اروپایی ها غیررسمی خارج شده اند، هیچ منفتی در ذیل NPT برای کشورمان وجود ندارد.
ایزدی اشاره کرد: ما می توانیم از NPT خارج شویم اما به همکاریهای خود به صورت داوطلبانه ادامه دهیم و چون این همکاری داوطلبانه است، طرف مقابل حساب دستش می آید چونکه باتوجه به تجربه برجام، ما نیاز به بازنگری در پرونده هسته ای کشور داریم.
وی درباره وضعیت ترامپ و تیم وی در آستانه انتخابات نوامبر آمریکا و کوشش برای دشوار کردن مسیر پرونده ایران، تصریح کرد: مین گذاری در پرونده ایران توسط تیم «دونالد ترامپ» در آمریکا در حال انجام می باشد.
تحلیلگر مسائل بین الملل اشاره کرد: به این مساله نیز باید توجه داشت که چون سیاست فشار حداکثری آمریکا تابحال جواب نداده است، حتی اگر ترامپ باردیگر بعنوان رئیس جمهور انتخاب شود، معین نیست که تیم اطراف وی که موافق اعمال این سیاست بوده اند، باردیگر انتخاب شوند و معین نیست که این سیاست ادامه پیدا کند.
ایزدی اشاره کرد: هم اکنون ترامپ و تیم وی در حال پیچیده تر کردن پرونده ایران و وضعیت تحریم های ایران هستند تا اگر یک دموکرات هم رئیس جمهور شد، نتواند پرونده ایران را حل کند.


منبع:

1399/04/20
13:33:22
5.0 / 5
2366
تگهای خبر: پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام