قالیباف:

مجلس مالیات سنگینی بر دلالی ها وضع کرد

مجلس مالیات سنگینی بر دلالی ها وضع کرد

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس یازدهم قانون مالیات بر سوداگری را تصویب کرد و مالیات های سنگین و مضاعفی بر دلالی ها گذاشته شد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف در نشست با تعدادی از هم رزمان خود در دفاع مقدس و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عنوان کرد: وقتی به مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد مجلس نگاه می نماییم، متوجه می شویم ایشان به شاخص ها نگاه می کنند و به برآیند خروجی عملکرد مجلس توجه دارند. گاهی نگاه ما به مصداق هاست. مثلا یک آقایی یک حرفی در مجلس زده یا مرتکب خطایی شده و این خطا را به حساب تمام مجلس می گذاریم. مشخص است این دو شاخص در قضاوت کاملا باهم متفاوت می باشد.
وی بیان نمود: ما نمی توانیم عمل یک یا چند نفر را در یک مجموعه ۲۹۰ نفری به حساب برآِیند عملکرد کل مجلس بگذاریم و بگوییم این مجلس انقلابی نیست.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از شاخصهای رهبر انقلاب در ارزیابی عملکرد مجلس بحث مأموریت مجلس است. مهم ترین وظیفه مجلس قانون گذاری است. مأموریت اصلی مجلس قانون گذاری است. در هر کجا که بودم، تلاش کردم ارتباط با مردم را قطع نکنم. همیشه پس از سخنرانی ها می مانم تا صحبت های مردم را بشنوم. مردم می گویند شما در مجلس چه کردید؟ وضع قانون که نشد کار! بگویید برای معیشت چه کردید. باید در نظر گرفت وظیفه من بعنوان نماینده مردم اجرای قانون نیست.
رهبر انقلاب مجلس را بر مبنای قوانین تصویب شده ارزیابی می کنند
قالیباف افزود: رهبر انقلاب مجلس را بر مبنای قوانینی که تصویب کرده ارزیابی می کنند. مجلس یازدهم مسیر قانون گذاری را بسیار دقیق و با نقشه راه طی کرده است. در اوایل شروع به کار مجلس یازدهم، در یک مصاحبه تلویزیونی نقشه راه مجلس را برای مردم توضیح دادم. برخی گفتند آقای قالیباف شما اشتباه کردید این را اعلام کردید. مجلس با سایر دستگاه ها فرق دارد. نمایندگان از طیف های مختلف هستند و گرفتن یک خروجی مناسب از جمع نمایندگان ممکن نیست. اما امروز خداوند را شاکریم که ۸۰ درصد از هر آن چه آن روز به مردم گفتم انجام دادیم و ان شاءالله ۲۰ درصد باقی مانده را در سال آخر پیش می بریم.
فرآیند رسیدگی و بررسی لایحه بودجه در مجلس یازدهم اصلاح شد
وی عنوان کرد: سال قبل ما قانون آیین نامه مجلس در رابطه با فرایند رسیدگی به قانون بودجه را اصلاح کردیم تا بودجه در دو مرحله از دولت به مجلس بیاید. یعنی یک مرتبه درآمدها را تصویب نماییم، و یک مرتبه هم جداول را بررسی نماییم. یعنی طبق سفارش مقام معظم رهبری، مجلس دیگر حق ندارد بدون برآورد درآمدها رقمی را برای هزینه کردها تصویب کند. تغییرات آیین نامه داخلی جزو سخت ترین تغییرات قانونی می باشد که به دوسوم رای نمایندگان نیاز دارد که مجلس رای داد. کسی این را ندید. اما حضرت آقا این مورد را دیدند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعد از قانون مجلس یازدهم، هر کسی بخواهد هر شغلی راه بیندازد، از دو حالت خارج نیست. یک پنجره واحدی درست شده است و همه دستگاههای دولتی و نهادهای عمومی باید به این پنجره بیایند. این دو حالت یا ثبت محور است یا تأییدمحور. اگر ثبت محور باشد، تا سه روز دولت مهلت دارد بررسی کند و پاسخ دهد. اگر بعد از این سه روز آن دستگاه جوابی نداد، فرد می تواند کارش را شروع کند. در حوزه مجوزهای تأییدمحور، مثل حوزه های محیط زیستی و امنیت غذایی و… هم آن دستگاه سه ماه فرصت دارد برای پاسخ دادن. اگر پاسخ نداد، مبنا بر تأیید مجوز است.
در مجلس یازدهم مالیات های سنگینی بر دلالی ها گذاشته شد
قالیباف خاطرنشان کرد: یکی از قانون های مهمی که در مجلس تصویب گردید، که پیشتر چند بار آمده بود و تصویب نشده بود، چونکه مخالفان این قانون صدای بسیار بلندی دارند، قانون مالیات بر سوداگری است. در مجلس یازدهم، مالیات های سنگین و مضاعفی بر دلالی ها گذاشته شد.
وی متذکر شد: یکی از اقدامات مهم مجلس یازدهم تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان بود. در شروع سال ۱۴۰۱ حضرت آقا فرمودند تولید دانش بنیان مبحث مهمی است و سال را هم به همین نام مزین کردند. اما مجلس بر مبنای نقشه راهی که مدت ها قبل تر داشت در ۱۷ اردیبهشت همان سال قانون کامل و جامع دانش بنیان را ابلاغ نمود. در انتهای سال ۱۴۰۱، دانش بنیان ها که خدمت رهبری رسیدند، حضرت آقا فرمودند نخستین سالی بود که توانستید به جهشی در تولید برسید.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان نمود: ۲۳ دستگاه اصلی ما با یکدیگر ارتباط نداشتند تا داده ها را با یکدیگر به اشتراک گذارند تا مردم معطل نشوند. قبل از اجرای این قانون، هر کجا بروید باید هزار بار اطلاعات و مدارک را کامل کنید. نزدیک یک دهه بود که حضرت آقا بر این پنجره واحد تاکید داشتند تا همه اطلاعات یکپارچه شود.
نباید در مقوله حجاب دوقطبی سازی ایجاد کنیم
قالیباف عنوان کرد: در مساله حجاب، از ابعاد مختلف مانند بُعد شرعی، قانونی، اجتماعی و فلسفی وظیفه داریم. معتقدم جنبه هویتی حجاب مهم تر از چهار بُعد دیگر آن است. جنس این کار هم ایجابی است. در گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس مشخص شد ۳۲ دستگاه، که اعتبار می گیرند تا در حوزه حجاب کار کنند، اهمال کرده اند. باید دقت نماییم در این میدان دوقطبی سازی ایجاد نکنیم. مردم را مقابل هم قرار ندهیم که این کار خواسته دشمن است. در لایحه حجاب، تمام تلاش مجلس تصویب قانونی دقیق و قابل اجراست تا جلوی هنجارشکنی ها را در این حوزه بگیریم.

منبع:

1402/04/18
09:27:33
0.0 / 5
463
تگهای خبر: ابلاغ , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام