روایت امیرعبداللهیان از دیدار امروز مقامات وزارت امور خارجه با مقام معظم رهبری

روایت امیرعبداللهیان از دیدار امروز مقامات وزارت امور خارجه با مقام معظم رهبری

به گزارش خبرگزاری نام، وزیر امور خارجه در صفحه اینستاگرام خود روایتی از دیدار امروز مسؤلان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با رهبرمعظم انقلاب اسلامی منتشر نمود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، حسین امیر عبداللهیان در این ارتباط نوشت: "صبح امروز به همراه تعدادی از مدیران وزارت امور خارجه، سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور توفیق دیدار با رهبر انقلاب اسلامی و بهره مندی از راهنمایی های پرارزش ایشان را داشتیم.
ایشان دستگاه دیپلماسی کارآمد را رکنی اساسی برای اداره موفق کشور دانستند و با بیان ۶ ضابطه الزامی در سیاست خارجی تاکید داشتند در صورت عدم رعایت این ضوابط در کارکرد و عملیات دیپلماسی گرفتار مشکل خواهیم شد؛ همینطور تصریح کردند سیاست خارجی خوب و موفق حتما باعث بهبود وضع کشور می شود و در مقابل، اختلال و اشکال در سیاست خارجی سبب بروز مشکل در وضع عمومی کشور خواهد شد.
آیت الله خامنه ای در ادامه به پردازش معنای سه کلیدواژه «عزت، حکمت و مصلحت» در مقوله سیاست خارجی پرداختند که عزت را نفی «دیپلماسی التماسی چه در کلام و چه در محتوا» و پرهیز از چشم دوختن به حرف و تصمیم مقامات کشورهای دیگر، «حکمت» را رفتار و گفتار خردمندانه، اندیشیده شده و محاسبه شده و روی دیگر آنرا نداشتن اعتماد بی جا به طرف های مقابل دانستند و همینطور «مصلحت» را به مفهوم داشتن انعطاف در موارد لازم برای دور زدن موانع سخت و صخره ای و ادامه دادن مسیر برشمردند.
رهبر معظم انقلاب سفارش ای به سفرای کشورمان هم داشتند و ابتکارات شخصی «خوب، بموقع و فکرشده» بویژه در تعاملات سفیران را مهم و ضروری خواندند.
ایشان همینطور سیاست دولت سیزدهم برای ارتباط با همسایگان را بسیار مهم و درست خواندند.
در ابتدا هم به نمایندگی از همکارانم با تشریح مسائل مهم سیاست خارجی، خروج از سیاست تک ساحتی برجامی، ایجاد توازن در سیاست خارجی، اولویت دادن به دیپلماسی اقتصادی، تمرکز بر توسعه صادرات غیر نفتی و ظرفیت منحصربه فرد ترانزیتی در کشور، نگاه ویژه به آسیا با اولویت همسایگان و کشورهای اسلامی، پشتیبانی از محور مقاومت، کنش گری فعال با مشارکت در ائتلاف های سودمند منطقه ای همچون اتحادیه اقتصادی اوراسیا، شانگهای و بریکس و پیشبرد همزمان استراتژی «بی اثرکردن تحریم ها» و مذاکره برای «رفع تحریم ها» و توجه ویژه به ایرانی ها خارج از کشور را از مهم ترین راهبردهای وزارت امورخارجه در دولت سیزدهم عنوان کردم.
در انتها لازم است تاکید کنم مباحث و نکاتی که رهبر معظم انقلاب در جلسه امروز فرمودند بعنوان مسیر راه دستگاه دیپلماسی قرار خواهد گرفت."
منبع:

1402/02/31
10:56:54
0.0 / 5
369
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام