رئیس جمهور در آئین بهره برداری از مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب:

جایگاه چهاردهم ایران در تولید آلومینیوم، دهم در فولاد و پانزدهم در مس بسیار حائز اهمیت می باشد

جایگاه چهاردهم ایران در تولید آلومینیوم، دهم در فولاد و پانزدهم در مس بسیار حائز اهمیت می باشد

به گزارش خبرگزاری نام رئیس جمهور در آئین بهره برداری از مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، گزارش تحولات عظیم كشور در حوزه صنایع معدنی را بسیار امیدوار كننده خواند و اشاره كرد: رساندن ایران از جایگاه هیجدهم به جایگاه چهاردهم جهان در تولید آلومینیوم وجایگاه های دهم در تولید فولاد و پانزدهم در تولید مس، بسیار حائز اهمیت می باشد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در این آئین كه بوسیله ویدئو كنفرانس برگزار شد، با قدردانی از همه متخصصان، مهندسین و كارگرانی كه برای عمران و آبادانی ایران اسلامی می كوشند، اظهار داشت: یكی از افتخارات دولت تدبیر و امید است كه ما تولید آلومینیوم را صددرصد افزایش دادیم كه ۷۲ درصد افزایش مربوط به همین واحد است كه در واقع امروز فاز اول آن راه اندازی شد.
مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در لامرد فارس، در زمینی به مساحت ۲۰۰ هكتار و ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم، دارای تكنولوژی ساخت۴۳۰ كیلوآمپر- NEUI است.
این مجتمع دارای اسكله اختصاصی، تاسیسات تخلیه و بارگیری و انبار مواد اولیه بوده و با هدف توسعه صادرات، افزایش درآمد پایدار، ایجاد اشتغال و استفاده بهینه از منابع عظیم گازی كشور به بهره برداری رسیده است.
رئیس جمهور از تداوم روند ساخت این مجتمع به رغم فشارهای ناشی از تحریمهای ضد ایرانی و همین طور اجرای آن طی دوره زمانی نسبتا كوتاه قدردانی كرد و اظهارداشت: این واحد صنعتی در یك زمان نسبتا كوتاهی به تولید رسیده و این سرمشق بسیار خوبی است و البته در این روند، تلاش بخش خصوصی، شركت قدیر، ایمیدرو، تلاش بانك ها و كنسرسیوم بانك ها بسیار مهم بوده است.
روحانی اظهار داشت: در مجموع كار بزرگی در این مجتمع انجام گرفته است. در همین دولت در سال ۹۴ این پروژه كلنگ زنی شد و امروز پس از ۴ سال افتتاح می شود. نكته بسیار مهمی شما گفتید كه با تولید كامل این واحد كه ان شاءالله امیدواریم تا آخر سال به تولید كامل برسد و همین طور تولید جاجرم، تولید آلومینیوم كشور به دو برابر افزایش یافته و این خیلی مهمست.
رئیس جمهور همین طور از برنامه ریزی مسئولان مربوطه برای تكمیل چرخه تولید در حوزه آلومینیوم و توجه به صنایع بالادستی و پایین دستی این صنعت، قدردانی كرد.
روحانی در توضیح وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نقش برجام در تحقق ساخت این مجتمع بزرگ تولیدی اظهارداشت: مردم ما همه آثار برجام را نمی دانند و خیلی مهمست كه بدانند در نفت و گاز و صنایع معدنی و در دیگر صنایع، چه تحولاتی برجام از سال ۹۴ ایجاد كرد. یكی از آن موارد همین صنایع آلومینیوم جنوب است كه توافق برجام موجب شد كه در آخر ۹۴ این پروژه بتواند فعال شود.
رئیس جمهور اظهار داشت: مردم عزیز ما باید بدانند كه این پروژه ای كه امروز افتتاح می شود پروژه یك میلیارد دلاری است یعنی یك میلیارد دلار در این پروژه هزینه شده و امروز فاز اول آن افتتاح می شود و امیدوارم بطور متناوب قدم های بعدی در این پروژه برداشته شود تا آخر سال ۹۹ بتوانیم ان شاءالله به تولید كامل برسیم.
منبع:

1399/02/04
14:04:50
5.0 / 5
2913
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام