مهر از استان سمنان گزارش می دهد؛

جذب اعتبار برای نیمه تمام ها

جذب اعتبار برای نیمه تمام ها

خبرگزاری نام: به گزارش خبرگزاری نام، سفر دوم هیأت دولت به استان سمنان بزودی صورت می گیرد سفری که به نظر می آید اولویت آن می بایست طرح های نیمه تمام، آب و همینطور اشتغال جوانان باشد.خبرگزاری مهر، گروه استانها - محمد حسن مقدم نیا: دومین سفر هیأت دولت سیزدهم به استان سمنان طی روزهای آتی صورت خواهد گرفت و نشانه آن هم حضور معاون اجرایی رئیس جمهور و همینطور وزیر اقتصاد ظرف یک هفته در سمنان است سفرهایی که نوید حضور هیأت دولت به استان را می دهد.
هیأت دولت سیزدهم یک مرتبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰ به استان سمنان سفر کرد. سفری که توانست به لحاظ عمرانی بسیار شرایط خوبی را برای استان مهیا سازد اما همچنان صاحب نظران معتقد هستند که تکمیل نیمه تمام ها، اشتغال و همینطور آب مهم ترین مطالبی است که باید در دومین سفر هم به آنها پرداخت.
مصوبات عمرانی
استاندار سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان این که استان آماده سفر دوم هیأت دولت می باشد و این سفر امکان دارد در آینده نزدیک صورت گیرد، اشاره کرد: در مسافرت اول هیأت دولت به استان ۱۴۵ مصوبه گذرانده شد که خوشبختانه این مصوبات پراکندگی خوبی هم به لحاظ موضوعات و شهرستان های استان داشتند.
سید محمدرضا هاشمی با اعلان اینکه برای این ۱۴۵ مصوبه ۱۱ هزار و ۲۶۵ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد، اشاره کرد: با تلاش مسؤولان و سازمان برنامه ۹ هزار و ۲۴۶ میلیارد تومان اعتبار مصوبات سفر اول رئیس جمهور به استان پرداخت گردید.
وی با اعلان اینکه در عرصه عمرانی سه هزار و ۴۸۲ میلیارد تومان در مسافرت اول هیأت دولت و رئیس جمهور به استان سمنان مصوب شد، ابراز کرد: ۱۰۶ درصد از این اعتبارات محقق شده و به عبارت دیگر بیشتر از سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در قسمت عمرانی به استان از محل سفر اول رئیس جمهور پرداخت گردید.

اعتبارات اقتصادی
استاندار سمنان با اعلان اینکه سفر اول هیأت دولت به استان مصوبات اقتصادی خوبی هم داشت که شامل طرح های صنعتی و اقتصادی و… بود، ابراز کرد: در این شاخص نزدیک به هشت هزار میلیارد تومان در مسافرت اول هیأت دولت به استان مصوب شد.
هاشمی با اعلان اینکه پنج هزار و ۷۶۴ میلیارد تومان اعتبارات اقتصادی در رابطه با سفر دور اول هیأت دولت به استان سمنان پرداخت شده است، اظهار داشت: در مسافرت اول که آبان ماه دو سال قبل صورت گرفت همینطور ۴۶۷ ریز پروژه هم برای استان مصوب شد که نزدیک به نیمی از آنها به صورت کامل اجرایی شده است.
وی با اعلان اینکه بخشی از طرح های مهم و دانه درشت استان سمنان در عرصه های اقتصادی و عمرانی و نهضت ملی مسکن و… در دهه فجر افتتاح نشد تا این طرح ها برای سفر رئیس جمهور کنار گذاشته شود، ابراز کرد: در بسیاری بخش ها مانند نهضت ملی مسکن استان سمنان در تعهدات خود رتبه دوم کشور را داشته و این از اقدامات خوب انجام شده در دولت سیزدهم است.
نیمه تمام ها و انتقاد مردم
برخی کارشناسان و صاحب نظران عقیده دارند که در مسافرت دوم رئیس جمهور به استان سمنان می بایست به پروژه های نیمه تمام که سال ها است رها شده اند، پرداخته شود.
بسیاری واحدهای صنعتی مانند سیمان بی ارجمند هستند که ۱۷ سال قبل ساخته و رها شده اند و طرح های راهسازی مانند دامغان به شمال، سمنان- فیروزکوه، شاهرود - آزاد شهر، شاهرود - طرود، میامی- جیلان و طرح هایی مانند حبله رود و سیمان دشت گرمسار و ده ها مورد دیگر بارها از جانب مردم و موثران و رسانه ها بیان شده اند اما راهکاری برای تکمیل آنها پیدا نمی گردد.
یکی از مهم ترین مطالبات مردم استان سمنان در این سفر تکمیل طرح هایی است که اگر بتوان آنها را به اجرا رساند هم میتوان اشتغال خوبی شاهد بود و هم میتوان موجی از امید افزایی را در میان آحاد جامعه شاهد بود موضوعی که اینروزها بسیار برای دولت هم اهمیت دارد.
اشتغال و آب دو مسئله استان سمنان
موضوع آب و اشتغال در کنار نیمه تمام ها تا جایی اهمیت پیدا کرده که نماینده ولی فقیه در استان سمنان هم در دیدار با معاون اجرایی رئیس جمهور به آن تاکید نمود. حجت الاسلام مرتضی مطیعی با اعلان اینکه مشکل آب در نقاط مختلف استان سمنان به یکی از موانع توسعه استان تبدیل گشته است، اظهار داشت: امروز حتی برای تأمین آب آشامیدنی هم با مشکل مواجه هستیم.
مطیعی همینطور با اعلان اینکه پروژه انتقال آب خزر به استان سمنان با وجود ارزان تر بودن آن نسبت به پروژه انتقال آب از خلیج فارس متأسفانه وضعیت مشخصی ندارد در صورتیکه اجرای این پروژه می تواند مشکل آب در استانهای گلستان، مازندران و گیلان را هم رفع کند، اشاره کرد: امیدواریم در مسافرت رئیس جمهور خبر خوش انتقال آب خزر شنیده شود.
وی با اخطار درباب نتایج خشکسالی در استان اشاره کرد: اگر روند فعلی کم آبی ادامه یابد، طی سال های آتی بخشهایی از استان سمنان خالی از سَکَنه خواهند شد چونکه منابع آب درون استان برای رفع نیازهای آبی استان کفایت نمی کند! از طرف دیگر متأسفانه مشکل آب در بعضی از نقاط شهرستان گرمسار مانند شهر جدید ایوانکی بگونه ای که است که گاهی عملیات آبرسانی توسط تانکر به انجام می رسد.

سفر استانی بهترین فرصت
یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان این که سفرهای استانی بهترین فرصت هستند تا بتوان تعدادی از طرح هایی که سال ها است نیمه تمام رها شده را گرد هم آورد و با اعتباراتی که برای آنها در نظر گرفته می شود، آنان را تکمیل کرد، اظهار داشت: متأسفانه در دولت های قبل پروژه ها به صورت فله ای کلنگ زنی شدند بدون این که مشخص شود چطور باید آنها را تکمیل کرد و بنابراین دولت سیزدهم نباید این اشتباه را انجام دهد.
رضا طباطبایی با اعلان اینکه یکی از مهم ترین عناوینی که در مسافرت استانی هیأت دولت باید به آن توجه گردد تکمیل طرح های حوزه راه، مسکن و ورزش و جوانان است، اشاره کرد: تکمیل این طرح ها به امید افزایی در میان مردم منجر خواهد شد.
وی با اعلان اینکه مصلاهای سمنان و شاهرود، ورزشگاه های شاهرود و دامغان و گرمسار، جاده نظامی و سمنان - فیروزکوه، آبرسانی به گرمسار، کریدور شمال به جنوب در دامغان، مسیر طرود و ده ها طرح نیمه تمام دیگر در استان سمنان وجود دارد که برخی نزدیک به ۲۰ سال رها شده اند و روزگاری می شد با ۱۰۰ میلیارد تومان نیمی از آنها را کامل کرد و حالا برای تکمیل آنها هزاران میلیارد تومان اعتبار نیاز است، برای مثال اگر ورزشگاه شاهرود همین امروز راه اندازی شد در روز بهره برداری ۲۰ سال از عمر مفید آن گذشته است!
نیمه تمام ها در دستور کار قرار دارد
معاون اقتصادی استاندار سمنان اما در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان این که تکمیل نیمه تمام ها در زمره اولویت های دولت می باشد، اظهار داشت: از شروع دولت سیزدهم تا کنون در سراسر استان سمنان ۲۵۰ پروژه نیمه تمام تکمیل شده است.
محمد رضا صادقی با اعلان اینکه در حوزه اشتغال بخصوص فارغ التحصیلان هم توجه به دانش بنیان ها و رونق تولید در کنار احیای واحدهای راکد در دستور کار قرار داشته است، بیان کرد: در دولت سیزدهم شاهد رشد ۱۰۰ درصدی شرکت های دانش بنیان در استان بوده ایم.
علیرغم کوشش های مسؤولان استانداری سمنان همچنان در بعضی نقاط کمبودهایی وجود دارد که مردم امیدوار هستند در مسافرت هیأت دولت به استان سمنان برای دومین بار این کمبودها برطرف شود البته در این گزارش تنها به مبحث پروژه های نیمه تمام، اهمیت آب و اشتغال پرداخته شد و در گزارش های بعد به سراغ دسته بندی های دیگر مطالبات هم خواهیم رفت چون که این استان دارای مطالبات بسیاری در مسافرت دوم هیأت دولت می باشد.


منبع:

1402/11/24
08:46:52
0.0 / 5
324
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام