واکنش پمپئو به انتشار اخبار احیای برجام

واکنش پمپئو به انتشار اخبار احیای برجام

خبرگزاری نام: وزیر خارجه پیشین آمریکا در توییتی از تلاش رییس جمهور آمریکا برای احیای توافق هسته ای با ایران انتقاد نمود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا روز چهارشنبه در توییتی نوشت: اخباری که از وین می آید مایه رنجش خاطر است. تیم بایدن به احیای توافق شکست خورده ایران نزدیک تر می شود. با من شوخی می کنید؟ بایدن اول از همه طالبان را بازگرداند و حال همانند اوباما می خواهد ایران را تقویت کند.
اظهارات پمپئو در پی این مطرح می شود که جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در گفت و گو با شبکه فاکس نیوز بر تعهد دولت آمریکا نسبت به احیای توافق اصرار کرد.
کربی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به اینکه برخی متحدان آمریکا در منطقه، همچون رژیم صهیونیستی و شماری از کشورهای عربی از بازگشت آمریکا به توافق خشنود نیستند، آیا این امر سبب منزوی شدن آمریکا در جمع متحدانش خواهد شد، گفت، «کاملا برعکس است» و استدلالش این بود که خارج شدن از توافق هسته ای توسط دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ بود که سبب جدا افتادن آمریکا از متحدانش شد.
او مدعی شد: وقتی ما در توافق بودیم، این ایران بود که با وفق ندادن خود با توافق، خودش را منزوی کرد، بدین سبب ما هم با خارج شدن از این توافق خودمان را به انزوا کشاندیم. متحدان و شرکای اروپایی ما و دیگر کشورها در سراسر جهان با این تصمیم مخالف بودند. حالا ما می خواهیم به توافق بازگردیم. ما می خواهیم ایران به توافق بازگردد تا بتوانیم جلوی دست یابی آنها به یک سلاح اتمی را بگیریم.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز دوشنبه در نشست هفتگی خود در پاسخ به سوالی در رابطه با موضوع مذاکرات و آخرین تحولات در این حوزه و تعدادی از گمانه زنی های انتشار یافته در این ارتباط اظهار داشت: در موضوع مذاکرات ما هنوز در راه مذاکره هستیم و در همین چارچوب اجازه می خواهم که به استقبال جزییات و روند بعدی که هنوز اتفاق نیفتاده نروید.
این دیپلمات ارشد کشورمان با اعلان اینکه در آخرین دور مذاکرات وین پیشنهاداتی از طرف هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به طرف های مذاکره کننده همچون ایران ارائه شد، اشاره کرد: طرف ایرانی مبتنی بر رویکرد سازنده و مسئولانه خود پاسخ خودش را به پیشنهاد اتحادیه اروپا در زمان مقرر داد.
وی در همین ارتباط اشاره کرد: تا اینجای کار هنوز از طرف طرف مقابل مشخصا آمریکایی ها پاسخی به پیشنهادات طرف اروپایی ریافت نکرده ایم و زمانی می توانیم از نتیجه بخش بودن این مرحله از مذاکرات صحبت نماییم که طرف اروپایی اعلام نماید که پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه در ارائه گزارشی از این مذاکرات اشاره کرد: همانطور که هفته پیش نیز اشاره کردم تا اینجای کار پیشرفت های نسبتا خوبی داشتیم اما مذاکرات یک مجموعه است و باید روی همه موضوعات در رابطه با مذاکرات توافق شود و تا آن زمان که روی همه موضوعات توافق نشود نمی توانیم بگوییم به توافق رسیده ایم و نسبت به مرحله بعدی پیش داوری نماییم یا به استقبال آن برویم.
وی تاکید کرد: موضوعات باقی مانده هر چند ممکنست اندک باشد ولی موضوعات مهمی هستند و باید راجع به آنها تصمیم گیری شده و توافق شکل بگیرد.
این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر این که دولت آمریکا مسئول شرایط فعلی برجام و عدم اجرای این توافق است، اضافه کرد: در روند جاری نیز دولت آمریکا مسئول وضعیت فعلی است و اگر آمریکا اراده جدی در عمل از خود نشان دهد و مسئولانه عمل کند می توانیم به سمت مراحل بعدی حرکت نماییم.
منبع:

1401/06/02
17:34:00
0.0 / 5
464
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام