در نیویورك انجام شد؛

دیدار وزرای خارجه ایران و واتیکان در نیویورک

دیدار وزرای خارجه ایران و واتیکان در نیویورک

خبرگزاری نام: وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه به وقت محلی با وزیر خارجه واتیکان در محل نمایندگی آن در نیویورک ملاقات و گفتگو کرد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با آقای پل ریچارد گلگر وزیر خارجه واتیکان ملاقات و گفتگو کرد.
امیرعبداللهیان ایده های پاپ و هم گفتگو و همکاری با واتیکان را برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت دانست و گفت گفتگو میان رهبران و پیروان ادیان ابراهیمی در شرایط کنونی جهان و بخصوص در زمانیکه کتب آسمانی مورد اهانت قرار می گیرد، بیشتر از پیش حائز اهمیت می باشد.
وی افزود اقدام برخی دولت ها در صدور مجوز اهانت به مقدسات دینی و کتب آسمانی با توسل به شعار آزادی بیان به هیچ وجه قابل دفاع نیست، فلذا جناب آقای دکتر رئیسی با نگاه به اهمیت موضوع، این مساله را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مورد توجه و تاکید قرار داد.
امیرعبداللهیان از اقدام پاپ در محکومیت قرآن سوزی تشکر کرد و گفت این محکومیت باید در همه کشورهای اروپایی صورت گیرد.
امیرعبداللهیان همینطور ضمن اشاره به بحران اکراین و تلاشهای ایران برای تحقق صلح و پایان دادن به جنگ، مواضع اصولی کشورمان را در این رابطه برشمرد و گفت ایران جنگ را چاره نمی داند و از هر ابتکار برای تحقق صلح در اکراین حمایت می کند.
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به این که منطقه ما از معضل تروریسم رنج می برد، توجه ویژه جهانی به این مساله را یک لزوم دانست.
وزیر امور خارجه کشورمان استفاده برخی کشورها از تحریم بعنوان یک ابزار سیاسی ضد کشورها و ملت های دیگر را تقبیح کرد و گفت تداوم تحریم ها علاوه بر نتایج ضد انسانی، مسائل منطقه را پیچیده می کند.
وزیر امور خارجه کشورمان سلام های جناب آقای رئیسی رئیس جمهور کشورمان خطاب به پاپ را به وزیر خارجه واتیکان ابلاغ نمود.

وزیر امور خارجه واتیکان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از اقدام وزیر امور خارجه کشورمان در طرح دیدگاه های مهم تشکر کرد.
وی نسبت به ازسرگیری روابط سیاسی ایران و عربستان اظهار خرسندی کرد و آنرا دارای آثار مثبت برای منطقه دانست.
وزیر خارجه واتیکان در مورد اکراین هم گفت لازم است همه کمک کنند که صلح برقرار شود.
وی بر اهمیت و کمک کننده بودن گفتگو برای حل مشکلات و مسائل جهانی تصریح کرد و برای تداوم گفتگو و مشورت با طرف ایرانی در قضایای مورد علاقه اعلام آمادگی کرد.


منبع:

1402/07/03
08:13:10
0.0 / 5
267
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام