نعمت احمدی :

عفو بزرگ رهبری بسیار خوشحال کننده است

عفو بزرگ رهبری بسیار خوشحال کننده است

به گزارش خبرگزاری نام، یک کارشناس حقوقی اظهار داشت: فرمان عفو ده هاهزارنفری مقام معظم رهبری بسیار خوشحال کننده و مثبت بوده واز گسترده ترین عفوهایی است که به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی انجام شده است.نعمت احمدی کارشناس حقوقی در گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر اظهار داشت: فرمان عفو ده ها هزار نفری مقام معظم رهبری بسیار خوشحال کننده و مثبت است. این عفو بزرگ از گسترده ترین عفوهایی است که به مناسبت ۴۴ سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: کشور حوادثی را پشت سر گذاشت که طی آن جامعه به التهاباتی رسید. بر مبنای آن قوه قضاییه به صورت طبیعی به امور مربوطه رسیدگی کرد. حتی تغییراتی در فرماندهی نیرو انتظامی صورت گرفت و مردم منتظر بودند، تا اقدامات مثبتی رخ دهد. خوشبختانه دایره شمول آن در دومین سالگرد ریاست آقای اژه ای بر قوه قضاییه بسیار گسترده بوده است و برخی تنگ نظری های قبلی را ندارد.
این استاد سابق دانشگاه خاطرنشان کرد: منظور از عفو اینست که آرامش برقرار شود و افرادی که دستگیر شده بودند به زندگی خود برگشته و دیگر درست زندگی کنند. البته افرادی سابقه داشته باشند مورد عفو واقع نشدند و این طبیعی است چون باردیگر شرایطی را فراهم می کنند که باردیگر دستگیر شده و به زندان برگردند.
احمدی استفاده از واژه متهم برای عفوشدگان را بسیار ایده آل دانست و عنوان کرد: در اعلام عفو اخیر استفاده از واژه «متهمین» رو به جلو و سازنده است. به این معنا که این افراد محکومیت قطعی پیدا نکردند.
وی افزود: در واقع فقط آن افرادی مجرم و محکوم هستند که به پرونده آنها رسیدگی شده، حکمشان اعلام و حتی بخشی از دوران محکومیت خویش را طی کرده باشند.
احمدی با تشریح موارد عفو در امور قضایی کشور خاطرنشان کرد: دو گونه عفو در کشور داریم که از اختیارات مقام معظم رهبریاست و با درخواست قوه قضاییه صورت می گیرد. یک مورد آن عفوهای خاص است که کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضاییه، بر مبنای بند ۷ اصل ۱۱۰ قانون اساسی که از اختیارات رهبری است، صورت می گیرد. بر مبنای آن فهرستی از افراد حائز شرایط را خدمت مقام معظم رهبری، عرضه کرده و تقاضای عفو می شود. در ۶ تا ۷ مناسبت مانند عید فطر، عید نوروز، ۱۵ خرداد و … این گونه عفوهای موردی صورت می گیرد. مورد دوم عفو عمومی است که با در نظر گرفتن شرایطی در مورد خیلی از افراد، صورت می گیرد و این گونه به اصلاح عامیانه می گویند، زندان جارو و تخلیه می شود!
وی تاکید کرد: جامعه باید متوجه شود که اگر کسی قانون را زیر پا گذاشت نهادی هست که با او برخورد می شود. محکومین باید متنبه شوند، چون در زندان شاه و گدا یکسان هستند؛ اما باید چهره ای نرم مهربانانه و توأم با رأفت از دستگاه قضایی، ضابطین قضایی و حتی نیرو انتظامی نشان داده شود. این گونه طبیعتاً نگاه مردم تغییر پیدا می کند.
1401/11/17
13:18:37
0.0 / 5
500
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام