زمان تصمیمات سخت

زمان تصمیمات سخت

به گزارش خبرگزاری نام این روزها همه اتفاق نظر دارند كه اوضاع و احوال كشور خوب نیست. امروز هم آنهایی كه شغل ثابت دارند (چه كارمند دولت و چه كارمند بخش خصوصی) و چه آنهایی كه شغل ثابت ندارند، احساس ناامنی اقتصادی می كنند. بطور حتم یك اتفاق عمومی در سطح جامعه سبب این وضعیت شده است.اگر از منظر اقتصادی به این داستان نگاه نماییم، وقوع تلاطم های بزرگ در عرصه اقتصاد كلان است. تلاطم های پیاپی نرخ ارز و نرخ تورم كه سبب بی ثباتی و عدم امكان تصمیم گیری شده است؛ چه تصمیم گیری بنگاه ها و چه تصمیم گیری افراد به منظور زندگی خصوصی و آینده شان.
جدای از تلاطم های اقتصاد كلان، عامل مهم دیگری كه سبب بی ثباتی اقتصادی شده و نباید فراموش شود، تشدید تحریم ها در یكی دو سال گذشته است كه به صورت های مختلف خویش را نشان داده است. در كنار این ها هم سیاست گذاری های نادرست اقتصادی در داخل هم مزید بر علت شده است.
احساس امنیت اقتصادی، یك سرمایه مهم اجتماعی است و فقدان آن مانع بزرگی در مقابل فعالیتهای اقتصادی و ایجاد رونق و پیشرفت كشور بشمار می رود و باید برای حل آن هر چه زودتر تدبیری كرد. در سطح اقتصاد كلان در سیاست گذاری های اقتصادی در درجه اول باید تورم كنترل شود و نرخ ارز ثبات پیدا كند. از جانب دیگر، باید یك تفكر اساسی به حال روابط تضعیف شده بین المللی ایران با دنیای خارج و مسئله تحریم ها كرد.
در ابعاد اقتصادی همچون ایران باید بدانیم كه ما یك روستا نیستیم كه اگر كسی دورمان خط كشید، از گرسنگی بمیریم. ما یك اقتصاد ۸۵ میلیونی هستیم. بطور حتم تهدیدات خارجی بر اقتصاد ما اثرات منفی خواهد گذاشت. بدون ارتباط سالم با دنیا روز به روز وضعیتمان بدتر خواهد شد، ولی این بدتر شدن اوضع، امكان دارد با نرخ رشد منفی ۱۰ درصد باشد، امكان دارد با نرخ صفر و یا حتی مثبت یك درصد و دو درصد. بین این ها تفكیك وجود دارد.
بدون ارتباط با دنیا نمی توان به رشد بالای دو درصد دست پیدا كرد، اما زمانی تهدید خارجی وجود دارد و نرخ رشد اقتصادی هم به صفر و حتی یك درصد منفی میل می كند. زمانی هم سیاست ارزی نادرست پیش می گیریم و نرخ رشد اقتصادی به منفی ۹ درصد می رسد، یعنی هر تدبیر خارجی را در نظر می گیریم، درجه بی تدبیری اقتصاد را هم باید در آن ضرب كرد تا نتیجه اش مشخص شود. اگر درجه بی تدبیری اقتصاد كم باشد، اثر تهدید خارجی هم كم می شود.
اقتصاد اصول خاص خویش را دارد. تصمیمات سخت باید گرفته شود و تبعات و عواقب آن هم سنگین خواهد بود. هر چقدر این اصول بیشتر به حاشیه رود، عواقب سنگین ترین به وجود خواهد آمد. در وضعیت فعلی اقتصاد ایران باید مسیری پیدا كرد كه انگیزه سرمایه گذاری برای توسعه و ایجاد كسب وكارهای جدید به وجود آید؛ تا جایی كه سرمایه گذاران به جای فعالیتهای مولد، با انباشت سرمایه خود در بازار طلا و ارز یا خروج سرمایه شان از كشور، از سرمایه خود محافظت نكنند. تدبیر، تنها راه برون رفت از این نااطمینانی اقتصادی می باشد.
* تحلیلگر اقتصادی

۲۲۳۲۲۵

1398/11/25
14:25:16
5.0 / 5
4207
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام