سرنوشت بودجه 99 چه خواهد شد؟

سرنوشت بودجه 99 چه خواهد شد؟

به گزارش خبرگزاری نام مجلس شورای اسلامی در حالی بررسی مفاد آخرین لایحه بودجه قر ن حاضر را در دستور كار بررسی قرار داده است كه ˮآچمز بنزینی ˮ در آستانه انتخابات، شیوه برخورد با لایحه بودجه را تغییر داده است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از خبر آنلاین، هر چند بررسی بودجه همواره با اما و اگرهایی در مجلس شورای اسلامی هم راه است و از یك سو دولت ها نسبت به تغییرات مفاد پیش بینی شده آگهی می دهند و از طرف دیگر مجلسی ها در صدد نشان دادن هویت خود در این بزنگاه هستند اما لایحه بودجه سال آینده با وضعیتی تازه و متفاوت مورد بررسی قرار می گیرد.
از كوشش برای رد كلیات این لایحه می توان دریافت، داستان آخرین بودجه قرن، بدون دردسر به سامان نخواهد رسید. حالا هم نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آخرین روزهای حضورشان بر صندلی های نمایندگی را سپری می كنند و هم دولت دوازدهم، در حال رتق و فتق امور در آخرین ماه های باقیمانده از دوره ماموریت است. صف آرایی نمایندگان این دفعه اما برابر بودجه، طعمی انتخاباتی دارد.
قسمتی از تنش های به وجود آمده به داستان بنزین باز می گردد. آنچه در آخرین روزهای آبان ماه رقم خورد، بازی انتخاباتی نمایندگانی كه برای سه ماهه پایانی ماموریت خود تدارك ویژه ای دیده بودند را بر هم زد. این چنین بود كه بودجه محلی جهت راه اندازی بازی جدید انتخاباتی نمایندگان می تواند باشد.
ویژگی های سال ۹۹
سال آینده را می توان سالی بسیار خاص برای اقتصاد و سیاست ایران دانست. تداوم تحریم های امریكا مقابل ایران و كاهش شدید درآمدهای نفتی، شیوه تامین مالی در كشور را تغییر داده است. ساختار مبتنی بر چانه زنی بودجه، حالا خودرا نشان میدهد. دستگاه هایی كه بودجه كمتر به واسطه كمبود منابع می گیرند، خود لباس منتقد بر تن كرده و گواهی می دهند بودجه كارشناسی تدوین نشده است.
ماجرایی كه برای خیلی از دستگاه های بودجه بگیر احتمال وقوع دارد چونكه بررسی ها نشان میدهد تنگنای مالی ایران در سال آینده با سادگی برطرف نخواهد شد. از طرف دیگر رشد منفی اقتصادی و رشد بالای تورم نیز اقتصاد را به سوژه شماره یك بدل كرده است، بدین سان بسیاری بر این عقیده اند كه از تنور اقتصاد می توان نانی برای انتخابات پخت. این چنین است كه افزایش قیمت بنزین آزاد به سه هزار تومان در هر لیتر از یك سو و سهمیه بندی بنزین از طرف دیگر سبب شد بازی انتخابات شكلی دیگر را بگیرد.

مخالفان چه می گویند؟
منتقدان دولت، حلقه اصلی مخالفان با بودجه سال ۱۳۹۹ را می سازند. حالا نمایندگان عضو كمیسیون تلفیق پی در پی خبر از ارسال پیامك هایی می دهند كه محتوای آنها بر مجاب كردن نمایندگان برای رد كلیات بودجه دلالت دارد. داستان پیامك در ایران اما داستانی تكراریست. شیوه بیان مخالفت با طرح ها و لوایح حالا ساده تر از قبل شده است. پیامك جای شبنامه را گرفته است. صد پیامك تنها برای رد شدن كلیات بودجه و دروغ پردازی از قول رئیس جمهوری درباب استعفا و... همگی عواملی است كه نشان میدهد برخی منتقدان بنا ندارند بودجه سال اینده را به سامان برسانند.
در صورتیكه محتوای انتقادهایی با امضای تعدادی از كارشناسان مركز پژوهشهای مجالس، كارشناسان اقتصادی، بسیج دانشجویی و... منتشر می شود، بر غیر واقعی بودن منابع درآمدی پیش بینی شده خصوصا درآمد نفت و درآمد حاصل از واگذاری ها و... دلالت دارد اما نمایندگان منتقد در مصاحبه های مكرر خود تاكید دارند كه میزان افزایش درآمدها برای كاركنان دولت و... واقعی نیست. این دو نظر در حالی همزمان از طرف منتقدان دولت مورد استناد قرار می گیرند كه چون دو خط موازی امكان تجمیع با یكدیگر را ندارند.
بنظر می رسد بازی انتخاباتی منتقدان در ایام آتی وارد فاز تازه ای می شود. صراحت بی سابقه مركز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در انتقاد از كلیات بودجه در كنار كاندیداتوری خیلی از منتقدان روشن می كند داستان آخرین بودجه دولت دهم بسادگی به انتها نخواهد رسید. بنظر می رسد بودجه عرصه تسویه حساب های انتخاباتی است، تسویه حساب هایی كه شاید ماجرای پیچیده و بغرنج FATF در دو ماهه حساس باقیمانده از مهلت ایران برای تصویب لوایح دو گانه در مجمع تشخیص مصلحت نظام و تعیین تكلیف ایران برای پیوستن یا عدم پیوستن به آن تحت الشعاع قرار دهد.
۲۲۳۲۲۳

1398/10/10
12:45:54
5.0 / 5
4804
تگهای خبر: دولت , مجلس , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام