پژمانفر:

زنان مستمری بگیر سرپرست خانوار حق عائله مندی می گیرند

زنان مستمری بگیر سرپرست خانوار حق عائله مندی می گیرند

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که با پیگیری های کمیسیون اصل ۹۰ قرار شده که تمام خانم های مستمری بگیر سرپرست خانوار از حق عائله مندی برخوردار شوند؛ بخشنامه این مورد به تمامی ادارات تأمین اجتماعی در کل کشور ابلاغ گردیده است.


نصرالله پژمانفر در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: به خانم های سرپرست خانوار که تحت پوشش تأمین اجتماعی بودند، حق عائله مندی و حق اولاد پرداخت نمی شد حال اینکه آنها علاوه بر هزینه های زندگی، هزینه های فرزند تحت تکفل خویش را هم پرداخت می کردند دلیل تأمین اجتماعی این بود که آنها باید نامه ای از دادگاه در خصوص کفالت عرضه کنند، اما دادگاه از لحاظ شرعی نمی تواند این کار را بکند؛ چون کفالت و کفیل فرزند بودن از لحاظ شرعی فقط برای پدر و پدر پدری است و غیر از آن فقط حق سرپرستی و حضانت داده می شود.
وی افزود: باتوجه به این مشکل خانم های سرپرست خانوار زیادی که در دوران های مختلف مشغول کار بوده یا اینکه خود اشتغالی از تأمین اجتماعی داشتند، به تأمین اجتماعی رجوع می کردند اما تنها نتیجه ای که می گرفتند ارجاع آنها به دادگاه برای داشتن نامه ای در خصوص کفالت بود که دادگاه همینطور نامه ای را نمی داد؛ بنا بر این هیچ کدام از این خانم ها نمی توانستند از حق عائله مندی بهره گیرند.
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ تصریح کرد: برپایه این مشکل پرونده ای در کمیسیون اصل ۹۰ شکل گرفت ما از یک سال قبل مکاتباتی را با تأمین اجتماعی داشتیم تا مجوز پرداخت حق عائله مندی به زنان سرپرست خانوار داده شود؛ یعنی مشخصا خانم های مستمری بگیری که مطلقه و سرپرست خانوار بوده و هزینه اداره فرزند را هم برعهده دارند.
پژمانفر اضافه کرد: با پیگیری های انجام شده مقرر شد که تأمین اجتماعی حق عائله مندی را به این خانم های سرپرست خانوار بدهند؛ مشروط براین که آنها یک تعهد محضری بدهند که اگر ادعای غیرواقعی نسبت به سرپرستی و یا پرداخت هزینه های فرزند را داشته، به تأمین اجتماعی خسارت دهد. این کار برای آن است که ادعای غیرواقعی نسبت به سرپرستی و یا پرداخت هزینه های فرزند مطرح نشود.
وی با تشکر از تأمین اجتماعی اظهار داشت: این مساله مشمول جمعیت زیادی از خانم های سرپرست خانوار می شود؛ این مبلغ ولو به صورت جزئی می تواند در وضعیت سخت اقتصادی برای این خانم ها موثر باشد؛ این مساله به ادارات تأمین اجتماعی در کل کشور ابلاغ گردیده است و باید آنها حق عائله مندی به زنان خانوار که هزینه های اداره فرزند را می دهند، پرداخت کنند؛ پس این خانم ها می توانند به تأمین اجتماعی مراجعه نموده و با شروط اعلام شده حق عائله مندی بگیرند.
وی باردیگر این توضیح را داد که این حق عائله مندی مشمول خانم های مطلقه سرپرست خانوار می شود که مستمری بگیر و بیمه تأمین اجتماعی هستند؛ برای آن دسته از خانم های سرپرست خانوار که همسرشان فوت کرده حق عائله مندی پرداخت می شده است.
منبع:

1401/08/14
13:57:52
0.0 / 5
559
تگهای خبر: ابلاغ , پرونده , دادگاه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام