موافقت مجمع تشخیص مصلحت با لایحه انتقال محکومان بین ایران و بلژیک

موافقت مجمع تشخیص مصلحت با لایحه انتقال محکومان بین ایران و بلژیک

خبرگزاری نام: به گزارش خبرگزاری نام، لایحه انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی بلژیک در کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفت و به مصلحت شناخته شد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمدباقر ذوالقدر در ابتدای اولین نشست کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره نهم با استناد به آیین نامه داخلی مجمع اظهار داشت: در اولین نشست کمیسیون ها در هر دوره، رئیس و نایب رییس کمیسیون توسط اعضاء انتخاب و زمان برگزاری جلسات کمیسیون تعیین می شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد اهمیت و حجم کار و مسئولیت های کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع اظهار داشت: لوایح اختلافی مجلس و شورای نگهبان در مورد تشخیص مصلحت که بسیار حساس و مهم می باشد، نوعا به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع می شوند همینطور در تنقیح و بازبینی در سیاست های کلی نظام که مأموریت اصلی مجمع تشخیص در دوره نهم تلقی می شود و کمیسیون حقوقی و قضایی علاوه بر آن که خود مستقیما در دو سیاست کلی و به صورت غیرمستقیم در دو سیاست کلی دیگر، مسئولیت دارد، در رابطه با سایر سیاست ها هم باید اظهار نظر حقوقی کند.
ذوالقدر اضافه کرد: در آیین نامه جدید هیئت عالی نظارت مجمع که به زودی در صحن نهایی خواهد شد، کمیسیون های مجمع در امر نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی مشارکت خواهند داشت و نظارت بر مصوبات مجلس شورای اسلامی، از نظر انطباق و یا عدم مغایرت با سیاست های کلی بر عهده کمیسیون حقوقی و قضایی است و کار حقوقی این کمیسیون را طلب می کند.
در این نشست، هیئت رئیسه این کمیسیون در دوره نهم با رای اعضا انتخاب گردید و حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای به اتفاق آرا بعنوان رئیس کمیسیون و عباسعلی کدخدایی بعنوان نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی انتخاب شدند.
در ادامه لایحه انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی بلژیک، اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت به اتفاق آرا نظر مجلس شورای اسلامی به مصلحت شناخته شد.
در این نشست که حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، آیت الله محسن اراکی، مرتضی نبوی، عباسعلی کدخدایی، مهندس محمد فروزنده، شرکت داشتند، رحمانی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی دبیرخانه مجمع، گزارشی از فعالیتهای کمیته ها و کارگروه های این کمیسیون در دبیرخانه عرضه کرد.
منبع:

1401/08/03
08:38:19
0.0 / 5
351
تگهای خبر: مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام