در دیدار با رؤسا و مقامات عالی سازمان های بین المللی بشردوستانه:

امیرعبداللهیان: کمک های بین المللی با هزینه های مهاجران افغانستانی برای ایران، متناسب نیست

امیرعبداللهیان: کمک های بین المللی با هزینه های مهاجران افغانستانی برای ایران، متناسب نیست

خبرگزاری نام: خبرگزاری نام: وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی در ادامه دیدارهای خود با مقامات بین المللی در ژنو، روز سه شنبه 9 اسفند با رؤسا و مقامات عالی سازمان های بین المللی بشردوستانه مستقر در ژنو شامل کمیساریای عالی پناهندگان، سازمان بین المللی مهاجرت، کمیته بین المللی صلیب سرخ و دفتر هماهنگی های امور بشردوستانه سازمان ملل در ژنو بصورت مشترک ملاقات و گفتگو کرد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در این دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اوضاع سیاسی و اجتماعی افغانستان به ویژه در یک سال و نیم اخیر گفت: این وضعیت موجب افزایش کم سابقه موج مهاجران افغانستانی به ایران شده است.
وزیر امور خارجه اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران در بیش از چهار دهه گذشته میزبان میلیونها آواره، مهاجر و پناهنده افغانستانی بوده است. با این وجود متأسفانه حمایت های بین المللی با میزان افزایش هزینه های تحمیل شده به ایران از ناحیه ورود مهاجران افغانستانی در سال های اخیر متناسب نبوده است و کمک بسیار اندکی در این مساله به ایران اختصاص داده شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همین طور اشاره کرد که بحران های جدید بشردوستانه نباید سبب به فراموشی سپرده شدن موارد پیشین مانند مسائل بشردوستانه افغانستان و تبعات آن بر کشورهای همسایه شود.
وزیر امور خارجه همین طور اصرار کرد تحریم های یکجانبه تأثیر مخربی بر انگیزه حامیان مالی برای به دوش گرفتن بار میزبانی از اتباع افغان گذاشته است. بدین جهت لازم است سازمان های بین المللی برای جلوگیری از تأثیر پذیری حمایت های بین المللی از موانع تحریم ها، تدابیر لازم را بکار گیرند.
فیلیپو گرندی، کمیسر عالی پناهندگان، آنتونیو ویتورینو، رییس سازمان بین المللی مهاجرت، رامش راجاسینگهام، نماینده دفتر هماهنگی های امور بشردوستانه سازمان ملل در ژنو و خانم میریانا اسپولجاریک رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز در این جلسه ضمن تقدیر از همکاری میان دولت جمهوری اسلامی ایران با نهادهای بین المللی بشردوستانه، بر ضرورت ادامه و تقویت این همکاری ها تاکید کردند.
مقامات بشردوستانه بین المللی همین طور بر تعهد خود برای افزایش کوشش برای تقسیم عادلانه بار میزبانی از پناهندگان و مهاجران صحه گذاشته و بر لزوم جلوگیری از تأثیر پذیری کارهای بشردوستانه از تحریم ها تاکید کردند.1401/12/10
08:05:48
0.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام