خلاصه مهم ترین اخبار مجلس در 26 تیر تکالیف مجلس برای سازمان مالیاتی

خلاصه مهم ترین اخبار مجلس در 26 تیر تکالیف مجلس برای سازمان مالیاتی

به گزارش خبرگزاری نام، اصرار نمایندگان بر برگزاری انتخابات تناسبی در تهران، بازگشت لایحه تشکیل وزارت بازرگانی به کمیسیون اجتماعی برای رفع ابهام و... از مهم ترین خبرهای جلسه علنی امروز (دوشنبه) بیست و ششم تیر ماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک فوریتی الحاق پنج تبصره به ماده (۲) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، رسیدگی به گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه دوفوریتی تشکیل وزارت بازرگانی و... در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.


در شروع این جلسه، محمدباقر قالیباف قهرمانی تیم ملی والیبال زیر ۲۱ سال و نایب قهرمانی تیم ملی بسکتبال بانوان (دختران زیر ۱۶ سال) را تبریک گفت.
رئیس مجلس همچنین در جریان بررسی جزئیات لایحه دو فوریتی تشکیل وزارت بازرگانی، این لایحه را به منظور رفع بعضی از ابهامات به کمیسیون اجتماعی باز گرداند و توضیح داد: یک ابهام جدی در ماده واحده این لایحه و تبصره های آن وجود دارد. برپایه اصل ۱۳۰ قانون اساسی باید وظایف دستگاه ها دقیقاً در قانون مشخص شود و مجلس شورای اسلامی بعنوان قانون گذار نمی تواند تعیین وظایف دستگاه ها را به دولت بسپارد. در اینجا وظایف وزارت بازرگانی به صورت دقیق احصا نشده است.
جبار کوچکی نژاد اما در تذکری از نحوه رای گیری برای کلیات لایحه تشکیل وزارت بازرگانی انتقاد نمود و اظهار داشت: لایحه تشکیل وزارت بازرگانی مغایر با این قانون بوده و تصویب کلیات آن نیازمند دو سوم آرا بود اما رئیس مجلس تصریح کرد که با بررسی صورت گرفته این لایحه مغایرتی با برنامه ششم توسعه ندارد.
در ادامه این جلسه، نماینده همدان تذکری در رابطه با ضرورت تعیین تکلیف لایحه عفاف و حجاب را بیان کرد که قالیباف در پاسخ با اظهار امیدواری از اینکه تا پایان ماه محرم و صفر لایحه عفاف و حجاب در مجلس شورای اسلامی تبدیل به قانون شود، اظهار داشت که لایحه عفاف و حجاب در صحن علنی خارج از نوبت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
رئیس مجلس همینطور در نامه ای به حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، «قانون الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» را ابلاغ نمود.

ناطقین مجلس
اعظمی: باید بکوشیم همه اقشار جامعه در انتخابات مجلس مشارکت کنند
حدادی: تیم اقتصادی دولت اقدامی جدی برای مهار تورم انجام دهد
طغیانی: «مسئله محوری» مهم ترین خصوصیت برنامه هفتم است
حسین پور: واردات خودرو های کار کرده باید برای همه مردم امکان پذیر باشد
شکراللهی: جزایر سه گانه خلیج فارس جزء لاینفک خاک ایران هستند
بدری: حق قانونی و تاریخی اردبیل از آب رود ارس بازگردانده شود

***
نمایندگان گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها پیرامون طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را به منظور تأمین نظر شورای نگهبان بررسی نموده اما در نهایت با پیشنهاد کمیسیون در خصوص حذف ماده در ارتباط با برگزاری انتخابات مجلس به صورت تناسبی در تهران مخالفت کردند.
ازاین رو قالیباف اعلام نمود که این ماده بار دیگر به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها باز می گردد.


دستورکار دیگر امروز نمایندگان، بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک فوریتی الحاق پنج تبصره به ماده (۲) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان بود که درجریان این بررسی ها سازمان امورمالیاتی مکلف شد با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه مؤدیان در انتها هر دوره، نسبت به تهیه اظهارنامه برای کلیه مؤدیان اقدام نماید.
نمایندگان همینطور سازمان امورمالیاتی را مکلف کردند تا نسبت به ثبت نام و عضویت کلیه مودیان در سامانه مؤدیان و تخصیص کارپوشه اختصاصی به آنها اقدام نماید.
در مصوبه ای دیگر نمایندگان مشخص کردند که چه شرکت هایی ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان هستند.
سازوکاری هم برای محاسبه مالیات مودیانی که فروش سالانه آنها کمتر از نصاب معین شد و بر این اساس نمایندگان به سازمان امور مالیاتی اجازه دادند که ماخذ محاسبه مالیات و عوارض فروش گروه هایی از مودیان را که میزان فروش سالانه آنها کمتر از نصاب تعیین شده است را با عنایت به میزان فروش آنها در هر دوره مالیاتی و ضریبی که توسط سازمان تعیین می شود، محاسبه و مالیات آنرا بعد از کسر اعتبار قابل قبول دریافت نماید.
همینطور با تصویب مجلس، بانک مرکزی موظف شد که به رسید پرداخت صادره توسط دستگاههای کارتخوان و گزارش الکترونیکی درگاه های الکترونیکی پرداخت، شماره منحصر به فرد مالیاتی تخصیص دهد.


نمایندگان در ادامه جلسه امروز، ماده ۴ لایحه الحاق پنج تبصره به ماده (۲) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را تصویب کردند.
طبق این مصوبه، سازمان امور مالیاتی موظف شد مودیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده که فراخوان نشده اند را طبق جدول زمان بندی تا آخر سال ۱۴۰۳ فراخواند.
نمایندگان همینطور تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به طرح جامع مدیریت شهری و روستایی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی را بررسی نموده و در نهایت با این درخواست مخالفت کردند. ازاین رو طرح جامع مدیریت شهری و روستایی به صورت عادی در دستور کار صحن مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت.
ابوالفضل ابوترابی بعنوان متقاضی بررسی طرح جامع مدیریت شهری و روستایی برپایه اصل ۸۵ قانون اساسی اظهار داشت: مادامی که نظام اداری کشور اصلاح نشود محال است که بتوانیم به کشوری پیشرفته تبدیل شویم چون که نظام اداری اساس شکوفایی استعدادهای محلی است که ما در طول این سال ها از آن غافل بودیم.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
حاجی دلیگانی: طرح نحوه برگزاری آزمون سراسری در دستور کار مجلس قرار گیرد
میرتاج الدینی: ملت ایران حتی اجازه صحبت کردن در رابطه با جزایر سه گانه را به کسی نمی دهند
بابایی: روسیه با ما بازی نکند
سلیمی: روس ها بدانند امروز در ایران قدرت در دست مردم است
امامی راد: مالیات اصناف کم شود
حاجی پور: از واردات برنج و توزیع آن در بازار جلوگیری شود
وحیدی: برای کمبود معلم در شروع مهرماه فکری شود
جوکار: هزینه های درمان برای بازنشستگان بالاست

***
به دنبال صدور بیانیه پشتیبانی نمایندگان مجلس از فعالیت ها و نگاههای تحول گرایانه و اقدامات مثبت قوه قضاییه، رییس قوه قضاییه نامه تشکر را به مجلس ارسال کرد که توسط محسن دهنوی در جلسه علنی امروز قرائت شد.
نایب رئیس مجلس هم ضمن اشاره به حضور تعدادی از فرماندهان سپاه استانی و نواحی در مجلس اظهار داشت: وجود نیروهای مسلح سبب قوام و دوام جامعه، حاکمیت و امنیت مردم است.


مجتبی ذوالنور در قسمت دیگری از جلسه علنی امروز، همینطور ضمن اشاره به این که کنسرت ابتذالی که در برج میلاد برگزار شد محل ترویج منکرات بود، اظهار داشت: وزیر ارشاد شریک بوده و باید پاسخگو باشد. افکار عمومی مردم با این کنسرت جریحه دار شد و باید در صدور مجوزهای چنین کنسرت هایی تجدید نظر شود. کسانی که مسئولیت برج میلاد را در اختیار دارند باید توجه نمایند تا شریک گناه نباشند و زمینه فساد و گناه را در کشور ایجاد نکنند. شهردار تهران هم باید بر روی کنسرت ها و تجمعاتی که در برج میلاد برگزار می گردد نظارت داشته باشد.
در انتها هم علی کریمی فیروزجایی تذکرات کتبی نمایندگان مجلس خطاب به مسؤلان اجرایی کشور را قرائت کرد.
منبع:

1402/04/26
14:17:14
0.0 / 5
374
تگهای خبر: آزمون , ابلاغ , بازی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام