روند تأمین كالاهای اساسی امسال باید در سال ۹۹ هم استمرار یابد

روند تأمین كالاهای اساسی امسال باید در سال ۹۹ هم استمرار یابد

به گزارش خبرگزاری نام معاون اول رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه باید روند مناسب تأمین و تخصیص ارز مورد نیاز كالاهای اساسی كه در سال ۹۸ انجام شد در سال ۹۹ هم استمرار پیدا كند، اظهار داشت: لازم است نیازهای ارزی سال ۹۹ برای تأمین كالاهای اساسی به صورت دقیق و كارشناسی احصاء شود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، در جلسه بررسی نحوه تأمین ارز مورد نیاز كالاهای اساسی با قدردانی از دستگاه های اجرایی در رابطه با تأمین كالاهای اساسی امسال اضافه كرد: با وجود فشارها و محدودیت های سالجاری، همت و تلاش بانك مركزی و سایر دستگاه های ذیربط سبب شد مشكلی برای تأمین كالای اساسی در كشور وجود نداشته باشد. معاون اول رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه خوشبختانه امسال كالاهای اساسی مورد نیاز جامعه به وفور در بازار موجود بوده است، تصریح كرد: بر اساس گزارش ها حجم زیادی از كالاها هم الان در بنادر مختلف كشور وجود دارد كه بعد از ترخیص در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
جهانگیری همینطور بر ضرورت بررسی و احصاء نیاز ارزی تأمین كالاهای اساسی برای دو ماه باقی مانده سالجاری تاكید كرد و تصریح كرد: لازم است بانك مركزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرك جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه های اجرایی ذیربط جلسه ای را در مورد احصاء و برآورد میزان ارز مورد نیاز كالاهای اساسی برای دو ماه باقی مانده از سالجاری برگزار كنند تا دغدغه ای برای ایام پایانی سال وجود نداشته باشد.
معاون اول رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه باید روند مناسب تأمین و تخصیص ارز مورد نیاز كالاهای اساسی كه در سال ۹۸ انجام شد در سال ۹۹ هم استمرار پیدا كند، اظهار داشت: لازم است نیازهای ارزی سال ۹۹ برای تأمین كالاهای اساسی به صورت دقیق و كارشناسی احصاء و بگونه ای برنامه ریزی شود كه مردم در سال آینده هم همانند سالجاری دغدغه ای برای تأمین كالاهای اساسی نداشته باشند و انواع و اقسام كالاهای مورد نیاز در بازار به وفور توزیع شود.
جهانگیری همینطور لزوم اتصال سامانه های الكترونیكی گمرك، بانك مركزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت را هم مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: اتصال همزمان و برخط سامانه های این سه دستگاه می تواند نظارت هر چه بیشتر بر روند تخصیص ارز و واردات كالای اساسی را بهبود بخشد.
در این نشست كه وزرای صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، سرپرست وزارت جهاد كشاورزی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس كل بانك مركزی هم حضور داشتند، معاون ارزی بانك مركزی گزارشی از میزان تأمین و تخصیص ارز مورد نیاز كالاهای اساسی در ده ماهه سپری شده از سالجاری ارائه كرد.
قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی هم در این نشست گزارشی از میزان واردات كالاهای اساسی امسال متناسب با میزان ارز تخصیص یافته ارائه كرد و اظهار داشت: هماهنگی ها و بررسی های لازم برای برآورد ارز مورد نیاز تأمین كالاهای اساسی برای سال ۹۹ هم انجام شده و در جلسه ای با سایر دستگاه های اجرایی نهایی خواهد شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم در این جلسه گزارشی از میزان ارز تخصیص یافته امسال به بخش بهداشت و درمان ارائه كرد و اظهار داشت: هیچ مشكلی برای تأمین دارو و تجهیزات درمانی و پزشكی وجود ندارد و امیدوارم با برنامه ریزی های انجام شده بتوانیم برای سال آینده صرفه جویی ارزی هم داشته باشیم.
در ادامه این جلسه مبحث برآورد میزان ارز مورد نیاز كالاهای اساسی در دو ماه پایانی سال جاری و برای سال آینده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد در جلسه ای با عضویت وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرك جمهوری اسلامی ایران، بانك مركزی و سایر دستگاه های مرتبط، میزان ارز مورد نیاز برآورد شده و در اسرع وقت طی گزارشی اعلام گردد. ۲۲۳۲۲۹

1398/11/08
20:59:04
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام