ابوترابی فرد:

امر به معروف و نهی از منکر باید زمینه وحدت ملی را فراهم کند

امر به معروف و نهی از منکر باید زمینه وحدت ملی را فراهم کند

به گزارش خبرگزاری نام، خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت: اگر دغدغه حجاب در جامعه داریم باید بعنوان زنان و مردان امت اسلامی بر مبنای آموزه های اسلامی و با روش درست در جهت اصلاح این بیماری اجتماعی تلاش نماییم و این راهی است که مسیر اقتدار ملی را فراهم می آورد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسن ابوترابی فرد در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران ضمن اشاره به سخنانی از امیر المومنین(ع) در باب حکمرانی اسلامی بیان نمود: حاکمان و مدیران باید در تصمیماتی که اتخاذ می کنند توجه داشته باشند که این تصمیمات بر حیات اجتماعی افراد جامعه تأثیر می گذارد. وزیر کار در سخنانی قبل از خطبه اشاره داشتند که با ناترازی هایی در صندوق های بازنشستگی مواجه هستیم. نتیجه این ناترازی تحمیل فشار و تورم بر جامعه است. این ناترازی ها هم نتیجه تصمیماتی است که اتخاذ شده و تکالیفی است که مجلس و دولت بدون رصد دقیق منابع بر عهده نهادها و تشکیلات می گذارد.
ایشان در ادامه اظهار نمود: بنده در ادواری که در مجلس حضور داشتم همواره تاکیدم بر این بود که نباید به نهادها، موسسات و صندوق ها تکلیفی تحمیل شود که توان انجام آنرا ندارند و این تکالیف منجر به فساد در عرصه اقتصادی و فرهنگی جامعه می شود.
ابوترابی فرد در ادامه ضمن اشاره به لزوم بررسی و تحلیل تاریخ سیاسی جوامع انسانی بیان نمود: رصد دقیق نقد و تحلیل و قضاوت مردم توسط حکمرانان ضرورتی اجتناب ناپذیر است. مدیران در همه سطوح و در قوای سه گانه باید جامعه را رصد کنند و تحلیل ها و نظرات مردم را نسبت به تصمیمات خود بشنوند. اگر نگاه مردم رصد و تحلیل نشود راه برای شکاف بین دولت و ملت هموار می شود. در نگاه امیرالمومنین قضاوت مردم و تحلیل مردم و نقد از نگاه مردم نقش مهمی در تبیین عملکرد حاکمان و مدیران در سطوح مختلف دارد. باید در جهت افزایش رضایتمندی مردم گام برداشت. این افزایش رضایتمندی هم با تحلیل درست و دقیق مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی همراه می باشد که رسانه ملی نقش کلیدی در این عرصه دارد.
ایشان در ادامه تصریح کرد: مردم باید در جریان تصمیمات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی قرار بگیرند. از این طریق است که راه برای افزایش رضایتمندی عمومی همراه می شود. امیرالمومنین(ع) خطاب به مالک اشتر می فرماید اگر می خواهید نظام سیاسی مبتنی بر اراده مردم داشته باشید سرمایه اجتماعی خویش را بالا ببر که آن هم تنها یک راه دارد آن هم آراستگی مدیران به عمل صالح است. عمل صالح در ادبیات قرآن عملی است که مبتنی بر دانش و معرفت است. مدیران، مسؤلان، نمایندگان و مردم نباید هیچ تصمیمی در نظام سیاسی دینی و جامعه اسلامی بدون پشتوانه علمی اتخاذ کنند. آیت الله بهجت می فرماید اگر می خواهید به تمام درجاتی که اولیاء الهی رسیدند برسید یک راه دارد و آن هم اینست که به آنچه که علم دارید عمل کنید و آنجایی که علم ندارید متوقف شوید.
امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: با آنکه آرای مردم در شکل گیری نهادهای سیاسی در نظام دینی نقش تعیین کننده ای دارد و از همین منظر رهبری نظام برای افزایش اقتدار ملی و سیاسی تاکید نمودند که انتخابات سال ۱۴۰۲ باید با ارتقای امنیت، سلامت و افزایش سطح رقابت با هدف افزایش سطح مشارکت مردم برگزار گردد اما آنگاه آرای مردم مورد امضای خدا قرار می گیرد که شخصیت هایی انتخاب شوند که شایسته باشند. مردم باید افراد عالم را انتخاب کنند و افرادی باید انتخاب شوند که درجات بالاتری در دانش، تجربه، تقوا و عمل صالح داشته باشند. اگر این انتخاب صورت گیرد مورد تایید علی ابن ابیطالب است. افراد دارای علم و علما هم مسئولیت دارند که برای ارتقای سطح عدالت در جامعه در صحنه حضور پیدا کنند.
ایشان در ادامه بیان نمود: مهم ترین پشتوانه عمل صالح دانش و علم است، بنابراین است که مقام معظم رهبری در خطبه های گوناگونی تاکید داشتند که بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی در ۴۰ سال قبل در عرصه علمی کشور، قدرت دفاعی و سیاسی ما و همبستگی ملی ما است. این جایگاهی که امروز محور مقاومت در جهان اسلام به دست آورده دستاورد تحول علمی است که برآمده از عمل صالح در جامعه اسلامی است. همه باید برای ارتقای سطح دانش تلاش کنند. وزرا اگر می خواهند به ملت ایران خدمت کنند باید تلاش کنند که تصمیمات آنها از بالاترین سطح علمی برخوردار باشد. این راه موفقیت بر چالش ها و تنگناها است.
خطیب نماز جمعه تهران همینطور ضمن گرامیداشت یاد شهید «جانی بت اوشانا» از پیروان ادیان الهی بیان نمود: این شهید بزرگوار از جامعه آشوری کشور بود که ۳۸ سال قبل در عملیات بدر به ملکوت اعلا پیوست و پدر و مادر این بزرگوار هم به سمت حق شتافتند. امروز این شهید نماد وحدت ادیان الهی و نماد وحدت ملی و انسجام توحیدی است که امروز با دستان شما تشییع می گردد. برای روح بلند این شهید علو درجات را خواستاریم و برای پیروان ادیان الهی در سرتاسر عالم موفقیت و توفیقات را در سایه توحید مسئلت داریم.
ایشان در ادامه اظهار نمود: شهادت عالم بزرگوار و نماینده رهبر معظم انقلاب و امام جمعه زاهدان در طول ۱۸ سال را تسلیت می گویم. این عالم بزرگوار گامهای بلندی در راه وحدت امت اسلام برداشت و افتخار خدمت به برادران و خواهران اهل سنت را در استان سیستان و بلوچستان داشت و در نهایت با شهادت به سمت خداوند شتافت. از خداوند متعال علو درجات را برای این عالم بزرگوار خواستاریم.
ابوترابی فرد ضمن اشاره به فرا رسیدن هفته کارگر بیان نمود: باید توجه داشت که ستون فقرات اقتصاد ملی و اقتدار جامعه، کارگران هستند. باید در پرتو دانش و علم برای کاهش هزینه ها و افزایش ثروت ملی در راه ارتقاء رفاه زندگی و معیشت جامعه کارگری گام برداشت. امیدواریم جامعه اقتدار آفرین کارگران که همیشه در ایام ابتدای انقلاب در دوران دفاع مقدس و سپس پس از آن برای رشد اقتصاد کشور تلاش کردند در پرتو عنایت الهی از توفیقات بهره مند شوند.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به بیانات رهبر انقلاب در شروع سال ۱۴۰۲ و در جوار حرم رضوی و همینطور بیانات معظم له در نماز عید فطر بیان نمود: رهبری تاکید داشتند یک جاهایی بخشایش و گذشت لازم است اما گذشت نمی نماییم. این سخن با ما است. سر یک اختلاف نظر کوچک یقه یکدیگر را می گیریم. امکان دارد دو نفر در یک مساله سیاسی یا اقتصادی اختلاف نظر داشته باشند، چرا باید با هم دعوا کنند، مگر اختلاف نظر سیاسی یا اقتصادی باید به دعوا بینجامد. چرا باید دو قطبی در جامعه ایجاد شود. باید یک جاهایی چشم پوشی کرد.
ابوترابی فرد افزود: در نماز روز عید فطر هم رهبری تاکید داشتند در یک جامعه سلایق مختلف و نگاه های مختلف نسبت به مسائل وجود دارد اما همه در کنار هم باید زندگی کنند، با هم کار کنند، با هم مهربان باشند، دشمن با اتحاد ملت ایران مخالف است. دشمن یکپارچگی ایران را نمی خواهد و مایل است مردم بخاطر عقاید و سلایق مختلف با هم دعوا کنند. ما باید به بیانات رهبری گوش جان بسپاریم. این سخنان دقیقاً از آموزه های وحیانی الهام می گیرد. در ده ها آیه و روایت و سیره انبیاء و اولیاء الهی این نظریه اقتدار آفرین رهبر معظم انقلاب تاکید گردیده است، پیامبر اسلام باید اسوه ما باشد. تجسم عمل صالح پیامبر اعظم است، این راه رسیدن به سعادت است. جامعه اسلامی باید به پیامبر خود اقتدا کند. اهل محبت و رحمت به یکدیگر باشد. از هر گونه بدگویی و درشت گویی پرهیز کند. باید با زبان نرم و آراسته به فضائل با یکدیگر سخن بگویند. باید با احترام از یکدیگر نام ببرند. یکی از علمای بزرگ به بنده فرمود در آغاز حرکت انقلاب بنده بعنوان شاگرد در محضر امام نام یکی از شخصیت های علمی تهران را که با امام همراهی نداشت بدون تجلیل آوردم. امام دست خویش را جلو آورد و گوش بنده را گرفت و نزدیک آمد و اظهار داشت: نام افراد را که می برید با احترام بگویید. گذشت و بخشایش از یکدیگر باید وجود داشته باشد، باید از تمام ظرفیت های علمی اخلاقی، عاطفی و رفتاری برای تحکیم وحدت ملی و افزایش اقتدار جامعه استفاده گردد. باید در تصمیم سازی ها نظرات افراد را شنید، حتی باید نظرات افرادی که خطا و اشتباه کردند هم شنیده شود. چون که آنها جزئی از جامعه اسلامی هستند. این نور قرآن کریم است. مدیران در نظام اسلامی باید همانطوری که رهبری تاکید نمودند به وحدت بین قوا توجه داشته باشد. چون که این وحدت راه وحدت بین ملت با قوای سه گانه را فراهم می آورد.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: باید گفتار خویش را اصلاح نماییم، به کمک یکدیگر بشتابیم، باید با گفت وگوی مبتنی بر برهان و دانش دست یکدیگر را بگیریم. باید به داد یکدیگر برسیم. امر به معروف و نهی از منکر باید زمینه وحدت ملی را فراهم آورد نه اختلاف ملی را، این نوع رسیدن به افزایش و ارتقای قدرت ملی است. اگر دغدغه حجاب دارید بعنوان زنان و مردان امت مسلمان باید بر مبنای آموزه های اسلامی و با روش درست در جهت اصلاح این بیماری اجتماعی تلاش نماییم و این راه اقتدار ملی را فراهم می آورد.
منبع:

1402/02/08
15:39:28
0.0 / 5
450
تگهای خبر: حكم , دولت , رضایتمندی , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام