تحلیل واشنگتن پست از رویكرد دوگانه ترامپ درقبال ایران

تحلیل واشنگتن پست از رویكرد دوگانه ترامپ درقبال ایران

به گزارش خبرگزاری نام یك روزنامه آمریكایی در گزارشی سیاست های دوگانه دونالد ترامپ درقبال ایران را ناشی از تمایل او برای مقابله با ˮیك دشمن سرسختˮ و اشتیاقش برای حصول توافق با تهران توصیف كرد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود نوشت: رئیس جمهور ترامپ از طرفی ایران را بزرگ ترین تهدید خاورمیانه می خواند كه سخت ترین تحریم ها را هم ضد آن اعمال كرده است و از سویی دیگر مشتاقانه مایل به نشستن پای میز مذاكره با رهبران ایران است. وی همینطور روز دوشنبه در كاخ سفید به خبرنگاران اظهار داشت كه خواستار جنگ با هیچ كسی نیست و سپس كمتر از یك ساعت بعد از آن، اظهار داشت كه فكر می كند یك اقدام نظامی ضد ایران می تواند یك پاسخ مناسب (به حمله اخیر به پالایشگله نفتی آرامكو در عربستان) باشد.
این تناقضات سرگیجه آور از دیدگاه ترامپ دارای منطق مشخصی است اما عدم قطعیت و آشفتگی تصمیم گیری در سیاست خارجی ترامپ را هم برجسته می كند. رئیس جمهور ترامپ میان یك اجبار سیاسی برای مقابله با ایران و جلب رضایت حامیان جمهوری خواه جنگ طلب و متحدانش همچون اسرائیل و عربستان و درك سیاسی خود برای عدم مداخله خارجی و حصول یك توافق (با ایران) گیر افتاده است.
عدم قطعیت درمورد اینكه ترامپ كجا ایستاده است، دیگر چالش های پیش روی آمریكا در خاورمیانه را پیچیده، اسرائیل را دلسرد و به اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی پیشین آمریكا كه یك جنگ طلب ضد ایرانی به شمار می آید، كمك كرده است.
سیات دوگانه ترامپ درقبال ایران بر این اساس بنا شده است كه با خروج از توافق هسته ای 2015 و بازگرداندن تحریم ها ضد ایران، وی می تواند هم جنگ طلبان را راضی كند و اعتقاد دارد با این كار می تواند ایران را هم پای میز مذاكره ای بكشاند كه به حصول توافق با نام ترامپ منجر خواهد شد.
بن كاردین سناتور دموكرات در اینباره اظهار داشت: این روش پیاده كردن دیپلماسی نیست و تنها به افزایش ریسك سوء محاسبه از جانب هر دو كشور ایران و آمریكا می انجامد.
ترامپ در صورت دیدار با حسن روحانی نخستین رئیس جمهور آمریكا خواهد بود كه از دهه 1970 تابحال با یك رئیس جمهور ایران ملاقات می كند كه به قول مشاورانش برای ترامپ بسیار خوشایند خواهد بود. وی به شكلی بی سابقه بارها از تمایلش برای مذاكره با ایران صحبت كرده است.
همینطور یك مقام ارشد دولت آمریكا و یك مشاور می گویند كه متحدان سیاسی هم به دونالد ترامپ سفارش كرده اند، هرگونه اقدام نظامی سبب تشدید اوضاع و صدمه زدن به وجهه او در بین كسانی می شود كه وعده ترامپ در خصوص "اول آمریكا" و محدود كردن هزینه های آمریكا در خارج از كشور را پسندیده اند.
تهدیدات ترامپ در خصوص استفاده از گزینه نظامی ضد ایران ناشی از میل او برای مقابله با یك دشمن سرسخت با اقداماتی سخت گیرانه تر است، چیزی كه به قول او رئیس جمهور اوباما نتوانست انجام دهد. پیشنهاد او برای مذاكره با ایران هم ناشی از این باورش است كه وی می تواند یك مذاكرات به مراتب سخت تر از آنچه اوباما انجام داد را هدایت كند.1398/06/26
22:30:13
5.0 / 5
4607
تگهای خبر: حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام