سخنگوی دولت در نشست خبری مطرح كرد

سال هاست آمریكا مقر سازمان ملل را گروگان گرفته است، نفتكش انگلیسی می تواند حركت نماید

سال هاست آمریكا مقر سازمان ملل را گروگان گرفته است، نفتكش انگلیسی می تواند حركت نماید

به گزارش خبرگزاری نام سخنگوی دولت اظهار داشت: رئیس جمهور قادر خواهد بود برخلاف خواست آمریكایی ها منافع ملی ایران را دنبال كند و پژواك ایران را به گوش دنیا برساند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، علی ربیعی در نشست خبری این هفته با گرامیداشت یاد شهدا و ایثارگران دوران دفاع مقدس، اظهار نمود: این هفته درس آموزی زیادی برای همه دارد. صدام با خواری از بین رفت، اما ملت ما پابرجا بودند. ملت ایران دفاعی انجام دادند كه امروز بدخواهان جسارت تجاوز به ایران را ندارند.امروز دولت دفاع مقدس خویش را در دو جبهه تعریف می كند
وی افزود: با خدا و مردم مجدد در این هفته پیمان می بندیم كه از تمامیت ارضی كشور و ارزش های انقلاب دفاع نماییم. امروز هم دولت دفاع مقدس خویش را در دو جبهه تعریف می كند. اول رفتارهای ظالمانه آمریكاست كه قصد كوچك كردن ایران را دارد. از جانب دیگر دفاع در مقابل هر نوع تجاوزی كه صورت می گیرد و پیشبینی تجاوزهایی كه می خواهد صورت بگیرد و از سوی دیگر دفاع از معیشت و كرامت انسانی است.


نمی توانیم ایران را به ایران با منافع منطقه محدود كنیم
ربیعی اظهار داشت: در طول تاریخ جنگی رخ داد كه یك وجب خاك كشور را از دست ندادیم. آغازگر نبودیم اما دفاع كننده خوبی بودیم و ارزش های انسانی را در مقابل دشمن حفظ كردیم. امروز در كنار برادران مسلمان عراقی هستیم و به آنها در مقابل دشمنی به نام داعش كمك كردیم. نمی توانیم ایران را به ایران با منافع منطقه محدود نماییم، راه همكاری همه در منطقه است.دلیل سفر روحانی به نیویورك، رساندن پیام ملت به افكار عمومی دنیاست
وی خاطرنشان كرد: امروز سفر رئیس جمهور به نیویورك را خواهیم داشت تا زبان ملت ما از تریبون سازمان ملل باشد. رئیس جمهور ابتدا تردید داشت به این سفر برود. این سفر انجام شد و دلیلش احقاق حقوق ملت ایران و رساندن پیغام ملت به افكار عمومی دنیا است.


رییس جمهور می تواند پژواك ایران را به گوش دنیا برساند
سخنگوی دولت اظهار داشت: رئیس جمهور قادر خواهد بود برخلاف خواست آمریكایی ها منافع ملی ایران را دنبال كند و پژواك ایران را به گوش دنیا برساند. چندین دیدار با مدیران رسانه ای هم طراحی شده است.


اكنون ایالت متحد آمریكا تنهاتر از گذشته است
وی اضافه كرد: رئیس جمهور می خواهد به دنیا نشان دهد امریكا در منزوی كردن ایران موفق نخواهد شد. حالا ایالت متحد آمریكا تنها تر از گذشته است و ایران است كه در میان سران دنیا و افكار عمومی آمریكا تنها نیست.هدف طرح ائتلاف امید و صلح هرمز، بازگشت آرامش برای مردم دنیا و منطقه است
سخنگوی دولت اظهار داشت: مقاومت ما رو به گسترش است و راهكارهای ما برای ادامه زندگی موفق تر است. طرح ائتلاف امید و صلح هرمز ایده ای است كه رئیس جمهور در سخنرانی خود عرضه خواهد نمود. هدفش بازگشت صلح و آرامش برای همه مردم دنیا و منطقه است.
وی تصریح كرد: رئیس جمهور ائتلاف امید را تقدیم سازمان ملل خواهد نمود و با جزئیات بیشتری این طرح را برای صلح در منطقه تشریح می كند.
ربیعی با اشاره به شروع سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: بهار دانش را به همه مردم تبریك می گوییم. روز گذشته برنامه های وزارت آموزش و پروش در هیات دولت صورت گرفت، اینكه دولت چه زیرساخت هایی را می تواند فراهم آورد مورد بررسی قرار گرفت. انتخاب حاجی میرزایی هم امیدهایی برای حل مشكلات این حوزه بوجود آورده است.


روحانی پس از سفر نیویورك، در آموزش و پرورش حضور می یابد
وی سپس توضیحاتی درباره این وزارتخانه عرضه داد و اظهار داشت: رئیس جمهور پس از سفر در این وزارتخانه حضور خواهد داشت و مشكلات را در همان جلسه بررسی می كند. نسبت استخدام ها و شیوه استخدام افرادی كه هم اكنون در این وزارتخانه هستند بررسی خواهد شد. ارتقای مدارس دولتی همچون موارد مهم می باشد.


مخالفتی با مدارسی كه با پول مردم اداره می گردند نداریم
ربیعی اظهار داشت: ما مخالفتی با مدارسی كه با پول مردم اداره می گردند نداریم، اما شرطش رقابت برابر با مدارس دولتی است.


سامانه استخدام در آموزش و پروش ایجاد می شود
وی تصریح كرد: سامانه استخدام در آموزش و پروش ایجاد خواهد شد. پرسش مهر امسال هم به نشاط دانش آموزان می پرداخت. دیپلمی كه بتواند وارد بازار كار شود افزایش مهارت های اجتماعی و فردی و افزایش قدرت مدرك دیپلم مورد بررسی قرار گرفت. نقدی هم حاجی میرزایی درباره كنكور عرضه داد.


نفتكش انگلیسی می تواند حركت كند
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در ارتباط با آزادسازی نفتكش انگلیسی اظهار داشت: سازمان بنادر ما اعلام نمودند كار حقوقی این نفتكش به پایان رسید. زمینه آزادی نفتكش فراهم شده و می توان حركت نماید، روال اداری اش انجام شده است.


سال هاست كه آمریكا مقر سازمان ملل را گروگان گرفته است
وی در پاسخ به پرسشی درباره سیاسی كاری دولت آمریكا درباره صدور ویزا برای هیئت ایرانی اظهار داشت: خیلی طبیعی است كه امریكا تلاش كند ما كمتر در خاك ایالت متحده امریكا صحبت نماییم. وقتی وارد جنگ می شوند از همه ابراز استفاده می نمایند. تاخیر غیر قانونی بود، هیئت همراه را كوچك كرد. رسانه های ما را منع كردند در صورتیكه ما برخلافش عمل می نماییم. فشاری كه سازمان ملل به آنها داد مشكل را حل كرد. یكی از دلایلی كه ما می خواستیم بریم همین بود كه آنها نمی خواستند ما باشیم و ما می خواستیم آنان جواب فشارشان را نگیرند. متاسفانه سال هاست كه آمریكا مقر سازمان ملل را گروگان گرفته است.


امریكا هم باید تحریم ها را لغو كند و هم به شرایط مذاكره برگردد
وی در پاسخ به سوالی درباره توییت كریستین امان پور در خصوص آمادگی ایران برای مذاكره با ترامپ، اظهار داشت: امریكا باید هم تحریم ها را لغو كند و هم به شرایط مذاكره برگردد. در آن صورت تصمیمات لازم را اتخاذ می نماییم. هیچ تناقضی هم بین گفته های مسئولین در این عرصه وجود ندارد.


كسی از راه سازمان سنجش بدون قوانین وارد نشده است
ربیعی درباره صندلی فروشی در دانشگاه ها اظهار داشت: این خبر نگرانی برای كسانی كه زحمت می كشند به دانشگاه برسند بوجود آورده است. عین واقعیت را می گویم؛ به هیچ شكلی از راه سازمان سنجش كسی وارد دانشگاه نشده است. در پنج سال قبل هم كسی از راه سازمان سنجش بدون قوانین وارد نشده است.
وی افزود: یك خلاف طی پنج سال قبل صورت گرفت كه حراست در ابتدا جلوی آنرا گرفت.
سخنگوی دولت اظهار داشت: حدود ده هزار پرونده برای دانشجویان ایرانی كه در خارج تحصیل می كردند به وزارت بهداشت ارسال شد. سه هزار پرونده از این تعداد رد شد. از حوزه تصمیم گیری خارج شد. بحثی عنوان شد كه انانی كه حدود سی و شش واحد در خارج تحصیل كردند اگر خواستند به داخل بیایند. از آن تعدادی كه گفتم بخشی از دانشگاه غیر معتبر بودند و بخشی سندسازی شده بود. بخشی از افراد واحدهای لازم را طی نكرده بودند. آنچه كه رخ داد این بود كه یك میلیارد تومان پول گرفتند كه شخصی سندسازی كند و به دانشگاه داخل بیاید. این شركت ها كه پول می گرفتند به قوه قضاییه عرضه شدند.
ربیعی اظهار داشت: این دختر خانومی كه عنوان شد نه فهرست نمره داشته و نه ثبت نام شده است، نه در فهرست نمرات دانشكده وجود داشته است. آنچه كه رخ داده دوستی با چند دختر بوده است كه از راه آنان وارد دانشگاه شده، به استاد گفته اسمم را در فهرست خودتان اضافه كنید تا اسمم در حذف و اضافه وارد فهرست شود. شركت ها هم از او سوء استفاده كردند و با او مصاحبه كردند. با اطمینان می گویم كه از راه كنكور نیامده و سوءاستفاده شده است.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سخنگوی دولت در ادامه این جلسه اظهار داشت: به سه رئیس دانشگاه خوبمان اعتراض شده كه جلوی بورس ها را گرفتند؛ امیدواریم با حسن نیت با مشكل آنان كه می خواستند از حریم دانش حفاظت كنند برخورد شود.


روابط مان را با هر كشوری كه در شرایط تحریم در كنار ماست، گسترش می دهیم
وی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص ورود ۵ هزار نیروی امنیتی چینی برای حفاظت از سرمایه های چینی اظهار داشت: نمی دانم یك دفعه خبر می آید ما خزر را فروختیم به روس ها یا واردات نیروی امنیتی داریم. با هر كشوری كه در شرایط تحریم در كنار ماست قصد گسترش روابط داریم همچون چین. آنچه كه بحث بوده ما دنبال توافق استراتژیك دراز مدت ۲۵ ساله بودیم. از هرگونه سرمایه گذاری خارجی در كشورمان استقبال می كنیم؛ ضمن استقبال هیچ خصوصیت خاصی برایشان قائل نیستیم. آنچه كه بیان شده بود پیشبینی رابطه ۲۵ ساله با چینی ها بود. از كشورهایی كه در دوران تحریم به ظلم ایالت متحده توجه نمی كنند تشكر می نماییم و دستشان را می فشاریم.
ربیعی با آرزوی سلامتی برای كارگران هپكو اظهار داشت: تولیدات هپكو كم شده، خریدار نیست و تكنولوژی اش باید نو شود. خصوصی سازی هایی كه صورت گرفت ناسالم نبود اما افراد نتوانستند از عهده تعهداتشان بر بیایند. شاید صلاحیت فرد باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.
وی افزود: كارگران زیاد با من صحبت كردند، می خواهند امنیت شغلی شان حفظ شود و تولید بالا برود. كنسرسیومی بر مبنای خواست آقای روحانی به وجود آمد، گل گهر در این كانون وجود دارد. این كنسرسیوم می تواند تولید را بالا ببرد و هم كارگران هپكو كه دنبال آرامش هستند، به آرامش برسند.

امیدواریم مشكلات هپكو بزودی برطرف شود

شیوه كوچك كردن دولت با دقت لازم صورت می گیرد

وی با اشاره به اینكه مقرر است روغنی مدیرعامل بعدی هپكو باشد، اظهار داشت: قرار بود یكی از استانداران ما مدیرعامل هپكو شود. امیدواریم مشكلات آنها بزودی بر طرف شود. الان روی خصوصی سازی ها خیلی دقت می شود. به خاطر همین است كه در جلسه سران سه قوه برای واگذاری طرح های اقتصادی به بخش خصوصی عنوان شد كه رئیس دیوان محسابات و دكتر نوبخت در سطح استان ها فهرست تهیه كنند. شیوه كوچك كردن دولت با دقت لازم صورت می گیرد.
ربیعی در ارتباط با لغو ویزای دانشجویان برای تحصیل در آمریكا اظهار داشت: دنبال این مورد هستیم. امیدواریم این زورگویی ها جلویش گرفته شود.
وی با تشكر از قوه قضاییه برای به جریان انداختن لایحه تامین امنیت زنان در مقابل خشونت، اظهار داشت: چون بخشی از این لایحه مربوط به امور قضایی است و قوه قضاییه باید اعلام نظر كند به این قوه فرستاده شد. اصلاحاتی قوه قضاییه روی این لایحه انجام داد و به مجلس فرستاده می شود. در سایر بخش ها هم دولت ملاحظات نهایی خویش را انجام داده و به مجلس شورای اسلامی می فرستد.
ربیعی اظهار داشت: بعضی وقت ها به طورغیرمنصفانه ای دولت را نقد می كنند. اختلاف نظر را مفید می دانیم اما نباید محكوم نمود. از همه رسانه ها هم خواستیم از نظر همه استفاده كنند.


امروز در دنیا كسی ما را مقصر نمی داند
وی افزود: پدیده ای مثل ترامپ نه فقط برای ما كه برای دنیا غیر قابل انتظار بود. امروز در دنیا كسی ما را مقصر نمی داند. كسانی كه ما را نقد می كنند می گویند صبر استراتژیك داشتیم.


هر چه به جلو برویم فضا برای كار منطقه ای فراهم می شود
سخنگوی دولت تصریح كرد: به زندگی اقتصادی خودمان ادامه می دهیم. بعضی از كشورهای منطقه ابراز تمایل دارند كه به افراطی گری نپیوندند. هرچه به جلو برویم فضا برای كار منطقه ای فراهم می شود. ایده ای كه رئیس جمهور به سازمان ملل می برند هم برپایه همكاریهای منطقه ای است.


برخی كشورها وارد ائتلاف هایی شدند كه برایشان خوب نبود
ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری در پاسخ به پرسشی در خصوص اینكه آیا دولت احساس می كند فتنه خاصی در منطقه صورت می گیرد كه طرح هرمز را عرضه می كند، اظهار داشت: سابقه نداشته است دولتی بخواهد رای بگیرد بگوید من سرزمینی را اشغال می كنم و به من رای بدهید. بعضی از كشورهای منطقه با فشار آمریكا و اشتباه استراتژیك وارد ائتلاف هایی شدند كه برایشان خوب نبود. ما نمی توانیم بی تفاوت باشیم. ما از روابط خوب با همسایگان منتفع می شویم. طرح ما جوامع مسلمان و غیر مسلمان در منطقه را نسبت به جمهوری اسلامی منعطف می كند. ما همواره باید با ایده های جدید حركت نماییم. امكان موفقیت این ایده ها را هم كم نمی دانیم. چند بار در سازمان ملل ایده هایمان از بحث گفتگو تمدن ها و جهان عاری از خشونت هژمونی درست می كند و قدرت فرهنگی ما را زیاد می كند.


با روس ها روابط خوبی ایجاد كردیم
وی در ارتباط با روابط مالی ایران با روسیه اظهار داشت: با روس ها روابط خوبی ایجاد كردیم. یكی از كارهایی كه می نماییم حذف دلار در مبادلاتمان است. هم نفت می دهیم و هم سایر كالاها را صادر می نماییم وهم از دلار استفاده نمی نماییم. امكان دارد كشورهای اوراسیا را هم در روند كاری كه الان با روسیه می نماییم اضافه نماییم. شاید در آینده كه تحریم هم نداشتیم این سیاست را دنبال نماییم.
ربیعی در پاسخ به پرسشی در خصوص اینكه آیا ایران اجازه مانیتورینگ به آژانس بین المللی می دهد یا خیر، اظهار داشت: اگرمعاهده به صورت كامل اجرا شود ما هم عمل می نماییم. آن دوره در زمان اوباما آنها به تعویق انداختند و نتوانستند به كنگره ببرند. به هر حال ما آماده هستیم هرچه در معاهده است را انجام دهیم.
وی در ارتباط با میزان صادرات اظهار داشت: هیچ دولتی نمایشگاه اجناس صادراتی برگذار نكرد. در شش سالی كه من در دولت بودم حتی برای آمبولانس های پیشرفته هم مهندس نعمت زاده موظف بود ابتدا ظرفیت داخلی را بسنجد.
ربیعی در انتها در ارتباط با حذف یارانه دهك های بالا اظهار داشت: سخنگویی تعیین كردیم تا به مردم توضیح دهد، فقط هم برای افراد پر درآمد است.
وی در انتها اظهار داشت: یكی از موضوعاتی كه جمشید انصاری در دولت پیگیری می كند ثبت دارایی مسئولین در سامانه است و اطلاعات دولت بارگذاری شده است.1398/07/01
19:21:27
5.0 / 5
4464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام