نماینده عراقی:

اکنون زمان مناسبی برای مجازات عاملان ترور فرماندهان پیروزی است

اکنون زمان مناسبی برای مجازات عاملان ترور فرماندهان پیروزی است

خبرگزاری نام: نماینده پارلمان عراق خطاب به دولت و دستگاه قضایی کشورش اظهار داشت که حالا زمان مناسبی برای مجازات عاملان ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در آستانه سومین سالگرد شهادت سپهبد سلیمانی و ابومهدی المهندس در فرودگاه بغداد محمد البلداوی، نماینده پارلمان عراق در گفت و گو با خبرگزاری المعلومه از دولت و دستگاه قضایی کشورش خواست که اقدامات جدی در امتداد شناسایی کسانی که در جنایت ترور فرماندهان پیروزی(شهید شلیمانی و ابومهدی المهندس) دست داشتند، اتخاذ کنند.
وی اصرار کرد که حالا زمان مناسبی برای مجازات این افراد است خصوصاً این که حالا آنها از مناصب دولتی دور شدند.
البلداوی اشاره کرد که حالا فرصت مهیا شده است که دولت و دستگاه قضایی عراق تحقیقات جدی انجام دهد و به جنایتکاران واقعی برسد.
این نماینده عراقی اظهار داشت که طرف مسئول در اجرای عملیات تروریستی و ابزاری که در این عملیات استفاده شد معلوم و مشخص است اما ما حالا بدنبال طرف هایی هستیم که در این جنایت همکاری کردند و به دشمن اطلاعات دادند.
وی با تأکید بر این که پارلمان عراق باید موضع قاطعی در این خصوص داشته باشد اشاره کرد که برخی طرف ها در ترور فرماندهان پیروزی دست داشتند و الان مهم ترین موضوع مجازات این طرف ها است.
قبل از این، فاضل موات الزریجاوی، عضو ائتلاف دولت قانون عراق ادعا نمود که در مرحله پیش رو شاهد صدور حکم بازداشت مقابل مصطفی الکاظمی به بهتان دست داشتن در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس خواهیم بود.
بتازگی محمد حسن جعفر(برادر شهید ابومهدی المهندس) و ۷۶ نفر دیگر از دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر پیشین عراق و ضیاء الموسوی، سرپرست اطلاعات نظامی عراق و همین طور سفیر آمریکا در بغداد به خاطر جنایت ترور فرماندهان مقاومت(ابومهدی المهندس و سپهبد شهید سلیمانی) در فرودگاه بین المللی بغداد در دادگاه سوم الکرخ شکایت کردند.
در این شکایت آمده است که سه متهم اول با هماهنگی متهم چهارم و پنجم دستور ترور فرماندهان پیروزی به وسیله پهپاد در خاک عراق را دادند.
در بخش دیگری از این شکایت با استناد به اظهارات مایک پمپئو آمده است که متهم دوم اعلام نمود که این عملیات از داخل سفارت آمریکا در بغداد مدیریت می شد و یک تیم ویژه اطلاعاتی خودروهایی که برای استقبال از فرماندهان پیروزی می رفتند را تعقیب می کرد.
برادر شهید المهندس در شکایت خود آورده است که این امر نقض حاکمیت عراق و در تضاد با منشور سازمان ملل است.
در این شکایت با اشاره به نقض مقررات بین المللی و ایجاد رعب و وحشت میان شهروندان و همین طور استفاده از سلاح ممنوعه در این جنایت آمده است که ما خواهان انجام تمام اقدامات قانونی مقابل متهمان هستیم.
قبل از این فراکسیون پارلمانی صادقون عراق ضمن متهم کردن دولت مصطفی الکاظمی به سرپوش گذاشتن بر جنایت فرودگاه بغداد(ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس) خواهان بازگشایی این پرونده و مجازات تمام مسئولان و افرادی شد که در آن دست داشتند.
علی ترکی الجمالی، نماینده این فراکسیون در گفت و گو با خبرگزاری المعلومه اشاره کرد: تنها چند هفته تا سومین سالگرد جنایت فرودگاه بغداد و ترور فرماندهان پیروزی ابومهدی المهندس و قاسم سلیمانی مانده است.
وی بدون نام بردن از جانب هایی که در این جنایت با دولت آمریکا همکاری داشته اند، خواهان مجازات آنها شد.
این نماینده عراقی اظهار داشت که در زمان دولت پیشبرد امور به ریاست مصطفی الکاظمی پنهان کاری هایی درباب این پرونده شد و برخی شواهد نشان میدهد که افسرانی در دولت الکاظمی در این پرونده تعلل کردند و بر آن سرپوش گذاشتند.
نماینده فراکسیون صادقون اصرار کرد که مصطفی الکاظمی به تمام سوالات در این خصوص پاسخ نداده است و بنظر می رسد که با آمریکایی ها تبانی کرده است.
علی ترکی الجمالی قبل تر نیز دولت الکاظمی را به تعلل در اخراج نیروهای آمریکایی از عراق متهم کرده بود.
همین طور احمد الاسدی، رییس فراکسیون پارلمانی «السند الوطنی» عراق دولت مصطفی الکاظمی را به تعلل و سرپوش گذاشتن بر جنایت ترور فرماندهان پیروزی(شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس) متهم کرده بود.
او گفت که دولت مصطفی الکاظمی به وعده خود درباب اخراج نیروهای خارجی از خاک عراق و در راس آنها نیروهای آمریکایی عمل نکرد.
الاسدی اظهار داشت که جنایت ترور فرماندهان پیروزی که آمریکا مرتکب آن شد، نقض آشکار حاکمیت عراق بشمار می رود و اقدامات اتخاذ شده در این جهت متناسب با حجم جنایت آمریکا نیست.


1401/10/04
11:00:47
0.0 / 5
458
تگهای خبر: بازداشت , پرونده , حكم , دادگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام