در مصوبه ای صورت گرفت؛

مشوق مالیاتی مجلس برای سرمایه گذاری مردم در طرح های تولیدی

مشوق مالیاتی مجلس برای سرمایه گذاری مردم در طرح های تولیدی

به گزارش خبرگزاری نام، به منظور فراهم ساختن زمینه سرمایه گذاری مردم در طرح های تولیدی و زیربنایی، هر گونه نقل و انتقال دارایی به/ از شرکتهای سهامی پروژه، صندوق های تأمین مالی و زمین مشمول مالیات بر نرخ صفر شد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، نمایندگان در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۱۶ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح تأمین مالی و جهش تولید از راه اصلاح قوانین حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با ماده ۱۴ این طرح موافقت کردند.
بر اساس ماده ۱۴ این طرح، به منظور فراهم ساختن زمینه سرمایه گذاری عموم مردم در انواع طرح (پروژه) های تولیدی یا زیربنایی و طرح های تملک دارایی های سرمایه ای، ترویج فرهنگ سرمایه گذاری غیرمستقیم و با هدف کاهش هزینه های تأمین مالی، موارد زیر مشمول مالیات به نرخ صفر می باشد:
الف -هرگونه نقل و انتقال دارایی به / از شرکتهای سهامی طرح (پروژه)، صندوق های تأمین مالی، زمین، ساختمان، املاک و مستغلات.
ب -مالیات نقل و انتقال و مالیات بر درآمد در شرکتهای مؤسس یا سهامدار ناشی از انتقال آورده غیرنقدی به شرکتهای سهامی در شرف تأسیس بعنوان آورده غیرنقدی سهامداران شرکتهای فوق الذکر که به منظور ایجاد و یا تکمیل طرح (پروژه) های تولیدی صنعتی و کشاورزی، زیربنایی یا خدماتی و طرح های تملک دارایی های سرمایه ای و حمل و نقل درون و برون شهری و طرح های توسعه شهری و روستایی شکل می گیرد و مجوز تأسیس یا پذیره نویسی یا عرضه عمومی آن از سازمان بورس و اوراق بهادار أخذ می گردد.
پ -نقل و انتقال و سود ایجادی ناشی از نقل و انتقال دارایی شرکت مادر تخصصی (هلدینگ) به / از شرکتهای زیرمجموعه که برای انتقال به صندوقهای تأمین مالی صورت می گیرد.
ت -در توافقنامه های بازخرید (ریپو) صرفا مالیات نقل و انتقال بازخرید اوراق دولتی.
ث -مالیات بر درآمد آن بخش از سود تقسیم نشده سال مالی قبل شرکتهای پذیرفته شده در بورس و فرابورس که به حساب سرمایه شرکت انتقال یافته (موضوع ماده (۱۰۵) قانون مالیات های مستقیم مصوب ۰۳/ ۱۲/ ۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی) که تا ده (۱۰) ماه بعد از تصویب افزایش سرمایه، در اداره ثبت شرکتها ثبت گردد. در صورتیکه اشخاص بهره مند از مشوق مالیاتی مبحث این ماده مبادرت به کاهش سرمایه کنند، مالیات متعلق در سال کاهش سرمایه مطالبه و وصول می شود.
تبصره ۱- صندوق های مشمول این ماده شامل صندوق های تأمین مالی موجود یا انواع صندوق های تأمین مالی جدیدی است که امیدنامه و اساسنامه آنها به تصویب سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد رسید. مرجع تشخیص صندوق تأمین مالی از انواع صندوق سرمایه گذاری، سازمان بورس و اوراق بهادار است.
تبصره ۲- شرکتهای مادر (هلدینگ) که برای تأمین نقدینگی و منابع مالی موردنیاز پروژه های در دست اجرا خود و شرکتهای تابعه در قالب دستورالعمل ابلاغی سازمان بورس و اوراق نسبت به انتشار اوراق بدهی اقدام نمایند. هزینه های مالی که توسط شرکت مادر به صورت مستقیم و یا از راه شرکت تابعه مالک پروژه بابت انتشار اوراق و کارمزد تخصیصی یا پرداختی به شرکتهای متعهد پذیره نویسی و بازارگردانی اوراق و کارمزد سایر ارکان انتشار اوراق پرداخت می شود جز هزینه های قابل قبول مالیاتی آنها است.
تبصره ۳- تملک واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار توسط هریک از ارکان صندوق های مورد اشاره و همینطور هرگونه پرداخت از سوی این صندوق ها به ارکان آن به منظور اختصاص به امور نیکوکاری، در صورت تأیید رکن ناظر صندوق از پرداخت مالیات بر درآمد اتفاقی معاف است"
تبصره ۴- در عرضه خصوصی اوراق بدهی در بازار سرمایه، در صورت اعلام موافقت کلیه خریداران، انتشار اوراق بدهی بدون استفاده از ضامن، بازارگردان و متعهد پذیره نویسی به اشخاص معرفی شده از سوی بانی انتشار اوراق، توسط نهاد واسط مطابق با مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار، بلامانع است.


منبع:

1402/05/16
10:15:41
0.0 / 5
188
تگهای خبر: ابلاغ , پروژه , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام