دری نجف آبادی:

لوایح باقیمانده FATF از دستور كار مجمع خارج شده است

لوایح باقیمانده FATF از دستور كار مجمع خارج شده است

به گزارش خبرگزاری نام نماینده ولی فقیه و امام جمعه اراك و عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: پایبندی به اصول و خط امام و قانون اساسی، مهمترین خصوصیت رهبر انقلاب در ۳۰ سال گذشته بوده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه و امام جمعه اراک و عضو مجلس خبرگان رهبری در برنامه دستخط اظهار داشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در ماههای اخیر بخاطر کرونا و غیرکرونا قدری کمرنگ شده، اما هیئت عالی نظارت مجمع فعال بوده است و لوایح باقیمانده FATF از دستور کار مجمع خارج شده است؛ چون نتوانستیم اعتماد نماییم.
متن کامل برنامه تلویزیونی دستخط با حضور آیت الله دری نجف آبادی بدین شرح است:
مهمان ارجمند این هفته برنامه «دست خط» متولد ۱۳۲۴ در نجف آباد است. تقریباً در ۱۴ سالگی وارد حوزه علمیه نجف آباد می شود و از ۱۶ سالگی به حوزه قم وارد می شود. در عنفوان جوانی به نهضت انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) اضافه می شود و در راهپیمایی هایی مختلف حضور داشته و تشکل های مختلف و کارهایی که ضد رژیم پهلوی می شد، چند بار هم تعقیب و دستگیر می شود.
در ورود امام خمینی (ره)، روز ۱۲ بهمن ۵۷، عضو کمیته محافظت از امام بوده و پس از آن هم با حکم امام به بندرعباس برای رسیدگی به امور انقلاب می رود. سمت های مختلفی را از دادستانی کل کشور و همینطور وزارت اطلاعات تجربه کرده و الان هم یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری است.
در خدمت آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی هستیم؛ نماینده ولی فقیه و امام جمعه اراک و عضو مجلس خبرگان رهبری که بخش هایی از سوابق ایشان را من در آغاز برنامه خدمت شما عرضه کردم.
*حاج آقا سلام، خیلی خوش آمدید.
بنده هم خدمت جنابعالی و همکاران خوب شما و بینندگان گرامی عرض سلام و ادب دارم. آرزوی توفیق و سلامتی دین و دنیا و آخرت برای همه دارم.
*چه خبر از کرونا؟ کرونا تقریباً از قم و اراک آغاز شد.
بله. این سوال مهمی است. روز شنبه ای بود که متوجه شدیم شرایط ما بسیار حساسی است. درس مان را گفته بودیم، نماز جمعه را هم روز قبل خوانده بودیم. ساعت ده رئیس دانشگاه پزشکی استان را به دفتر احضار کردیم. ایشان به دفتر تشریف آوردند و خبری از بیمارستان آیت الله خوانساری که آنجا بیمارستانی است که بعنوان هیات امنا مسئولیت آنرا دارم و وقفی است... در عین حال اختصاص به سرطانی ها داشت. خیلی هم روی این بیمارستان در ده سالی که ما آنجا حضور داریم کار شده و تحولی بوجود آمده است.
ایشان تشریف آوردند و اظهار نگرانی می کند که شنبه است و دو روز دیگر، ۴۸ ساعت بعد ممکنست وضع ما بحرانی باشد. گفتم دو تا بیمارستان بزرگ است، در حاشیه هم هست و آلودگی کمتر است. در هر صورت بلافاصله پس از گزارش ایشان، به استاندار و فرمانده سپاه زنگ زدم. به استانداری آمدند و خودم هم آنجا رفتم. ساعت ۱۱ جلسه ای گرفتیم که به خاطر حساسیت مورد بود. قبلا مورد مشابه ای در ارتباط با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بود. سه سال قبل بود و در آن تاریخ هم وقتی به ما درباره آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خبر دادند بلافاصله شبانه دست به کار شدیم. بامداد ساعت ۸: ۳۰ بامداد استاندار جلسه گرفت و برای یک قرارگاه نظامی ما فایل باز کردیم و برنامه ریزی کردیم که الحمدالله استان مرکزی کمترین صدمه را دید.
گفتم به هر کیفیت این مساله ساده نیست. باید جدی بود. به رئیس بیمارستان هم گفتم حاضر هستم لباس بپوشم و در بیمارستان مشغول خدمت و تلاش شوم. گفتند عصر برای این مساله جلسه شورای اداری یا شورای تأمین استان داریم و شما آنجا تشریف بیاورید، ساعت دو باردیگر بحث نماییم. ساعت دو باردیگر شرکت کردیم؛ سوم اسفند بود. با جدیت کار دنبال شد. امروز که ۳ ماه و تقریباً ۵ روز از آن تاریخ گذشته است و من با جنابعالی و بینندگان عزیز صحبت می کنم باید بگوییم الحمدالله عملکرد استان مرکزی عملکرد موفقی بوده است، شرایط ما تثبیت شده است. تقریباً امروز در بیمارستان آیت الله خوانساری کسی را بابت کرونا بستری نداریم و نوعاً ارجاع به منزل می دهیم.
*در صورتی که روزهای اول روزهای سختی را داشتید.
از نظر آلودگی، دومین استان بودیم؛ مخصوصاً ساوه و دلیجان چون ارتباط با قم و ارتباط مسافرتی داشت، شرایط بسیار سختی بود. الحمدالله امروز شرایط کاملاً پایدار می باشد. شاید هفته آینده تا حدودی مدارس و حوزه ها شروع کنند، خود ما درس را آغاز نموده ایم. البته پروتکل ها را رعایت می نماییم. روابط با دانشگاه علوم پزشکی، وزارت بهداشت و درمان بسیار عالی است.
وقتی پانزدهم شعبان مقام معظم رهبری به مساله مساوات، همدلی و برادری اشاره کردند، شنبه جلسات را گرفتیم. امروز الحمدالله بیشتر از ۱۲۰ هزار سبد حمایتی در استان توزیع کرده ایم. مجموعه کارنامه بسیار درخشان و قابل قبولی است. ما یک نفر را هم با تیمم دفن نکردیم؛ همه را غسل دادند و کفن کردیم و نماز خواندیم. من نکردم، من دارم بیان می کنم. بسیج، سپاه، ناجا، ارتش هر یک جداگانه کار کردند. واقعاً همه در این خدمت بزرگ و مجاهدت ارزشمند، ندای رهبری را لبیک گفتند و کار کارستان انجام دادند. یک رزمایش بزرگ صد روزه افتخارآمیز بود.
*همین که بعنوان رأس معنوی استان مرکزی گزارش می دهید، چنین فضایی را در همه کشور داشته ایم. به اذعان بسیاری از آدم های معمولی که حتی خیلی دلبستگی به نظام نداشته اند ولی آمدند و با انصاف نگاه کردند، وضع ما متفاوت بود. هم توانستیم کنترل نماییم و هم کار قشنگی که خیلی ها می گویند یادآور زمان جنگ شد.
حتی بیشتر بود؛ استان مرکزی را مشتی را نمونه خروار بیان کردم.
*واقعا فکر می کردید الحمدالله چنین گام خوبی برداشته شود و از این مشکل به لطف خدا تاحدودی سربلند بیرون بیاییم؟ چقدر تجربه های قبلی در این موثر است؟
تجربه های ما در سازماندهی نیروها، سازماندهی خدمات، استفاده از پزوهش های علمی، فناوری، کارهای جهادی، مدیریت جهادی، کارهای مربوط به فرهنگ دوده بسیار است. استان مرکزی را بعنوان نمونه بیان کردم. خودم هم بعنوان سرباز در این اردوگاه ادای وظیفه می نماییم. چیزی شبیه معجزه در جمهوری اسلامی صورت گرفت که یک هزارم آنرا در دنیا و آمریکا نمی بینیم. این افتخار مربوط به دوده (ع) است.
*شما عضو مجمع تشخیص مصبحپپلحت نظام هم هستید. از مجمع چه خبر؟ قدری احساس می شود جلسات مجمع نسبت به قبل کمرنگ تر انجام می شود. این طور است یا اطلاع رسانی نمی شود؟
قدری حق با شماست؛ شاید شرایط ایجاب می کرده است. بخاطر کرونا و غیرکرونا و برخی حوادثی که اتفاق افتاده است. این دو سه ماه فعالیت مجمع قدری کمرنگ شده است، منتهی هیئت عالی نظارت مجمع که ۱۵ نفر هستند و من هم عضو هیئت عالی هستم، تقریباً دو جلسه در طول این مدت داشتند. همین پس از عید دو جلسه برگزار کردند. جلسات رسمی منظور است، جلسات پشتیبانی جای خود است.
*در مورد FATF هنوز تصمیمی نگرفتید؟
شاید از دستور به صورت کلی خارج شده باشد؛ چون همه با شرایطی مطرح بود که نه فرانسوی ها جواب دادند و نه غیرفرانسوی ها جواب دادند. به هر کیفیت ما تا اینجا آمده ایم آنها باید پاسخگو باشند. نتوانستیم به آنها اعتمادی نماییم.
*احتمال دارد از دستور بیرون رود.
از یک طرف ما تعهد بدهیم مانند تعهدات برجامی، ولی آنها تعهدی در مقابل ما نداشته باشند. این خود محل تامل بود و مجمع بسادگی نپذیرفت که آنها تعهدی نداشته باشند. تعهد در مقابل تعهد!
*الان شورای نظارت، نظارت خویش را بر جاهای مختلف و قوای مختلف انجام می دهد؟
نظارت ما در درجه اول در مورد قانونگذاری بسیار مهمست.
*و سیاست های کلی که ابلاغ می شود.
دوم درباره سیاست ها و اجرای آنهاست. شاخص تعیین کردن و برای تطبیق این که سیاست ها چقدر عمل شده است، مثلاً اقتصاد مقاومتی چقدر عمل شده است، خصوصی سازی چقدر عمل شده است. سهام عدالتی که امروز مطرح است. اینها مسائلی مهمی است که مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام...
*الان مشخص شده است کدام ها در راه خود حرکت کرده اند؟
کاملاً اینها را جمع آوری می کنند، گزارشات مربوطه را مرتب در هیئت عالی نظارت می دهند. هیئت عالی نظارت هم جزو بند دو اصل ۱۰۰ قانون اساسی است که مسئولیت های خود مقام معظم رهبری و تعیین سیاست ها و نظارت بر حسن اجرای سیاست ها است، بدین سبب انتظار ما این است که اصل ۴۴ به نحو احسن بتواند کلید خیلی از مشکلات اقتصادی کشور ما باشد. اساسا هم می تواند منتها اصل ۴۴ دو بعد دارد؛ یک بعد آن مربوط به واگذاری سرمایه های موجود است، یعنی امکانات موجود کشور را واگذار نماییم. تا اینجا در واگذاری ها و خصوصی سازی ها دغدغه ها و مشکلاتی داریم. ممکنست بگوئیم ۳۰، ۵۰، ۱۰ درصد انحراف داشته است؛ این بحث جدایی است. نمونه این را بیان کردیم و شما هم می دانید. در ارتباط با استان مرکزی برخی موارد را بیان کرده ایم.
*مثل پالایشگاه شازند.
پالایشگاه ها و پتروشیمی ها اصلاً خصوصی سازی نشده است. آن که دغدغه بوده و مشکلات به وجود آورده مثل هپکو بوده است.
*هپکوی اراک.
بله. اینها برای ما واقعاً دغدغه به وجود آورده است ولی ما نامه نوشتیم و آقا دستور دادند بدون هماهنگی با ما اقدامی انجام نشود. آنها دو گنج بزرگی است، می گفتیم اهلیت هم رعایت شود. مثلا پالایشگاه اراک نگین پالایشگاه های کشور است که یکی از پالایشگاه هایی که استثناء شد این پالایشگاه بود. این جزو استثنائات بود. ممکنست دولت بخواهد واگذار کند منتها اگر بنا باشد نظر ما را هم در نظر بگیرند چون دغدغه داریم. بخاطر مسائل اجتماعی، مسائل امنیتی، مسائل دیگر آن به اهلش واگذار شود.
*هیئت نظارت در دوره جدید تشکیل شده است، قبلاً تشکیل نشده بود؟
چرا، قبلاً ما هیئت نظارت داشتیم. در حقیقت کمیسیون نظارت بود و گزارش های مختلف می آمد. در صحن مجلس در بازبینی جدید که مقام معظم رهبری اعلام فرمودند تفکیکی انجام گرفت و هیئت نظارت تشکیل شد از منتخبین مجمع تشخیص مصلحت نظام. برای آن بخشنامه یا اساسنامه ای تنظیم شد و این هیئت عالی نظارت تشخیص مصلحت نظام شود. نظرات مان را به مجلس، غیرمجلس، در قانونگذاری، در هر کاری می دهیم و در حقیقت آن ۴۶ نفر که سقف مجمع تشخیص مصلحت نظام با فقهای محترم شورای نگهبان، مجموعه ۴۶ یا ۴۷ نفری می شویم، این تعداد به ۱۵ نفر از میان خود رای دادند. آن هیئت عالی نظارت را طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری انتخاب کردند.
*مجلس را چطور می بینید؟ در این چند روز مجلس جدید، مجلس یازدهم، هم تشکیل شد.
برای آنها آرزوی توفیق داریم. ان شاءالله مجلس جدید با همت بلندی که دارد، با شرح صدر، با توکل بر خدا، با مجاهدت، در تاریخ کشور مانند مجلس اول که یک مجلس بسیار به یاد ماندنی و افتخارآمیز بود، ان شاءالله مجلس یازدهم هم یک مجلس افتخارآمیز باشد. هم در بعد داخلی و هم در بعد منطقه ای و هم در بعد بین المللی! مخصوصاً دو سه مساله ای که مقام معظم رهبری تاکید نمودند. یکی فرهنگ انقلاب اسلامی بسیار مهمست و دوم اقتصاد.
*فکر می کنید روابط مجلس جدید با دولت که یک سال از آن باقی مانده است چطور خواهد بود؟
حتماً عقلای قوم تحت نظر و اشراف مقام معظم رهبری بسیار حکیمانه عمل خواهند کرد. از مجادلات غلط مخصوصاً آنجایی که به نفع دشمن است، حتما پرهیز می کنند. شرایط مجلس هم شرایط سختی است؛ نمی توان اعجاز کرد، نباید انتظار اعجاز از مجلس داشت اما ریل گذاری حکیمانه بسیار مهم می باشد. نباید چالشی منفی باشد؛ چالشی که طبیعی است ولی چالشی که خدای ناکرده دشمن سوءاستفاده کند یا باعث ضعف، وهن، بدبینی شود مصلحت نظام نیست.
*آقای دری فارغ از اینکه یکی از دامادهای شما آقای آشنا یکی از اصحاب موثر دولت می باشد، درباره عملکرد ۷-۶ ساله دولت چه نظری دارید؟
آقای روحانی در بعضی جاها چه بسا در کرونا واقعاً وقت گذاشتند. خدا ایشان را خیر بدهد. در بعضی امور شاید می شد فرصت های بسیار طلایی و قدم های بلندتری برداشت.
*مثلاً چه مواردی است؟
مثلاً در بخش اقتصادی و واگذاری ها! اینکه که همه وقت خویش را به برجام گره نزنیم. به اینها نمی توان اعتماد کرد. این را در تجربه قبلی داریم. در بیانیه الجزایر خود بنده بودم. کمیسیون درباره بیانیه الجزایر تشکیل دادیم.
*در مجلس؟
بله. مجلس دوم بود و پیگیری کردیم. دیدیم آمریکایی ها بازی در می آورند و هنوز هم مشکل درباره این داریم. دومین مساله هم گفتم همه هدف این نباشد که بگوئیم تورم را کنترل می کنیم؛ نه، دو مساله با هم است، یکی تورم و دیگری رونق اقتصادیست. اینکه سال جاری آقا از جهش اقتصادی نام بردند.
کنترل کردن تورم خوب است اما به شرطی که رکود نداشته باشیم. دو بیماری با هم است: تورم و رکود! باید رونق اقتصادی را تا جایی که باعث رونق اقتصادی می شود حمایت کنیم؛ رونق اقتصادی به معنای اشتغال است. رونق اقتصادی یعنی تولید ناخالص ملی افزایش یابد. رونق اقتصادی یعنی روابط اجتماعی قوی شدن. رونق اقتصادی یعنی دلگرم شدن اجتماعی و ده مساله دیگر. بدین سبب خیلی خوب است تورم را کنترل و مدیریت نماییم ولی به شرطی که به رونق اقتصادی صدمه نزنیم. این را گفتیم، البته نه فقط به ایشان، برخی مسائل هم بیان کردیم. مثلاً طرح تحول سلامت را از همان ابتدا دغدغه داشتیم.
*که نشدنی است؟
می گفتیم باید منابع را مدیریت کرد. منابع ما چقدر جواب می دهد؟
*چون شما برنامه و بودجه ای بودید، کامل مسلط هستید.
بله. گفتیم منابع ما چقدر جواب می دهد. سیستم دانشگاهی، سیستم بهداشتی، سیستم پزشکی ما و حتی نظام پرداختی ما از یک توازنی برخوردار باشد.
*درست است. اتفاقاً فرمایش شما را بسیاری از وزرای بهداشت اسبقی که در این برنامه آمدند، آقای پزشکیان، خانم دستجردی، آقای مرندی و خیلی ها همین فرمایش شما را تاکید نمودند، اما این را قبول نماییم که یکی از شیرینی هایی که مردم در ۷-۶ سال این دولت درک کردند، برای همین طرح تحول در یک مدتی بود. این را قبول نماییم.
من آثار و برکات مثبت این را نفی نمی کنم. دولت باید کدبانو باشد؛ ما ۱۱ بچه داریم. کوچک و بزرگ و صغیر و کبیر؛ یکی دانشگاهی، یکی مدرسه ای و غیره است. نمی توان دو ظرف غذا به یکی داد و یکی گرسنه باشد. آموزش و پرورش داریم که با یک میلیون و ۱۰۰ هزار یا ۲۰۰ هزار و با بازنشستگان، نیروهای مسلح با همین کیفیت داریم. بهداشت و درمان با این کیفیت است. صداوسیما با این کیفیت است. دستگاه های دولتی و اجرایی داریم که با این کیفیت هستند. نیروی انتظامی عزیز را داریم که با این کیفیت است. عمرانی و غیرعمرانی، پشتیبانی از کمیته امداد، بهزیستی و غیره داریم.
منابع ما محدود است. یک زمانی بشکه نفت را ۱۲۷ دلار می فروختند، ۷۰۰ میلیارد دلار گرفتیم و هزینه کردیم. الان این خبرها نیست، در این دولت هم آن خبرها نبوده است. باید منابع را مدیریت نماییم.
*شما رابطه دوستانه ای هم با آقای دکتر روحانی داشتید. در دولت هم مشاوره به ایشان می دادید؟ مثلاً در انتخاب اعضا چون یک جایی از شما خواندم درباره بانک مرکزی به ایشان مشاور می دادید که آقای سیف در اینجا خیلی...
من تلفنی خدمت ایشان گفتم. همان ابتدا که هنوز کابینه خویش را تشکیل نداده بود، من پیشنهاد خودم را درباره بانک مرکزی خدمت ایشان اشاره کردم و گفتم به نظرم بانک مرکزی بسیار حساس است و جنابعالی تیمی را می گذارید، یکی دو نفر را هم بیان کردم و از سه نفر اسم بردم؛ دیگه تصمیم با خود ایشان بود. آقای سیف در بانک مرکزی کار نکرده است. گفتم باید کسی باشد که زبان بانک مرکزی را بداند و هم روابط بین المللی او خوب باشد. درباب وضع ارزی همیشه گفته ام ارز ما عِرض ما است، عِرض ما ناموس ماست.
یک زمانی زمان ضیاءالحق بود و آقا من را پاکستان بعنوان مشاور خودشان فرستاد؛ ایشان رئیس جمهور بودند. هزار دلار هم ایشان به من دادند. من ۲۰ روز پاکستان بودم. از این هزار دلار ۷۰۰ دلار را روپیه کردم و به طلبه ها و غیرطلبه ها دادم. ۳۰۰ دلار هزینه خودم شد؛ سوغاتی گرفتم و... هزار دلار واقعاً هزار برنامه داشتیم. این طور نبود که ۱۸ میلیون دلار علی الحساب بدهیم و حساب و کتاب معلوم نباشد. می گویند بی حساب ندادیم اما یک دلار هم باید حسابدار باشد. ارز ما عِرض ما است.
در زمان آقای نوربخش که رئیس بانک مرکزی بودند من هم رئیس کمیسیون اقتصادی شورای عالی امنیت ملی بودم و آقای دکتر روحانی هم دبیر بودند. آنجا بحث این بود سبد ارزی ما نباید همه سمت دلار برود. ۷۸ درصد سبد ارزی ما دلار بود. ما با قدرت و تلاش ایستادم و سرانجام آقای نوربخش پذیرفت، آقای دکتر روحانی هم بعنوان دبیر هیئت عالی شورای امنیت ملی دستور دادند باید یک دوم شود. ذخایر ارزی ما نباید دلار باشد. همان چقدر به نفع کشور شد. در آن تاریخ شاید ۱۰-۵ میلیارد دلار به نفع کشور شد چون باید حسابرس باشیم. یک دلار را به چه کاری می دهیم و به چه هزینه ای می نماییم. نوسان دلار در اقتصاد ما موثر است.
*اینطور که می گویید بعضاً احتمال دارد با آقای آشنا اختلاف نظراتی داشته باشید به خصوص درباره مباحث دولتی؟
برخی مسائل را ممکنست به آقای آشنا تذکر بدهم. آقای آشنا شخصیت باارزشی است و حالا ممکنست اختلاف سلیقه داشته باشیم که بحث جدایی است. اینکه خدایی ناکرده آقای آشنا را متهم نماییم، این دور از انصاف است. هم آقا، آقای آشنا را خوب می شناسد. عقد آقای آشنا و دختر بنده را آقا خوانده اند. من نمی خواهم از حضرت آقا مایه بگذاریم. هم آقای آشنا عضو وزارت اطلاعات هم نبودند. من اضطراراً وزارت اطلاعات رفتم. آقای آشنا را هم اضطراراً بردم. چاره نداشتم. آوردم در بخش معاونت ویژه کمک نماید و چاره ای نبود. باید با دولت سازگاری می کردم و تفاهم می داشتم. راهی غیر از این نداشتم. ابتدا نظر من آقای اژه ای بود. حتی این را خدمت بزرگان هم مطرح کردم، بعد عملاً... بدین سبب ممکنست با آقای آشنا اختلاف سلیقه ای داشته باشیم. دو صاحب نظر، کارشناس اختلاف سلیقه دارند و باید دوستانه با هم حل نماییم.
*خود شما با هم بحث طلبگی دارید؟
فراوان؛ هر وقت دسترسی داریم. حتی گاهی مواقع تلفنی است. برخی مواقع تلفنی برخی مسائل را نقد می نماییم. کارهای دولت و غیردولت را انتقاد می نماییم، لازم باشد با تلفن هم حرف خودمان را می زنیم.
*ایشان هم گوش می دهند؟
بله. گاهی منتقل می کند.
*از مجلس خبرگان چه خبر؟ اجلاسیه بعدی شهریور است؟
احتمال شهریور بتوانیم برگزار نماییم چون زمستان سال قبل نمی شد، برگزار کرد.
*بخاطر کرونا برگزار نشد.
بله.
*جلسات کمیسیون ها برگزار می شود؟
اخیرا نشنیدم؛ بسیار کم. نشنیدم کمیسیون ها هم فعال باشد چون تعطیل هم بوده است. ماه رمضان تعطیل می باشد. ممکنست جلسات را برگزار کنند.
*یک اتفاقی افتاد که در این سطح نمی خواستم بیان کنم، ولی چون خیلی درباره این در فضای مجازی صحبت شد و بعد هم یکسری مطرح نمودند، لایحه حقوق خانواده که هنوز مانده است، قصه ای که برای یکی از شهروندان بوجود آورد و پدر دختر را کشت. در این قضیه فکر می کنید خلاء قضائی داریم؟
نه؛ خلاء قضائی نداریم. قانون اساسی راه را باز کرده است. شورای عالی قضائی دستگاه قضائی، دیوان عالی کشور هستند و اگر لازم باشد فتاوای حضرت امام و مقام معظم رهبری وجود دارد. اگر در جایی خلا قانونی هم باشد با رساله عملیه فقها، یعنی تحریر حضرت امام و نظر مقام معظم رهبری کار می نماییم. نظر ایشان یک زمانی نظر مرجع تقلید است و یک زمانی نظر ولی فقیه است و می توان کسب تکلیف کرد. بدین سبب بعید است ما مشکلی از نظر قانونی داشته باشیم. حالا ممکنست قانون منسجم سری منظم در این مورد خاص نداشته باشیم ولی به هر کیفیت قضات محترم مخصوصاً قضات صاحبنظر می توانند از مجموعه قوانین مربوطه استنباط کنند.
لازم شد وحدت رویه می شود و پارلمان قضائی کشور هم، دیوان عالی کشور است. این پارلمان باید این مسائل را چه اصراری کیفری باشد و چه اصراری حقوقی باشد و چه وحدت رویه باشد، حوادث تلخ باید پیگیری شود. هر کسی مستوجب عقوبت است با او برخورد حکیمانه و قانونی شود. پاسخ هم روشن داده شود. ممکنست در اسرع وقت شعبه ویژه ای را رئیس محترم قوه قضائیه اگر لازم بداند، مامور کند یا معاون اول قوه قضائیه این کار را کند. مثلاً دادگستری تهران شعبه ویژه ای را مامور کند که رسیدگی کنند و اقدام مناسب را انجام دهند.
*یک اتفاق دیگری در این ایام افتاد که سبب غرور ملی شد، این ۵ نفتکش ما بود که آمریکایی ها به هر طریقی توانستند تهدید کردند و حتی به سمت تطمیع ملوان ها و کاپیتان ها رفتند ولی باز نتیجه ای نگرفتند.
به ذهن من می رسد آمریکایی ها از نظر اخلاقی کاملاً سقوط کردند و کشتن این سیاهپوست ۴۷ ساله آنقدر وحشیانه بود که آدمی از خودش آزرده می شود. یعنی وقتی من پای پلیس را روی گردن این سیاهپوست می بینم واقعا گریه ام می گیرد. متاسفانه این مساله دفعه اول و دوم هم نیست. سالیانه حدود هزار نفر به دست پلیس آمریکا کشته می شوند که اکثراً سیاهپوستان هستند. این چه توجیحی دارد؟ این یک نمونه است.
در کرونا هم شاهد بودیم فروشگاه ها و جاهای دیگر را غارت کردند. این پیمان شکنی های آقای ترامپ دنیا را به جدال کشیده است. یعنی منطق حاکم نیست. انتظار از دموکراسی غربی یا لیبرالیسم غربی یا اومانیسم غربی انتظار منطق است؛ اصلاً منطق ندارند. حمایت بی چون و چرای اینها از اسرائیل و صهیونیست ها را ببینید. حالا کرانه غربی را هم مطرح کرده اند که جزو خاک اسرائیلی ها کنند؛ غاصب، جنایتکار هستند و حمایت بی چون و چرا از جنایتکاران می شود. بدین سبب آمریکایی ها به نظرم، در عرصه جهانی و در منطقه باخته اند و ان شاءالله باز هم می بازند. صلابت و قدرت ما، قدرت مقاومت، قدرت رهبری هر یک نعمتی است. واقعاً قدرتی است. صلابت نیروهای مسلح ما شامل ارتش و سپاه هر کدام نعمت است. بنابرین آمریکایی ها اگر آن طرف دنیا یک کار خلافی را درباره جمهوری اسلامی انجام دهند حتما فرمایش آقاست که دوران بزن و دررو تمام شده است.
*یکی بزنید ده تا می خورید.
بله. به هر حال جمهوری اسلامی انتقام خودش را خواهد گرفت. این طور نیست جمهوری اسلامی ساکت بنشیند و آنها هر غلطی خواستند بکنند و جمهوری اسلامی در مقابل آن عکس العملی نشان ندهد. اساسا جمهوری اسلامی با قدرت جواب خواهد داد. بدین سبب آنها باید بدانند اگر دست از پا خطا کردند جمهوری اسلامی ایران سیلی محکمی خواهد زد.
*به شهید سلیمانی عزیز اشاره کردید، خاطره ای، نکته ای، ناگفته ای با ایشان دارید؟
سوال خوبی کردید. مدتی قبل با آقای آشنا از مجمع تشخیص مصلحت نظام بیرون می آمدم، ایشان هم از شورای عالی امنیت ملی بیرون می آمد. من به آقای سلیمانی رضوان الله تعالی ضد گفتم انگشترتان را به من بدهید. خواستند انگشتر را بدهند، گفتند انگشت و انگشتر را می دهم؛ حالا من این کار را نمی کنم، انگشتر دستم نمی کنم. انگشتر دارم ولی استفاده نمی کنم و گفتم شوخی می کنم. با هم روبوسی کردیم و گرم گرفتیم و سه نفری سر این خیابان فلسطین صحبت کردیم.
بعد از مدتی کنگره شهدای کرمان بود. فرمانده سپاه روح الله ما به کرمان رفته بود، شهید سلیمانی رضوان الله تعالی ضد سه انگشتر به او داده بود و گفته بود یک انگشتر برای آقای دری باشد. این انگشتر را این شهید بزرگوار داده بود و گفته بود این انگشتر برای آقای دری است. یک انگشتر برای مادر آن فرمانده که مادر شهید بود و یک انگشتر هم برای خود فرمانده داده بود. این انگشتر را به ما داده بود و من هم پس از شهادت ایشان گفتم کاش ما را همراه خود برده بود. ان شاءالله آن طرف وساطت می کند. پس از شهادت ایشان فهرستی تهیه کردیم و به یکی از دوستان دادیم و گفتیم کتابی بنویسیم نگین مقاومت و عکس انگشتر هم بگذاریم و مقدمه ای در این رابطه بنویسیم که این نگین مقاومت شهید سلیمانی است. این هم آخرین خاطره های ما با این شهید بزرگوار است. به یاد داشته است و این انگشتر را به ما داده است. من انگشتر را برای نماز دستم می کنم. با ایشان شوخی کرده بودم ولی انگشتر را داده بودند. خودشان هم انگشتر را به آقا نگفته بودند بدهید ولی پس از ۶ سال گرفته بود.
*حاج آقای دری نجف آبادی فرزند مرحوم حاج اسدالله، آبان ۱۳۲۴ در نجف آباد به دنیا آمدید.
بله.
*پدر هم روحانی بودند؟
نخیر. کاسب کار، بقال بودند. کارهای مختلف می کردند. عائله سنگینی را باید اداره می کردند.
*چند خواهر و برادر بودید؟
ما ۹ خواهر و برادر هستیم. مادر و پدر و مادربزرگ و پدربزرگ هم بودند.
*چطور روحانی شدید؟
از دبیرستان خواستیم حوزه علمیه مرحوم ریاضی نجف آباد برویم. آن زمان یک حوزه بیشتر نداشت. همان جا رفتم و ماندگار شدیم. بعد هم گفتند دبیرستان را ادامه دهید ما واقعاً ترجیح دادیم طلبه باشیم. لطف خدا و تقدیر الهی بود.
*چه سالی ازدواج کردید؟
من سال ۴۹ ازدواج کردم.
*چطور با حاج خانم آشنا شدید؟
وابستگی خانوادگی است و خواهرها با بعضی از خانواده های آنها ازدواج کردند. برخی هم برادرانشان طلبه هستند. خانواده ما هم برادر حاج آقا رستگاری، منبری معروف، هستند. پدر بسیار محترمی دارند و ما خواستگاری رفتیم.
*مهریه چقدر بود؟
مهریه ۷ هزار تومان پول آن روز و یک دانگ منزل و جزئی زمین بود.
*خطبه عقد را چه کسی خواند؟
خطبه عقد را پدر مرحوم آقای منتظری خواند؛ حاج علی منتظری.
*چند فرزند دارید؟
۶ فرزند دارم.
*دختر یا پسر؟
یک پسر و ۵ دختر دارم.
*دامادهای شناخته شده دارید. یکی را می دانستم و دیگری را تازه فهمیدم، آقای آشنا هستند و پسر حاج آقا مجتبی تهرانی یکی دیگر از دامادهای شما هستند.
یاد مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی هم گرامی می داریم. بسیار عالم بزرگی بود و فرزند ایشان هم یکی از دامادهای بنده حقیر هستند. بسیار برادر خوبی است، در بازار تهران برنامه پدر را ادامه می دهند و هم مسجد جامع بازار تهران نماز می خواندند و بسیار برادر دوست داشتنی و قابل اعتماد است. لیسانس ریاضیات دارند، طلبه هم هستند. با افتخار به وجود آقای تهرانی می نماییم.
*خاطره ای از خواستگاری آمدن ایشان دارید؟
حاج آقا مجتبی رضوان الله با حاج آقا جنتی آمدند، یا حاج آقا جنتی را خبر کردیم چون خانه دم مجلس بود و حاج آقا جنتی هم دم شورای نگهبان و ارتباط نزدیکی بود، ارتباط خانوادگی بود. حاج آقا مجتبی که تشریف آوردند حاج آقا جنتی را خبر کردیم. وضع خانه تشریفاتی نداشت، حتی پذیرایی هم ساده بود. الحمدالله با موفقیت انجام شد و حاج آقا مجتبی لطف کردند و الحمدلله خوب است و خدا را سپاسگزاریم. آقای آشنا هم به همین نسبت بودند. آقای آشنا هم تک بود و پدر ایشان به رحمت خدا رفته بود. تقریباً ساده ترین شرایط بود.
*شناختی از آقای آشنا داشتید؟
نخیر. شناخت خاصی هم نداشتیم.
*دامادهای دیگر هم این مقدار شناخته شده اند؟
دامادهای دیگر یکی آقای بکتاش است که ایشان هم اهل علم است و دیگری دکتر حقوق خصوصی است. این ۴ نفر دامادهای رسمی من هستند.
*آقا پسر هم ازدواج کردند؟
بله. داماد حاج آقای متین هستند که در بندرعباس نماینده شورای نگهبان هستند. برادر بسیار خوبی است و خانم ایشان از فارغ التحصیلان شهید مطهری هستند. دو بچه های اینها یکی در مدرسه جهانگیرخان قم طلبه است و دیگری در مدرسه جامعه الزهرا قم!
*چند وقت یکبار با بچه ها دور هم جمع می شوید؟
مختلف است، ولی به مناسبت های مختلف سری به فقرا می زنند. (می خندد)
*بحث هم می کنید؟
قبل از این حوادث که شنبه ها تهران می آمدیم، پس از نماز جمعه از آنجا راه می افتادیم، دامادها را در خانه جمع می کردیم و پذیرایی می کردیم و در خدمت آنها بودیم. پس از این که جلسات تشخیص مصلحت نظام پس از وفات اقای هاشمی از روز شنبه به روز چهارشنبه و بعدازظهرها افتاد، قدری اجتماع ما گرفتار صدمه شده است. کرونا هم مزاحمت به وجود آورده است ولی باز هم بی اطلاع نیستیم. در تهران سر می زنیم و یا آنها سر می زنند.
*بحث سیاسی هم می کنید؟
بحث سیاسی چهارچوب دار، نه بحث سیاسی مساله دار و مساله ساز! حکیمانه است. باید از مواضع نظام دفاع نماییم. مواضع نظام را بیان نماییم و عزیزان ما هم در چهارچوب مواضع رهبری و نظام قانع و مومن هستند.
*تفریح آقای دری چیست؟
این نمکی ها هستند و گپی با اینها می نماییم. (نوه ها)
*چند نوه دارید؟
۹ نوه دارم.
*اهل ورزش نیستید؟
نخیر. پیاده روی می نماییم. تا مسجد یا مدرسه پیاده روی می نماییم.
*اهل سینما و تلویزیون نیستید؟
تلویزیون در حد اخبار یا مطالب ضروری و سخنرانی مقام معظم رهبری تماشا می نماییم.
*سریال ها را نمی بینید؟
خیلی کم. این سریالی که جهت زندگی بعد از زندگی در ماه رمضان گذاشته بودید و آقای عباس موزون مجری بودند را دنبال می کردیم. دلم می خواست ایشان را ببینم و بحث ها را با ایشان کامل تر کنم. جا دارد کار شود.
*خیلی ها این را پسندیدند و نشان داد چقدر برنامه سازی در این عرصه جواب می دهد.
بله. جای فرصت دارد. یک زمانی باید ایشان با فراغت بال بیاید و قدری معارف دینی را خدمت ایشان بیشتر مرور نماییم.
*قبل از انقلاب یکی دو بار دستگیر شدید.
از سال ۴۳ در رابطه با حضرت امام و غیره، نجف آباد ما را احضار کردند و بیشتر شهربانی بود. بعد در لار همین اتفاق افتاد، سروستان، رفسنجان تقریباً همین صورت گرفت.
*خوزستان چه زمانی رفتید؟
من سال ۵۷ ابتدا اصفهان، نجف آباد، خمینی شهر و تا حدودی یزدان شهر تا ۸ منبر هم آن ایام رفتم. یک روز عاشورا بچه های نجف آباد درباره مجسمه و سقوط مجسمه می خواستند کار کنند. گفتم دست نزنید و من زمان را می گویم که چه زمانی مجسمه را پائین بکشید. اینها چهارم می خواستند بروند که کشته می دادیم. سخنرانی که کردم و برای پائین کشیدن مجسمه حرکت دادم.
*فکر می کردید واقعا انقلاب پیروز می شود؟
ما وقتی سال ۵۶، ۵۷ بود مخصوصاً پس از شهادت حاج آقا مصطفی حدودا برای ما روشن بود انقلاب پیروز می شود. منتهی اینکه بعدا چطور مدیریت شود، که از در بیرون می روند و از پنجره نیایند، یا مانند کودتای رضاخانی نشود بحث های دیگر بود و این به برکت وجود نورانی امام و علمای آگاه، مراجع بیدار و رهبر عزیز، شهید مطهری ها، شهید بهشتی ها و بسیاری از فداکاری ها بود. یعنی سطح و افق آگاهی مردم آنقدر بالا بود که جایی برای این مسائل نبود.
*۱۲ بهمن عضو ستاد محافظت از امام (ره) بودید.
بله.
*بعد امام شما را بندرعباس می فرستند. برای چه به بندرعباس؟
برای کارهای روحانیت و انقلاب در بندرعباس. اولاً در جایگاهی که حضرت امام مستقر بودند من هم کارت ویژه داشتم. جمعیت از پشت فشار می داد. من عقب تر رفتم که جمعیت فشار ندهد که نرده ها را بشکنند و بیایند. وقتی حضرت امام در آن جایگاه در بهشت زهرا مستقر شدند، من مهرم را از جیبم درآوردم و به پیشانی گذاشتم و اشک از چشمانم سرازیر شد و مثل اینکه ۱۵ سال خستگی برطرف شد.
*اولین مسئولیت شما پس از بندرعباس چه بود؟
یک حکمی هم حضرت امام به من دادند که حقوق کارمندان کیش را بردم و دو سه مساله آنجا صورت گرفت. در قشم هم مشکلاتی مخصوصاً برای برخی عزیزان ما بوجود آمد. به هر کیفیت امام هم حکمی به من دادند و تعریف هم کردند که آقای دری مورد تائید ماست. بعد که به قم آمدم نخستین مسئولیتم کمیته انقلاب اسلامی استان مرکزی بود. بعد از آن که از اینجا رفتم امام و نماینده ایشان در استان چهارمحال و بختیاری شدم.
بنابراین وقتی امام جمعه شهرکرد، نماینده ولی فقیه بودم و حدودا در تاسیس تمام نهادهای آنجا نقش آفرین بودم. دعوای مفصلی هم در منطقه لردگان، بین دو آبادی و دو خان بود. به نام برآفتاب و سردشت که ۲۰ کیلومتری لردگان بود. اینها ۱۳ ماه تیراندازی می کردند و از تفنگ های قدیمی داشتند. من به حاج آقای قدوسی رضوان الله تعالی ضد زنگ زدم که به داد ما برسید. حالا خود شهرکرد هم مشکل داشتیم. آقای قدوسی فرمودند مگر آقای دری آنجا نیست. گفتم بنده هستم و امام جمعه هستم و حوزه هستم و صدتا کار دارم. گفت این کار هم به عهده شما است. گفتم من نمی رسم، شما دادستان بفرستید. حکم دادند جناب آقای حجت الاسلام حاج حسین علی دری نجف آبادی بعنوان دادستان انقلاب اسلامی چهارمحال بختیاری باشد. بعضی از آثار هنوز هست. خیلی سعی کردیم دعوا را حل کردیم. مسائل داخل شهر صورت گرفت. ستاد خلق ترکمن که درست می کردند آنجا هم درست کردند، آموزش و پرورش را اشغال کردند. بازار را تعطیل کردند. داستان های دیگر مفصل طول کشید. یک سال بیشتر چهارمحل بختیاری نبودم، نزدیک یک سال شد.
*بعد به مجلس آمدید.
بعد از سوی مردم شریف اردل و کیار و فارسان و کوهرنگ بعنوان نماینده انتخاب شدم و به مجلس شورای اسلامی آمدم. دوره اول خدمت بزرگانی که حضور داشتند بودم.
*عجب مجلسی!
بله. ۲۸-۲۷ شهید فقط در حزب جمهوری اسلامی ایران دادیم. بسیار شرایط حساسی بود.
*از رفقای نزدیک شما چه کسانی بودند که شهید شدند؟
رحمان استکی نماینده شهرکرد بود؛ رفیق ما بود. برادر او مجتبی استکی و یک برادر دیگر هم شهید شدند. خانواده سه شهیده استکی های شهرکرد هستند. خیلی خانواده نجیب و شریف و دوست داشتنی هستند. از دوستان ما همه اینها بودند. محمد منتظری نماینده نجف آباد شهید شد. حاج آقا نورالله طباطبائی نماینده اردستان برادر حاج آقا طباطبائی اصفهان بود. با هم کفایه مباحثه می کردیم و درس ها را برای این که فراموش نکنیم.
*شما در حزب دعوت نبودید؟
بله. شاید سه جلسه غیبت نداشتم. شهید محمد منتظری شاید سه جلسه حضور نداشت. تقدیر این چنین بود او برود و هزاران درجه را بپیماید و من هنوز مانده ام و خاک و خول می خورم. یک علت داشت. بابا حیدر یک آبادی آبرومند و باارزش است و سادات محترمی دارد. این آبادی آب نداشت. زمانی که من امام جمعه آنجا بودم دعوای سنگینی برای آب مطرح شده بود. من دنبال این رفتم که آب آبادی را درست کنم.
به تهران آمدیم و بامداد من مجلس رفتم. بعدازظهر کمیسیون برنامه و بودجه بود. و کمیسیون کار و استخدام. ما دو مسئولیت داشتیم. پس از آنجا شهر ری در سازمان تبلیغات نهج البلاغه برای خانم ها و آقایان تدریس می کردم. من نهج البلاغه هم تدریس کردم و خستگی زیاد بود. ماشین نداشتیم، در راه می گفتیم ما را تا فلانجا برساند. نماز را خواندیم. منتظر بودم اخوی که الان سرهنگ سپاه هستند و بازنشسته شدند و نجف آباد هستند، با پیکان بیاید و ما را به حزب برساند. من همچنین که کنار اتاق افتاده بودم، غش کردم. اخوی هم ظاهراً نیامد. بدین سبب بنده از فیض عظمی محروم شدم.
*این اتفاق پس از عدم کفایت بنی صدر بود؟
بله. پس از عدم کفایت بنی صدر بود. پس از این امر هم جریان انفجار مسجد اباذر روز قبل و مجروحیت حضرت آقا بود. روز بعدش جریان حزب بود. شاید تقدیر الهی بود روز قبل آقا با آن شرایط که نباشد در حزب و بماند و وجود پربرکت ایشان برای ده ها سال بعد منشا نور باشد.
*آن زمانی که عدم کفایت بنی صدر را تصویب می کردید فکر می کردید غائله به اینجاها برسد؟
منافقین مانند مار زخم خورده بودند، اما اینکه بنی صدر کامل در دام آنها بیفتد و ابزار دست آنها قرار بگیرد، تا این حد انتظار نداشتیم. کتاب و جزوه ای که بنی صدر پیش از انقلاب نوشته بود «زور ضد عقیده» بود. هر چه نوشته بود با خودش و منافقین ۱۰۰ درصد منطبق بود. زور ضد عقیده را بنی صدر ضد منافقین نوشته بود. خودش وارد این شده بود و با آنها همدست بود. تا اینجا تمکین کند که چنین جنایاتی را با این رسوایی انجام دهند. یکی دو جنایت که نبود.
* آن مرحله عدم کفایت بنی صدر را در جلساتی که می رفتید به این جمع بندی رسیدید که عدم کفایت انجام شود؟ هزینه ها هم حساب کرده بودند؟
بله. از ابتدا پای همه چیز ایستاده بوده ایم. همین الان هم همین طور است، یعنی الان شهادت برای ما آرزو است. اگر بنا باشد آقای دری در عمر ۷۰ ساله غبطه ای بخورد، غبطه شهادت را می خورد. ده ها بار هم ممکن بود اتفاق افتد. ما در حکومت نظامی در قم نزدیک بود در کشته شریعتمدار با گلوله ژ۳ کشته شوم.
*به عنوان کسی که نجف آبادی بودید و برای نجف آبادی ها آقای منتظری فرد مهمی بود، فکر می کردید پیوندی بین دفتر ایشان با منافقینی که این همه کشتار کردند، شکل بگیرد؟
انتظار ما این بود آقای منتظری بعنوان رهبری که نه، ولی آقای منتظری رابطه شاگردی و استادی با امام داشتند، خودشان هم مکرر می اظهار داشت که هرجا امام پافشردند ما هم باید پافشاریم. بدین سبب انتظار این بود این مسیر توسط ایشان با جدیت دنبال می شد و ایشان هم به من در حوادث نجف آباد گفت من راضی نیستم از ناحیه من به نظام صدمه ای وارد شود. این تعبیر ایشان بود.
*این تعبیر خود آقای منتظری بود؟
بله. گفتند من حاضر نیستم بخاطر من... من به نجف آباد رفته بودم، قبلا هم برادران رفته بودند. روز سه شنبه درگیری بود و یک نفر هم کشته شده بود. من که به آنجا رفتم حدودا مانند آبی بود که روی آتش ریخته شد. بدون حفاظت؛ گفتم مردم به مسجد جامع بیایند. سخنرانی کردم و از امام تجلیل کردم و گفتم فردا بامداد مسجد بازار – فاصله این دو مسجد ۵۰۰ قدم و کمتر بود - بیایید و از آنجا بازار می رویم و مغازه ها را باز می نماییم.
*امام از شما خواستند برای سخنرانی بروید؟
نه. امام نخواسته بود. بعد حاج احمد آقا زنگ زدند و از سوی امام از من تشکر کردند. بامداد مردم به مسجد بازار آمدند. مسجد بزرگی است. گفتیم بازار را باز می نماییم و همین کار را کردیم.
*ماموریت به شما داده بودند؟
آقای منتظری خودش گفت.
*به شما گفت؟
بله. خودش اظهار داشت که بروید. یادداشت دو صفحه ای داد و من الان به خاطر ندارم.
*که شما آنجا بروید.
بله. گفتند من راضی نیستم بابت من صدمه ای برسد.
*۱۴ خرداد ۶۸، ارتحال امام چقدر آمادگی داشتید؟
امام مایه عزت، مایه شرف ما بود. امام همیشه زنده است. امام نمرده، نمی میرد و نخواهد مرد. امام حق بزرگی به گردن ایران، اسلام، دنیای اسلام، دنیای بشریت دارد. اسوه تمام عیاری است که رمز موفقیت ایشان اخلاص، شجاعت، فتوت، فقاهت، عشق به خدا و دوده و مردم است. گوهر گرانبهایی بود که خدا بعنوان امانت بزرگ به ملت ما کرامت فرمود. رحلت امام واقعا داغ غمی بر عهده همه ما بود اما لطف خدا کمک کرد و عنایات الهی کمک کرد، شاید دعای خیر امام زمان و دعای خیر امام راحل و خون شهدا و دعای خیر ملت بزرگ ما موجب شد جایگزینی حضرت امام را خبرگان رهبری به نحو احسن تدبیر کردند و مقام معظم رهبری را بعنوان سکاندار کشتی انقلاب اسلامی و ستون فقرات نظام اسلامی تعیین کردند.
*فکر می کردید آقا انتخاب شوند؟
واقع این است که در آن شرایط شاید مناسب تر از ایشان هم نبود. عجیب این است در جریان ریاست مجلس شورای اسلامی دوره اول، نظر خود بنده آقا بود.
*مهم ترین خصوصیت این ۳۱ سال رهبری حضرت آقا را چه می دانید؟
به نظرم می رسد پایبندی به اصول اسلام، پایبندی به اصول خط امام، پایبندی به اصول انقلاب اسلامی، پایبندی به اصول قانون اساسی، معیارها و مبانی را به صورت کامل رعایت کردن و در همان چهارچوب و خط و مشی که امام حرکت می کردند، حرکت کرده اند.
*سال ۷۶ بود که آقای ناطق نامزد ریاست جمهوری شدند. شما به آقای ناطق رای دادید؟
بله.
*برای ایشان هم کار کردید.
بله. قدری برای ایشان کار کردم.
*و جالب این بود که بعنوان وزیر اطلاعات دولت رقیب آقای ناطق معرفی می شوید. چطور به شما پیشنهاد دادند؟
دو سه تا مساله است. اولا ما این رقابت ها را رفاقت می دانیم. اینطور تصور می کنم. به نظرم نیامد خیلی اصولگرایی و اصلاح طلبی خیلی پررنگ به آن معنا باشد. می گوییم همه ارزش ها را حفظ کنند.
*چپ و راست آن زمان!
بله. آن تندی و یا خط دو و سه و یا خط یک، دو و سه را من خیلی به آن معنا باور ندارم. مساله دوم این است که دولت و آقای خاتمی برای وزیر اطلاعات گیر افتاده بود. به نقطه روشنی نرسیده بودند. زمان هم سپری می شد. بامداد در مجمع تشخیص مصلحت نظام به من گفتند یا روز پنجشنبه به من گفتند، جدی نگرفتند و من هم جدی نگرفتم. دوستانه صحبت هایی رد و بدل شد. شب یکشنبه داشتم صحبت می کردم، در صندق قرض الحسنه مسجد، گفتند آقای خاتمی شما را کار دارد. موبایل هم آن زمان نبود. من آمدم ببینم با من چه کار دارند. گفتند قرار شد چه کار کنید؟ مسجد رفتید برای چه کاری؟ گفتم کار من مسجد است. به من گفت چه زمانی می توانم شما را ببینم؟ گفتم می توانم نیم ساعت دیگر خدمت شما بیایم.
نیم ساعت بعد من خودم را به ریاست جمهوری رساندم. ایشان گفتند شما با آقا صحبت کردید؟ گفتم نه، به خانه آمدم و ساعت ده بود که آقای حجازی تماس گرفتند و گفتند فردا ساعت ۶: ۱۵ یا ۶ به دیدار آقا بیایید. اظهار محبت و لطف کردند. همیشه به من احساس بزرگواری داشتند. بیرون آمدم دیدم آقای خاتمی برای ملاقات می روند. آقای خاتمی گفتند چیزی بعنوان برنامه بنویسید. من شب تا ساعت اذان بامداد برنامه ای را نوشتم. از نهج البلاغه شروع کردم. حدودا نه صفحه بعنوان دستور کار نوشتم. ایشان سه شنبه دولت خویش را معرفی نمود. یعنی دوشنبه برنامه را دادم و سه شنبه ایشان کابینه را تکمیل کرد. ایشان از من خواستند و هیچ شرط و شروطی با من نداشتند. من گفتم می روم و اختیار دارم و وظیفه خودم را انجام دهم. من نمی خواستم به کسی بی مهری کنم، می خواستم وظیفه قانونی و شرعی خویش را انجام دهم. اما بعد متوجه شدند قدری اشتباه کردند. اقای روحانی به من گفت ۸ ماه بود که اینها می خواستند شما را برکنار کنند. من وظیفه خویش را انجام می دادم، ولی ظاهراً اشتباه رفته بودم.
غائله قتل های زنجیره ای؟
غائله قتل ها نبود. پیش از این بود. از ۸ ماه قبل به غائله قتل ها نمی رسید.
*به آن ختم شد.
بازی بود. اینکه دولت خویش را این میزان درگیر کند. صد حادثه مانند آن صورت گرفت و هر کسی هر غلطی کرده باید جوابگو باشد. ما می خواستیم نظام منزه باشد. اساسا نظام منزه بود. رهبری، رئیس جمهور، مجلس و وزارتخانه...
*یعنی تغییراتی دادید که...
بله. این سیستمی است که منزه از این اتهامات است. ۳-۲ نفر خودشان خودسرانه رفتند. خودشان هم نوشتند خودسر بوده است. به ما ربطی نداشت. رفتند و غلطی کردند. پیداست وقتی ابتدا بگوییم اینها بودند، متوجه شویم یا افشا شود خیلی ها عکس العمل نشان می دهند.
*در جایی گفته بودید قتل های زنجیره ای را خود من وزیر را هم دور زدند.
بله. به من ربطی نداشت. به وزارت مربوط نبوده است. وزارت سیستم خودش را دارد. دوستانی با هم جمع می شدند که ربطی به وزارت نداشت. مثل برخی اختلافات که در ۸۸ هم صورت گرفت که با دادستان تهران بود. بنده با کهریزک بردن ۱۰۰ درصد مخالف بودم. پیش از آن خواستند آقای شاهرودی را دور بزنند و کهریزک تعداد زیادی را ببرند. بنده دادستان کل بودم و مخالف بودم و گفتم هر کسی تخلف کرده باید جوابگو باشد. نمی گردد آبروی نظام را برای این کار ببریم.
*چطور سر کهریزک مخالف بوید و این کار را کردند؟
اجرا دست بنده نبود. اجرا دست آن آقایان بود.
*و یک یادداشتی رهبر انقلاب پس از این قضایا (قتلهای زنجیره ای) برای شما فرستادند.
بله. استعفای ما که معلوم است و ۶ صفحه هم ضمیمه استعفای من معلوم است. یک نامه هم برای آقای ناطق، رئیس مجلس نوشتیم که آن هم جای خود دارد. یک نامه خدمت آقا نوشتیم. ایشان بزرگواری کردند و بسیار با پدری و بزرگواری از ما تفقد کردند. ما هم جزء ادای وظیفه و تکلیف کاری انجام ندادیم. من گفتم نمی توانم به نظام و رهبری نگویم. می گویم و هر چه شد باداباد. آنها می گفتند شما نگویید. من گفتم نمی توانم و باید بگویم. باید نظام بداند چه کسی تخلف کرده و نه پای دولتبه آن معنا در کار است و نه نظام درگیر بود. این کار غلطی بود و چه معنا دارد که کار غلط کنند.
*سال ۸۴ موافق آمدن آقای هاشمی برای ریاست جمهوری بودید؟
من مثل برخی برادرانی که آمدند خیلی راه دستم نبود؛ قبول نداشتم.
*که ایشان بیایند؟
بله.
*با ایشان صحبت هم کردید؟
بله. آنها خانه ما آمدند و می خواستند مهره ما را ببرند. نظر من مساعد نبود آن آقایان بیایند.
*یک جایی گفته بودید، آقای هاشمی اعتدال را در مقابل رادیکالیسم دوم خرداد و تندروی اصلاح طلبان بیان نمود. آقای هاشمی پس از دوم خرداد برای مجلس نامزد شدند و خیلی مورد هجمه طیف تندروی اصلاحات قرار گرفتند. پشت صحنه این چه بود؟
من در همه این موارد نامه هایی به آقای هاشمی نوشتم. بعضی از این نامه ها وجود دارد. تذکراتی به ایشان دادم. گاهی ۱۳ تذکر دادم، گاهی ۲۲ تذکر دادم.
*ایشان ناراحت نمی شدند؟
نخیر. ایشان تحمل می کرد. نه من، که همه را تحمل می کرد. از این جهت روحیه تحمل آقای هاشمی خوب بود. ممکن بود باطناً قبول نداشت ولی می پذیرفتند.
*گفته بودید در مواضع آقای هاشمی تغییر ویژه ای ایجاد نشد و هیچ گاه تغییر ۱۸۰ درجه ای نکرد. واقعاً همین طور بود؟
ممکن بود مواضعی را اعلام می کرد. مثلاً در جریان مذاکره با آمریکا مطالبی بیان می کرد ولی نقد می کردیم. ایشان آخرش هم می گفت آقا ولی امر است و هرچه آقا بفرماید همان است.
*رفاقت شما با آقای هاشمی پیش از انقلاب بود؟
بله. در مجلس هم آمدیم بیشتر شد. در کمیسیون برنامه و بودجه مثلاً در بحث مترو تهران! خیلی کارهای دیگر بود.
*آن زمان هم می گفتند برخی آقایان در قم مخالف بودند.
آقای منتظری جزو مخالفین مترو بود. می گفتند چرا پول را در زمین دفن می کنید! روستاها را آباد کنید! حرف آقای منتظری این بود. من رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بودم.
*ولی آقای هاشمی ایستاد.
بله. ایستاد و مترو را راه انداخت. بنده و آقای دکتر روحانی، آقای شیبانی و دیگران بودند. دنبال کار مترو رفتیم.
*سال ۸۸ دادستان کل کشور بودید و آن فتنه بزرگ صورت گرفت. در کمیته حل اختلاف هم بودید. درست است؟
بله.
*بازشماری کردید؟
بله. چند صندوق را بعنوان نمونه بازشماری کردیم.
*با این آقایان هم برای برطرف شدن شبهات آنها صحبت کردید؟
ما یقین داشتیم که تفاوت آرای ۱۴ میلیون تا ۲۴ میلیون معقول نیست که بگوییم تخلف یا تقلب شده است؛ این دروغ شاخ داری است. خیلی روشن است. فرض کنید تقلب هم بکنیم، ۲۰۰ صندوق هم تقلب نماییم. ۲۰۰ تا ۵۰۰ رای هم می شود ۱۰۰ هزار رای می شود. ۱۰۰ هزار رای چقدر است و ۱۰ میلیون تفاوت آرا چقدر است! ۱۰ میلیون در هیچ ناموسی در جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال قبل امکان تخلف و تقلب ندارد.
این یک دروغ شاخدار است یا رمز برای فتنه است. می خواستیم اولاً آقایانی که موضع گرفته اند حکیمانه برخورد می کردند و نه اینکه موضع های هفتگانه بگیرند که کشور را گرفتار چالش کنند و این تلخ ترین مسائل است. ثانیاً تحریک ها را ادامه ندهند. اعلامیه و اطلاعیه ندهند. مردم را برخلاف حق و عدل تحریک نکنند. بعد هم قواعد بازی رقابت را آنها به ما یاد داده اند.
*خیلی لطف کردید.
تشکر می کنم. اگر ما در این مسائل در ۴۰ سال در اطلاعات، در دادستانی، در دیوان عدالت و هر جایی قصوری داشتیم هم از امام زمان (عج) عذر می خواهیم و هم از رهبری عزیز و هم از امام راحل و هم از شما ملت و هم از خانواده معزز شهدا عذر می خواهیم. ما بیشتر از این توان نداشتیم. لایکلف الله نفسا الا وسعها این حرف ما بود. سر این حرف قاطعانه ایستادیم. ما را حلال کنید، برای ما دعا کنید.
*من خداحافظی می کنم، اما برنامه با دست خطی که حاج آقای دری به یادگار برای ما خواهند نوشت، تمام می شود.
«بسم الله الرحمن الرحیم
توفیقی شد تا در برنامه دست خط شرکت نموده و برای عزیزان زحمت ایجاد نمایم. اولاً از همه ملت شریف پوزش می طلبم. ثانیاً همگان را به اخلاص، تقوا و توکل بر خداوند سفارش می نمایم. ثالثاً جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی و ولایت فقیه امانت بزرگ امام راحل (رضوان الله تعالی علیه) است. همه باید در راه پاسداری و صیانت از این امانت بزرگ کوشا باشیم و از هرگونه ضعف، سستی، سهل انگاری پرهیز نمائیم که امید است، ملت ما هم این راه پرافتخار را تداوم بخشد».
1399/03/16
23:54:28
5.0 / 5
3009
تگهای خبر: ابلاغ , اتهام , حكم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام