در مراسم اختتامیه پارلمان دانشجویی؛

نگاهداری: درهم تنیدگی نظام نخبگانی با حکمرانی ضامن پیشرفت کشور است

نگاهداری: درهم تنیدگی نظام نخبگانی با حکمرانی ضامن پیشرفت کشور است

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: درهم تنیدگی نظام نخبگانی و نظام حکمرانی و تحقق حکمرانی دانش بنیان ضامن پیشرفت کشور است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، مراسم اختتامیه پارلمان دانشجویی بعدازظهر امروز (سه شنبه ۱۵ شهریور) با حضور مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس، بابک حمیدیا رئیس مرکز نوآوری و رئیس خانه خلاق قوه مقننه و تعدادی از نخبگان شرکت کننده در پارلمان دانشجویی و مسؤلان مربوطه در محل مرکز پژوهش های مجلس برگزار گردید.
بابک نگاهداری در این مراسم خطاب به نخبگان حاضر در جلسه اظهار داشت: ما با مرور تاریخ به این مهم می رسیم که پیوسته شاهد نبرد بین حق و باطل بوده ایم که همچنان هم ادامه دارد، ضمن این که روابط کانون قدرت و ثروت دنیا مبین این مهم می باشد که پشت سر قدرت های استکباری، روابطی سیاه تر از آنچه مشهود بوده، وجود دارد که متاسفانه محور فعالیتشان اقتصاد و مادی گرایی است که مشکلات امروز جامعه را رقم می زند و حتی نظام علم و فناوری هم با پشتوانه بلوک های ثروت و قدرت فعالیت می نمایند.
وی افزود: این بلوک های ثروت و قدرت یک جهت دهی را تعیین می کنند که تمام نویسندگان دنیا برپایه آن به نگارش مقالات می پردازند، غافل از این که در پازل طراحی شده توسط آنها حرکت می کنند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما هم در کشور نظام نشر علمی را راه اندازی نکردیم و برپایه نظام جهانی دراین حوزه فعالیت می نماییم. از طرفی متاسفانه قدرت های بزرگ، رسانه را هم در اختیار دارند و از راه آنها حکمرانی می کنند که در اینجا بخشی از نخبگان فریب خورده و با چشم پوشی از نیازهای کشور، تصمیم به مهاجرت می گیرند و برای بلوک های ثروت و قدرتی که بر دنیا حکمرانی می کنند، فعالیت می نمایند.
وی تصریح کرد: ما باید بدانیم که در انتخاب مسیرمان باید برپایه اصالت، حق را انتخاب نماییم و در این جبهه بایستیم، هر چند امکان دارد رفاهیات جبهه استکبار بیشتر باشد و در جبهه حق مصائبی وجود داشته باشد.
نگاهداری خاطرنشان کرد: نخبگان در کشور رسالت اجتماعی برعهده دارند، ازاین رو نباید فریب ظواهر جبهه استکبار را بخورند، اهمیت حضور نخبگان در حکمرانی اجتماعی کمتر از صنعت نیست و اگر موانعی هم در راه فعالیتشان باشد، باید تلاش نماییم برای حضور حداکثری آنها در عرصه های اجتماعی به رفع این موانع بپردازیم، چون که اغلب نخبگان کشور علاقه مند به ارائه ی خدمت و حل مسائل هستند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اندیشکده ها بعنوان زیست بومی مناسب جهت استفاده از ظرفیت نخبگان در حل مسائل کشور هستند که میتوان با استفاده از این ظرفیت با هر نگاهی به سمت اصلاح کشور حرکت کرد.
وی در ادامه خطاب به مسؤلان، مدیران و جریان های سیاسی مختلف کشور تصریح کرد: ما در شرایط دشوار کنونی اداره کشور به درهم تنیدگی شبکه نخبگانی نیاز داریم، کما این که احتیاج به حکمرانی دانش بنیان کمتر از صنعت دانش بنیان نیست، ضمن این که ما حق نداریم با آزمون و خطا، بدون تجربه و دانش حکمرانی به اداره کشور بپردازیم و باید به این نکته دقت کنیم که حکمرانی پیچیده ترین دانش در دنیای امروز است که به آن نیاز داریم.
نگاهداری اظهار نمود: لوکوموتیو انقلاب برپایه عقلانیت انقلابی حرکت می کند و در سه جبهه ارتباط، تحجر و استکبار جهانی می جنگد، کما این که یک عده در جبهه تحجر با تندروی رادیکالی بین مردم انقلاب فاصله می اندازند، یک عده در جبهه غرب زدگان افراطی قرار گرفته اند و یک عده هم در جبهه استکباری با ابزارهای مختلف به دشمنی آشکار می پردازند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در انتها ضمن اشاره به این که افکار امام خمینی (ره) در خصوص استکبارستیزی، ظلم ستیزی و کفر ستیزی مبتنی بر عدالت و معنویت، باید سرلوحه اقدامات نخبگان و مسؤلان کشور قرار گیرد، خاطرنشان کرد: مسؤلان باید نخبه پروری را بگونه ای که وفادار به انقلاب باشند، در دستور کار قرارداده و حامی پروری نکنند، همینطور لازم است در ارزیابی عملکرد مسؤلان در این بخش، شاخص میزان همپوشانی افراد فهرست بنیاد ملی نخبگانی و مدیرانی که از ظرفیت آنها در اداره بخش های زیر پوشش خود استفاده می نمایند، مدنظر قرار گیرد.
اولین پارلمان دانشجویی به خروجی مطلوب رسید
بابک حمیدیا رئیس مرکز نوآوری و خانه خلاق قوه مقننه با اشاره به اینکه مقرر است از راه برگزاری پارلمان دانشجویی با استفاده از ظرفیت جوانان نخبه در آینده کشور تحول ایجاد نماییم، اضافه کرد: نخستین پارلمان دانشجویی به خروجی مطلوب رسید، ما در این راه چند هدف را دنبال کردیم، شامل این که بدنه دانشگاهیان و نخبگان با سبک حکمرانی و قانونگذاری بیشتر آشنا گردند، دوم این که افرادی که دراین حوزه برتری دارند و می توانند به تصمیم سازی و تصمیم گیری کمک کنند، شناسایی شوند و سوم به یک پیشنهاد از سمت نخبگان و دانشگاهیان برای ایجاد تحول در آینده کشور برسم که محقق شد.
وی خاطرنشان کرد: در پارلمان دانشجویی، نخبگانی از ۱۸ استان کشور شرکت کردند که ۴۰ نفر از آنها در مقطع دکتری یا دانشجو بوده یا فارغ التحصیل شده اند، ۷۰ نفر دارای مدرک کارشناسی و ۳۰ نفر هم دانشجوی مقطع کارشناسی بودند، ضمن این که در برنامه ریزی ها ۳ مبحث مورد توجه قرار گرفت؛ شامل آشنایی با فرآیندهای مجلس، عرضه خدمات آموزشی در سطح تخصصی پیرامون موضوعات کمیسیون های تخصصی و مهارت هایی که لازمه تعامل در حوزه پارلمان برای بهبودبخشی برنامه ها هستند.
حمیدیا تصریح کرد: ما در این پارلمان ۴۵ ساعت برنامه آموزشی عرضه دادیم، ضمن این که این یک تجربه اولیه برای بهره مندی از ایده های نخبگان در تدوین برنامه هفتم توسعه بود، ضمن این که امکان دارد این نخبگان، نمایندگان آتی مجلس شورای اسلامی باشند.
رئیس مرکز نوآوری و خانه خلاق قوه مقننه تصریح کرد: نحوه انتخاب نخبگان برگزیده در این پارلمان به این صورت بود که دو کمیسیون برپایه میزان آرای نخبگان در صحن علنی شبیه سازی شده و یک کمیسیون هم برپایه ارزیابی کیفی عملکرد کمیسیون های تخصصی شبیه سازی شده، انتخاب شدند، ضمن این که از نخبگان برگزیده برای فعالیت در پژوهشکده خانه خلاق دعوت خواهد شد.
در آخر این مراسم از نخبگان برگزیده و کمیسیون اقتصادی بعنوان کمیسیون برگزیده برپایه معیارهای علمی و کمیسیون کشاورزی و آب بعنوان کمیسیون منتخب صحن علنی شبیه سازی شده تجلیل شد.


منبع:

1401/06/15
23:18:47
0.0 / 5
528
تگهای خبر: آزمون , آموزش , برنامه , حامی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام