وزیر جهاد كشاورزی:

۵ هزار و ۳۰۰ طرح صنایع تبدیلی در کشور وجود دارد

۵ هزار و ۳۰۰ طرح صنایع تبدیلی در کشور وجود دارد

به گزارش خبرگزاری نام، وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ۵ هزار و ۳۰۰ طرح صنایع تبدیلی در کشور وجود دارد که ۴۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در صف دریافت تسهیلات هستند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، محمد علی نیکبخت پس از ظهر سه شنبه در نشست مشترک با کشاورزان اظهار نمود: استان همدان در چند محصول رتبه اول تا هشتم را دارد و در تولیدات کشاورزی در کشور برجسته است مخصوصاً در سیب زمینی تولید کننده عمده کشور می باشد.
وی اضافه کرد: بنده شرمنده کشاورزان هستم که با مشکلات بسیار و در این شرایط سخت در حوزه تولید کار می کنند و به همه کشاورزان که بخش عمده نیاز کشور را تأمین می کنند خدا قوت عرض می گوئیم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه همه همکاران در وزارت جهاد کشاورزی مکلفند با عنایت به مسئولیتی که در اسناد بالادستی دارند و در سیاست های ابلاغی رهبری هم اعلام شده از کشاورزان حمایت کنند، اظهار داشت: حتما باید نگاه همه بخش های حاکمیت شامل مجلس، دولت و همه دستگاه ها تأمین معیشت مردم باشد.
نیکبخت تصریح کرد: باید مجلس کمک نماید در بودجه سال آینده شرایط را تغییر دهیم و به معنای واقعی از کشاورز و تولید حمایت کرده و امور را تسهیل نماییم.
وی با اشاره به اینکه باید بتوانیم در بودجه ۱۴۰۳ بودجه و شرایط را تغییر دهیم و به معنای واقعی از کشاورزان حمایت نماییم و امور را تسریع نماییم تا بتوانیم با کمترین دغدغه تأمین غذا را انجام دهیم، بیان نمود: در سال ۱۴۰۱ اعتبارات آب وخاک بعنوان زیرساخت و بستر کار کشاورز بیشتر از ۷ هزار میلیارد تومان بوده است و در سال ۱۴۰۲ به ۳ میلیارد تومان رسیده است.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: سال ۱۴۰۱ اعتبارات آبخیزداری با عنایت به اهمیتی که دارد که سبب کنترل سیلاب و پیشگیری از فرسایش و تغذیه منابع آب و سفره های آب می باشد ۴ هزار میلیارد تومان بوده که در سال ۱۴۰۲ به ۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.
نیکبخت در ادامه بابیان این که ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گزاری صنایع تبدیلی تکمیلی دام، طیور گلخانه شیلات پرونده برای دریافت تسهیلات است، اظهار داشت: ۵ هزار طرح صنایع تبدیلی امروز در کل کشور از ۴۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در صف دریافت تسهیلات هستند.
وی تصریح کرد: کشاورزی وزارت جهاد و کشاورز مظلوم واقع شده است، نگاه آقا اینست اگر به معیشت مردم نرسید هر کار دیگری کنید روی آن کار غبار است اگر می خواهید رضایت مردم را داشته باشید به معیشت مردم برسید.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه متأسفانه قسمتهایی از دولت زمانی متوجه می شوند که ۱۰ سال قبل ولی کاری انجام نشده و چقدر ضرر و زیان متوجه کشور شده است، اظهار داشت: مجلس ۱۰۰ همت را برای خرید گندم می گذارند ولی برای محصولات دیگر این کار صورت نمی گیرد، در بودجه ۱۴۰۳ باید کمک کنند تا از این وضع دربیایم با منابع پایه و خوب استفاده کردن میتوان ظرفیت تولید را بالا ببریم.
وی اضافه کرد: اولویت ما در وزارت جهاد اول سرمایه گذاری در حوزه شیلات است چون فرصت های بی نظیری در شیلات وجود دارد که هیچ حوزه ای در اقتصاد ملی با اندازه شیلات فرصت سرمایه گذاری ندارد.
وی با اشاره صنایع تبدیلی بیان نمود: اولویت دوم صنایع تبدیلی تکمیلی است که تولید کننده را نجات می دهد، شهریور ماه روزانه ۶۰ هزار تن روزانه گوجه برداشت می شود که ۷ هزار تن مصرف و ۵۳ هزار تن روی دست ماست که روزانه ۳ هزار تن صادرات داریم ۵۰ هزار تن دیگر بقیه تبدیل به رب می شود که اگر صنایع تبدیلی نبود فاجعه به وجود می آمد.
وی اظهار داشت: کل تسهیلاتی که برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است ۹۰۰ میلیارد تومان یارانه است که با منابع تفکیک به ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است و به جرأت میتوان گفت تمام این منبع به همدان داده شود کم می آورد و حتی توزیع استانی صورت گیرد به هرکدام ۱۰۰ میلیارد تومان می رسد و ۳۰۰ کم می آوریم.
نیکبخت با اشاره به اینکه در کارهای زیرساختی اتمام بحث ها در آب و خاک جلوتر از آبخیزداری هستیم و در آبخیزداری عقب هستیم، اظهار داشت: کشور جمهوری اسلامی ایران ملت بزرگی است و جمعیت زیادی داریم روزانه ۸ هزار تن گوشت گرم مرغ و ۳ تن گوشت قرمز مصرف می کند این مقدار به اندازه تمام کشورهای اطراف ایران است.
وی اضافه کرد: تأمین غذا و تنظیم بازار در کشور ما در هر شهر و روستا باید از مسیر تولید داخل و تولیدکننده ایرانی تأمین شود.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در اقصی نقاط کشور واحدهای دامداری که اگر نیمه تعطیل یا تعطیل هستند فعال شوند و نترسیم و به سمت تولید پیش برویم با تمام سختی هایی که پیش رو داریم.


منبع:

1402/06/22
08:39:18
0.0 / 5
349
تگهای خبر: ابلاغ , پروژه , پرونده , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام