رئیسی در اجلاس مقابله با توفان های ماسه و گرد و غبار:

یکجانبه گرایی حفظ محیط زیست را به خطر می اندازد

یکجانبه گرایی حفظ محیط زیست را به خطر می اندازد

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس جمهور اظهار داشت: نگاه نابرابر و ناعادلانه و یکجانبه گرایی موجود در مناسبات بین المللی، حفظ محیط زیست را به خطر می اندازد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور در اجلاس بین المللی مقابله با توفان های ماسه و گرد و غبار که بامداد امروز شنبه در سالن اجلاس سران برگزار گردید، طی سخنانی گفت: دغدغه محیط زیست دغدغه ای عمومی است و مربوط به کشور خاصی نیست.
وی اضافه کرد: خطر به مخاطره افتادن محیط زیست برای امنیت غذایی و جامعه انسان ها وجود دارد، جدی است و همه کشورها را وا می دارد که به هم اندیشی و همکاری برای حفظ محیط زیست روی بیاورند.
رئیس جمهور افزود: آن چه که درباب پدیده گرد و غبار و حفظ محیط زیست لازم است، این است که همه ما بدانیم خداوند متعال قانونی را در طبیعت قرار داده است و اگر از آب و خاک و هوا بهره برداری می نماییم باید به قوانین حاکم بر طبیعت احترام بگذاریم. اگر قانون طبیعت، دریاها، جنگلها و محیط زیست شکسته شد خطر آن برای همه برای طبیعت است.
رئیسی گفت: شناخت قوانین حاکم بر طبیعت بسیار اهمیت دارد و احترام به قانون حاکم بر طبیعت بر حافظان محیط زیست و همه دولت ها و سازمان های بین المللی و منطقه ای و فرامنطقه ای برای کشف این قوانین و احترام به آن و نشکستن آنها لازم است و پس همه باید در حفظ آن خودرا موظف بدانند.
وی با اشاره به پدیده گرد و غبار اضافه کرد: یکی از دلیلهای وقوع پدیده گرد و غبار مسئله خشکسالی است.
رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت حفظ محیط زیست اضافه کرد: مناسبات سیاسی و دیپلماتیک باید در جای خود باشد ولی برای حفظ محیط زیست یک کمیته مشترک تشکیل گردد و بصورت یک موضوع مشترک به آن اندیشیده و راهکارهای مناسب را برای آن مشخص و عمل کرده و بدون هیچ وقفه ای کار را دنبال کرد.
رئیسی با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست در قانون اساسی اظهار داشت: در قانون اساسی تاکید گردیده است که رشد و توسعه با حفظ محیط زیست باید باشد پس لازم است توجه داشت؛ توسعه بله و به خطر افتادن محیط زیست خیر، برای اینکه محیط زیست نباید به خطر بیفتد.
رئیس جمهور گفت: پیشنهاد من به این جلسه آنست که به دور از هرگونه شائبه های سیاسی به یک مشکل مشترک فکر شود و در این رابطه استفاده از مراکز علمی و تحقیقاتی و پژوهش های آنان بسیار اهمیت دارد.
موضوع محیط زیست مربوط به یک اقلیم یا یک کشور خاص نیست
وی اضافه کرد: مراکز علمی ایران و دانشگاهی ایران در این خصوص فعالیت کردند و صاحب نظر هستند برای اینکه موضوع محیط زیست مربوط به یک اقلیم یا یک منطقه یا یک کشور خاص نیست و ما حاضریم همه تحقیقات و دریافت های علمی کشورمان را با همه به اشتراک بگذاریم.
رئیس جمهور با اشاره به مسائل مالی و نیازهای مالی برای حفظ محیط زیست اشاره کرد: کشورهایی که با هم همکاری می کنند لازم است صندوقی را تأسیس کنند و به عنوان صندوق پشتیبانی مالی اقدامات محیط زیستی را حمایت کنند. این صندوق مشترک بین کشورها می تواند پشتیبانی خوبی برای اجرای تصمیمات حفظ محیط زیست و تهدیداتی که در این رابطه وجود دارد، باشد.
حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اهمیت فعالیت فرهنگی و رسانه ای در حوزه حفظ محیط زیستی اظهار داشت: هر اقدامی نیازمند پیوست فرهنگی و رسانه ای است و فرهنگ سازی در این رابطه اهمیت بسیار زیادی دارد.
یکجانبه گرایی حفظ محیط زیست را به خطر می اندازد
وی با تأکید بر اهمیت حفظ منابع آبی اشاره کرد: نگاه نابرابر و ناعادلانه و یکجانبه گرایی موجود در مناسبات بین المللی، حفظ محیط زیست را به خطر می اندازد.
رئیسی اذعان داشت: به نظرم در نشست قبلی این اجلاس کارهای خوبی انجام گرفته است و با شرکت خوبی که کشورها و سازمان های بین المللی در نشست اخیر دارند، می توان با هم اندیشی و همکاری که میان سازمان های بین المللی و کشورهای مختلف صورت می گیرد، برای حفظ جان انسان ها و اقلیم ها کوشش های صورت گیرد و من امیدوار هستم اقداماتی که به انجام می رسد و هم اندیشه ی ها و همکاری ها و همگرایی هایی که صورت می گیرد به همراه تصمیمات خوبی که دراین زمینه گرفتن می شود، سبب حفظ محیط زیست شود که امری بسیار ضروری برای منطقه ها ما و همه مناطق جهان است.
وی افزود: خواسته های شخصی و سیاسی نباید سبب شود که کشورهای توسعه یافته محیط زیست را به خطر بیندازند.
حجت الاسلام رئیسی افزود: کاهش نزولات آسمانی و گسترش خشکسالی از دلیلهای ایجاد پدیده گرد و غبار است و می توان برای حل این معضل فکری کرد.
مدیریت بر منابع آبی و مصرف بسیار مهم است
وی با اشاره به اهمیت موضوع آب و مدیریت و منابع آبی اظهار داشت: مدیریت بر منابع آبی و مصرف بسیار اهمیت دارد و یکی از علل گسترش گرد و غبارها بدون تردید استفاده نادرست و غیر صحیح و ناعادلانه از منابع آبی است.
رئیس قوه اجرائی کشور در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت توسعه یافتگی اشاره کرد: توسعه یافتگی بدون توجه به حفظ محیط زیست و تولید آلاینده ها، مسئله خطرناکی است کشورهایی هستند که فقط به موضوع توسعه یافتگی صنعتی خود توجه دارند و متأسفانه بشریت به آن مبتلا شده است و آن این که کشورهای توسعه یافته فقط به توسعه صنعتی و ابزار نظامی و منافع خود فکر می کنند بدون آنکه به حفظ محیط زیست فکر کنند و این از ظلم هایی است که هم اکنون به بشر روا می شود.
وی متذکر شد: نباید جنگل، دریا و آب و خاک را تهدید کرد و این ظلمی است که نظام سلطه با از بین بردن محیط زیست و تهدید آن به بشریت می کند.
رئیسی با اشاره به قطعنامه های سازمان ملل متحد اذعان داشت: قطعنامه های سازمان ملل صادر گردیده است، سازمان های منطقه ای و بین المللی اقداماتی کردند و نسبت به این دغدغه ها باید قدردان بود، اما چقدر کشورهای توسعه یافته و نظام سلطه و کشورهای سلطه گر که فقط به قدرت صنعتی و نظامی خود فکر می کنند و محیط زیست را به خطر می اندازند، به قطعنامه های سازمان ملل پایبند هستند؟ برای قطعنامه های زیست محیطی چقدر ضمانت اجرائی وجود داشته است؟ اگر این ضمانت نباشد آنها که صاحبان قدرت هستند بی توجه به محیط زیست فقط به فکر افزایش قدرت خود خواهند بود.
رئیس جمهور اشاره کرد: حضور بیش از ۳۰ کشور و ۱۵ سازمان بین المللی و منطقه ای در این جلسه نشان دهنده احساس مشترکی است که از ناحیه کشورها و سازمان های بین المللی برای حفظ محیط زیست صورت می گیرد و من نسبت به این احساس تقدیر و تشکر دارم.


منبع:

1402/06/18
12:13:32
0.0 / 5
445
تگهای خبر: دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام