كارشناس ارشد مسائل خاورمیانه مطرح كرد؛

فاصله صهیونیست ها از کشورهای مسلمان با ارتباط ایران و عربستان

فاصله صهیونیست ها از کشورهای مسلمان با ارتباط ایران و عربستان

به گزارش خبرگزاری نام، کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه اظهار داشت: ارتباط ایران با عربستان و دیگر کشورهای عربی و مسلمان می تواند سبب فاصله گرفتن رژیم صهیونیستی از این کشورها شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، سیدرضا صدرالحسینی در نشست مجازی بررسی دیپلماسی منطقه ای ایران با عنوان احیای روابط ایران و عربستان که توسط نهضت سوادی رسانه ای انقلاب اسلامی استان یزد برگزار شد، با اشاره به اینکه صادرات ما در یک سال و نیم گذشته نشان دهنده ارتباط ما است، عنوان کرد: منافقین، تجزیه طلبان، صهیونیست ها و سلطنت طلب ها اهتمام داشتند مذاکرات ما در دوحه به نتیجه نرسد و به ثمر نرسیدن مذاکرات عربستان در دستور کار آنها بود.
وی عنوان کرد: آنها اهتمام در ایجاد شکاف بین ایران و کشورهای عربی داشتند که با پدیده نرمال سازی، برنامه ایران ستیزی و منزوی کردن ایران را اجرا کردند.
صدرالحسینی ضمن اشاره به برگزاری ۶ دور مذاکرات در زمان روحانی و رئیسی اضافه کرد: در حقیقت چینی ها در شانگهای علاقمندی خود به مذاکره و برقراری ارتباط با ایران را رئیسی مطرح نمودند و این خود مقدمه ای برای ارتباط میان ایران و عربستان بود.
وی عنوان کرد: این ارتباط برای آمریکا پیام داشت و پیامش این بود که آمریکا مثل گذشته نمی تواند تأثیرگذار باشد و خواسته های خودرا به پیش ببرد و به جهان نیز ثابت شد که اگر کشورهای همسایه با ایران ارتباط خوبی نداشته باشند، ممکنست امنیت منطقه و صادرات نفت و.. با مشکل مواجه شود.
کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه افزود: جمهوری اسلامی اعلام نموده که ایران با کمک کشورهای منطقه، امنیت را برقرار و ثابت نگاه خواهد داشت و کشورهای دیگر دخالت بی مورد در این حوزه نداشته باشند.
ارتباط ایران و عربستان امنیت منطقه را بدنبال دارد
وی ضمن اشاره به تغییر هندسه قدرت بیان کرد: ارتباط ایران با کشورهای منطقه خصوصاً با عربستان که نفوذ بسیاری در اهل سنت دارد و با اهداف نظام بین الملل که سیال و درحال تغییر است، باید منطبق شود و همکاری میان کشورها می تواند در زمینه قیمت گذاری نفت و مصنوعات و … نقش مهمی ایفا کند و ثبات و امنیت منطقه را نیز به دنبال داشته باشد.
صدرالحسینی اشاره کرد: با انعقاد این توافق نامه، ۲۰ میلیون نفر برای حج ثبت نام کردند و در صورت اجرای تفاهمنامه همکاری عربستان با جمهوری اسلامی اتفاقات بهتری نیز رخ خواهد داد.
وی اشاره کرد: نتیجه مذاکرات ایران و عربستان، حل شدن مشکلات منطقه است و هرچه ارتباطمان با کشورهای منطقه بیشتر باشد، می تواند از ایران هراسی جلوگیری نماید ضمن این که افزایش تولید و صادرات را نیز در پی خواهد داشت.
صدرالحسینی خاطرنشان کرد: ارتباط ایران و عربستان می تواند راه را برای ورود به بازارهای جهانی باز کند و موارد دیگری که به عنوان هدف توسط ایران دنبال می شود نیز بهتر محقق خواهد گردید که از آن جمله می توان به روشن کردن واقعیت ها برای جهانیان اشاره نمود.
وی افزود: ارتباط هر چه بیشتر ایران با عربستان و دیگر کشورهای عربی و مسلمان می تواند سبب فاصله گرفتن رژیم صهیونیستی از کشورهای عربی و مسلمان شود.
صدرالحسینی با اشاره به اینکه مذاکره با عربستان ناگهانی و یک بار نبوده بلکه ۶ دوره مذاکره انجام شده است، اضافه کرد: مذاکرات دبیر شورای امنیت ملی ایران و عربستان و رؤسای سازمان های ذیربط با رییس جمهور، توانست عربستان را پای میز مذاکره بنشاند بدین سبب باید به رییس جمهور اعتماد کرد.
موضوع یمن از بحث نظامی به بحث سیاسی تقلیل یافت
وی در مورد وضعیت فعلی یمن نیز بیان کرد: موضوع یمن خوشبختانه از بحث نظامی به بحث سیاسی تقلیل یافته و امید می رود با انجام مذاکرات، این مشکلات حل شود و یمن روی آرامش ببیند.
این کارشناس مسائل خاورمیانه عنوان کرد: ما از آل سعود به علت جنایاتش نگذشته ایم اما نکته این است که حالا آل سعود وجود خارجی ندارد و حاکمان فعلی آل سلمان هستند و اگر بخواهند مقابل ایران اقدامی انجام دهند و مشکلی برای کشور ایجاد کنند، ایران کاملاً توانایی مقابله با آنها را دارد.
صدرالحسینی اشاره کرد: آنها که اعلام می کردند پهپادهای جمهوری اسلامی ایران فتوشاپ است، امروز متوجه قدرت نظامی ایران شده اند و آنهایی که فکر می کردند می توانند جنگ را به خیابان های تهران و ایران بکشانند، در راهپیمایی ۲۲ بهمن فهمیدند که خیالی باطل بوده و دسیسه های لایه لایه دشمن با بیداری ملت و راهنمایی های رهبری نقش بر آب شد.

1401/12/26
23:41:46
0.0 / 5
251
تگهای خبر: برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام